شنبه - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
صفحه اصلی >> استان ما >> شهرستان ها >> معرفی شهرستان گرمسار

معرفی شهرستان گرمسار

گرمسار

این شهرستان با وسعتی برابر ۹۲۳۳ کیلومتر مربع از شمال به فیروزکوه و دماوند، از شرق به شهرستان آرادان و از جنوب به کویر نمک و قم و از مغرب به ورامین محدود است. فاصله این شهر تا مرکز استان ۱۱۹ کیلومتر و تا تهران ۱۰۰ کیلومتر می باشد.

امامزاده ها:

بقعه امام زاده علی اکبر

این بقعه در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی گرمسار و در قریه امامزاده علی اکبر (ع) واقع شده است . امامــزاده دارای موقعیت جنوبی بوده و می تـوان آن را در شمـار یکی از معروفتـرین بقـاع منطقه گرمسار نام برد. جاده منتهی به بقعه دارای آسفالت نسبتا” مناسبی بوده و زائران و مراجعین و ساکنین محل از آب لوله کشی و برق شهـری بهره مند هستند . در مجموعه امامــزاده ، کتیبه یا سنگ نبشته ای که دال بر بنای اولیه آرامگاه باشد و جود ندارد لیکن برابرشواهدقدمت تاریخی این بقعه به حدودهشتصدوپنجاه سال قبل میرسـد.گنبد اصـلی این بناایلخانی ورواقهای پیوست وهشتی ورودی آن مربوط به قاجار می باشد.

بقعه و بارگاه با نمای آجری ساخته شده است . و فاقد هرگونه تزئینات کاشـی می باشد. در سالهای ۶۹-۶۸ نسبت به باز پیرائی و تعمیرات اساسی قسمتهای مختلف بقعه و گنبد توسـط سازمان میراث فرهنگی استان و با همکاری اداره اوقاف شهرستان گرمسار صورت گرفته است .

گنبد دارای دو پوشش بوده و به سبک معماری سنتی و به شـکل شش  ضـلعی قسمت تحتانی و قسمت فوقانی استوانه ی بازسازی شده است.zz حـرم مطهردارای ابعاد ۸*۹ و دیـوارداخل آن از زمین به ارتفاع ۵۰ سانتی متر سنگ کاری شده است . و بقیه تا زیر گنبــد سفیـد کاری می باشد. ازچهار جناح قسمت تحتانی گنبد مشرف به حرم ، نورگیـر گچـی تعبیه شده است . دروســط حـرم ضریح چوبی مشبک به طول ۶۰/۲ وعرض ۲۰/۲ مترمربع برروی قبرگچی وجـودداردقبـرفاقدهرگونه سنگ قبروکتیبه بوده ودارای ابعادی به طول ۳۰/۲وعرضوارتفاع ۲۰/۱ میباشد .

صحن حرم در سال ۶۸ با سنگ گوهـری مفروش شده است ابعاد صحن امامزاده ( مساحـت عرصه) ۶۴* ۵۸ و سطح آن در قسمت غربی با آجر چهار گوش به صورت حصیری مفــروش شده است و قسمت باقیمانده حریـم امامـزاده که تسطیح شده در حال حاضـر قسمتی ار آن به صورت قبرستان عمومی استفاده می شود و محل دفن  شهدای گرانقدر و دفن اموات است. مضافا” اینکه این بقعه که درب اصلی و تنها درب ورودی به حرم در آن است به طور کامل سفید کاری شده وهیچ گونه تزئین و کاشیکاری در آن مشاهده نشده است . و توسط ۲ پله موجود می توان از حیاط وارد ایوان شد.دروســط ایوان دو ستون آهنی کار گذاشته شده است در جلوی درب ورودی امامـزاده فضای بزرگی وجـود دارد که در طرفین آن تعدادی دکاکین ساخته شده که در حال حاضر مورد استفاده آنچنانی نبوده و تعدادی از آن به صورت انباری مورد استفاده قرار می گیرد . در وسـط آن درب نسبتا”بزرگی وجود دارد که محوطه را به صحن امامزاده ارتباط می دهد. که در مدخل آن هشتی جالبی به چشم می خورد که مربوط به دوران قاجار است. در سمت رات هشتی  مسجد وجود دارد و در کنار آن یک پله است که به پشت بام مسجد متصل می شود کف هشتـی که  نیازبه تعمیرات جزئی دارد با قلوه سنگ مفروش شده است. در داخل حیاط در ضلع شرقی سرویـسهایی ساختـه شده و با فاصــله کمی از سرویـسها آب انبـاری قدیــمی  وجود دارد که آن مـورد استفاده زائرین و اهالی می باشد.

کاروانسراها:

کاروانسرای قصر بهرام و عین الرشید:قصر بهرام یکی از اقامتگاههای میان راهی دوره‌‌ی صفوی است که در دل کویر مرکزی ایران و نزدیک به دریاچه نمک قراردارد. این بنا در زمان شاه عباس ، شاه مقتدر صفوی احداث شده است.مرکز حکومت شاه عباس اصفهان بود اما به دلیل آن‌که مادرش اهل فرح‌آباد ساری بود، شاه علاقه‌ی وافری به مازندران داشت به همین دلیل با ایجاد یک راه میان‌بر در کویر فاصله‌ی اصفهان- فرح‌آباد را کوتاه کرد.بعد‌ها این راه، به راه سنگفرش شاهی موسوم شد. طبعاَ برای پیمودن این مسیر طولانی احتیاج به منزلگاهها و کاروانسراهایی بوده که شاه یا مسافرین دیگر بتوانند در آن استراحت کنند.قصر بهرام یکی از این کاروانسراها و توقفگاهها‌ می‌باشد که به دلیل مشخصات خود یک توقفگاه شاهی بوده است. قرارگرفتن قصر بهرام در منطقه محافظت شده‌ی پارک ملی کویر،نیزجزو مواردی است که جذابیت این کاروانسرا را بییشتر می‌کند.محیط زیست منحصر به فرد و ویژه‌ی پارک ملی کویر همراه با گونه‌های نادر جانوران و پرندگان، همواره این منطقه را به یکی از دیدنی‌ترین نقاط برای جهانگردان و گردشگران تبدیل کرده است.به غیر از این در نزدیکی قصر بهرام آثار تاریخی دیگری قرار دارد از جمله بقایای حرم‌خانه، آب انبار و آب‌راهه‌ی سنگی که آب را از هفت کیلومتر دورتر به قصر بهرام می‌آورده است. به فاصله‌ی دو کیلومتری قصر بهرام، کاروانسرای زیبای دیگری به نام عین‌الرشید وجود دارد. بخشی از کاروانسرای قصر بهرام به مرکز معرفی کویر اختصاص یافته است. معماری این بنای تاریخی همانند بسیاری از کاروانسراهای عصر صفوی است. قصر بهرام دارای دو شاه نشین و ۲۲ اتاق در اطراف ۴ ایوان، یک حیاط مرکزی، ۴ برج مدور و یک نیم برج و اصطبلی در پشت اتاق‌ها است. در پشت بنا چند حوض نیز دیده می‌شود که جهت ذخیره آب و استفاده از آب باران کاربرد داشته است. قصر بهرام دارای دو ورودی در جهات شرقی و غربی است که هم‌اکنون در غربی آن ورودی اصلی بنا است

معادن نمک:

معادن نمک گرمسار: در منطقه سردره گرمسار تعدادی راه فرعی در دوطرف جاده وجود دارد که به معادن نمک  منتهی می شود. برای علاقه مندان و آشنایان به مسایل ژئوتوریسم و زمین شناسی بخصوص دانشجویان,چگونگی بهره برداری از این معادن و لایه های خاصی که در این معادن وجود دارد بسیار آموزنده و مفید است. در منطقه گرمسار ۲۷ معدن نمک وجود دارد که درجه خلوص نمک از این معادن بالای ۹۸درصداست. یکی از زیباترین این معادن، معدن نمک “کوهدشت کهن” می باشد. این معدن که در نوع خود در بین معادن نمک منطقه بی نظیر می باشد از زیبایی خاص برخوردار است. این معدن به صورت تونل پیچ در پیچ ۱٫۵ کیلومتری در دل زمین امتداد دارد. در داخل تونل ۶ ستون بزرگ نمک به ارتفاع ۱۲ متر و به شعاع تقریبی ۱۰در۲۰ متر جهت جلوگیری از ریزش تونل پیش بینی شده است که با ورود به داخل تونل مزبور چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.این معادن با توجه به اقلیم نیمه بیابانی و گرم و خشک منطقه گرمسار در تابستان و زمستان مکان مناسبی جهت بازدید گردشگران می باشد. امید است در آینده از این نکان جهت ایجاد مراکز توریستی و تفریحی از جمله هتل نمکی ,…استفاده شود که خود عامل رشد صنعت گردشگری و جذب توریسم در این شهرستان می باشد.

چشمه ها:

چشمه شاه سیاهکوه : چشمه شاه در قشرهای رسوبی دامنه شمالی سیاه کوه و در دره‌ای کم عمق با جهت شمالی – جنوبی و عرض تقریبی ۲۰ متر واقع شده است . آب از حوضچه طبیعی و دایره‌مانند به قطر دو متر خارج می شود و از مجرای باریکی عبور می کند و به حوضچه طبیعی دیگری به قطر تقریبی دو متر و عمق یک متر وارد می گردد و پس از عبور از این محل در زمینهای اطراف فرو می رود . آب چشمه شاه در ایام گذشته بوسیل مجرای سنگی به دو ساختمان واقع در ۶و۷ کیلومتری شمال این چشمه به نامهای حرمسرا و قصر شاه عباسی هدایت می شده است .در طول این نهر سنگی ، حوض هایی برای جمع آوری و ذخیره آب وجود داشته که آثار آن نیز در حال حاضر مشاهده می شود . مجرای سنگی از تخته سنگهایی با طول در حدود یک متر بنا گردیده و این سنگها ناو مانند و به شکل مجرایی با عرض تقریبی بیست و عمق ده سانتی متر تراشیده شده و برای جلوگیری از به‌هدر رفتن آب انتهای سنگها به صورت قفل و بست بهم متصل گردیده است

یک نظر

  1. Thanks for your thstuhgo. It’s helped me a lot.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: