شنبه - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
صفحه اصلی >> استان ما >> جغرافیای طبیعی >> جلوه ای از بهشت در دشت شقایق کالپوش میامی

جلوه ای از بهشت در دشت شقایق کالپوش میامی

رویش شقایق ها در دشت های حاصلخیز این منطقه همه ساله هزاران بازدید کننده و تورهای طبیعت گرد را از مناطق مختلف کشور به ویژه تهران، مشهد، بجنورد و گرگان به سوی خود جلب می کند.

گیاه شقایق از خانواده (Papaverasea) با گل های قرمز، گرز مرکزی در گل ها و برگ های پهن کنگره دار که ارتفاع آنها حدود ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر خواهد رسید، یکی از گیاهان بسیار زیبا تلقی می گردد. گل های آن دارای عمری بسیار کوتاه و گلبرگ های آن پایداری کمی برروی کاسبرگ ها دارند. رنگ قرمز پررنگ و حساسیت زیاد گلبرگ ها در پرپر شدن از مصادیق و اصطلاحات ادبی بوده که در متون پارسیان و شعرهای ایرانی به فراوانی از آن ذکر شده است.

بیا کوچه را آب و جارو کنیم،
کمی شعر تازه بیا رو کنیم
بیا تا شقایق در این دشت هست،
تنِ زخمی عشق را بو کنیم . . .

از اواسط اردیبهشت تا اوایل خرداد ماه زمین های زراعی و دامنۀ دشت های زیبای کالپوش به وسعت چندین هکتار پوشیده از گل های شقایقی است که سرخی آن از دوردست ها قابل مشاهده است. گویی خالق هستی چادری سرخ بر دشت های سبز گسترده تا برای دقایقی آدمی را به درک قدرت لایزال خود به تأمل وا دارد.

این منطقه از نظر اقلیمی جزء اقلیم نیمه خشک تا نیمه مرطوب به شمار می رود. واقع شدن در اقلیم نیمه مرطوب از یک سو و وضعیت اراضی کشاورزی (دیمزار) که با کشت گونه های گیاهی مشخص می شود سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه ای برخوردار باشد.

علاوه بر گونه های زراعی، انواعی از درختچه های جنگلی نیز در منطقه دیده می شود. در این میان دو مورد از گیاهان منطقه، یعنی گل شقایق و گل آفتابگردان به طور ویژه ای به عنوان امتیاز گردشگری در آمده اند.

قرار گرفتن ۱۰ درصد مناطق نمونۀ گردشگری استان در محدودۀ کالپوش (دشت شقایق و آفتابگردان، جنگل دشت شاد و جنگل و آبشار نام نیک) از اهمیت گردشگری منطقۀ کالپوش و استعداد های بلقوه و خدادای این خطۀ زرخیز از سرزمین هزار نقشمان حکایت دارد.

آنچه این دشت را از دیگر نمونه های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی های بارز آن محسوب می شود، وجود آبشارها، چشمه ها، گونه های درختان جنگلی در این محدوده و نیز مناطق زیبای آبشار حسین آباد، قَشقَلَتِه، سرداربیک، آبشار زو (نام نیک) و غار خواجه قنبر (سُم) در پیرامون آن است که با احداث سد کالپوش در آینده شهرت این منطقه را دوچندان خواهد نمود و در کنار هوای دل انگیزش به قطب گردشگری کشور مبدل خواهد ساخت.

رویش شقایق در دشت ها و مزارع از نظر کشاورزان نوعی آفت محسوب می شود و سمپاشی های پی در پی در سال های اخیر نیز موجب کاهش رویش آن در منطقه شده است. کمبود زیرساخت ها و تسهیلات رفاهی گردشگران از جمله مشکلاتی است که گریبانگیر این جاذبۀ ارزشمند بوده که می بایست با معرفی بیشتر، نسبت به جذب سرمایه گذار در بخش گردشگری کالپوش تلاش نمود.

علاوه بر سفر به دشت شقایق ها، بازدید از کاروانسراهای تاریخی طی مسیر مانند کاروانسرای بدشت، میامی، سپنج (جهان آباد) و موزۀ میامی نیز خالی از لطف نخواهد بود. می توانید به منظور ایجاد تنوّع در سفر، برای بازگشت مسیر نردین – گردنۀ خوش ییلاق – شاهرود را انتخاب نمایید تا چشم انداز های زیبای روستای تلوبین و گلستان را نظاره نمود و آن را به خاطرات خوب سفر افزود.

جاجیم بافی، لاک تراشی، سوزن دوزی و دیگر دستبافته ها از جمله صنایع دستی منطقۀ کالپوش محسوب می شوند که در کنار فرآورده های لبنی و تخمۀ آفتابگردان سوغاتی است که می توان از کالپوش به ارمغان بُرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: