شنبه - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵

جنگل فینسک

جنگل فینسک در ۵۶ کیلومتری شمال شرقی شهمیرزاد و در دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های البرز واقع شده است‌.
اقلیم منطقه تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه‌ای با باران بهاره همراه است‌. این جنگل از لحاظ زیبایی به دلیل اوج گرفتن بر فراز موه و حرکت در مسیر کنار دره دارای چشم اندازهای بدیع و زیباست‌. بیشترین بازدید از این جنگل در اواسط بهار و اوایل پاییز صورت می‌گیرد.

برای دسترسی به این منطقه ابتدا از شهمیرزاد به سمت فولاد محله حرکت می‌کنید. پس از طی ۴۰ کیلومتر و قبل از روستای رسم رودبار، در سمت چپ جاده، جاده آسفالته مشخصی وجود دارد که در ابتدای آن تابلوی بزرگی نصب شده که فاصله روستاها را از ابتدای جاده نمایش می‌ دهد.

به سمت این جاده پیچیده و به سمت فینسک حرکت کنید. فاصله فینسک از ابتدای جاده حدود ۱۴ کیلومتر است. پس از گذر از روستاهای پرور‌، کولیم‌، پس از کاورد و ۲ کیلومتری روستای فینسک در محلی موسوم به پل شهدا (پل دارای تابلو است) که بر فراز تپه‌ای در شمال شرق آن آثار ساخت و ساز یک ساختمان به چشم می‌خورد‌.

از کنار سیل شکن‌ها در شمال جاده مسیر پاکوب شکل گرفته و با زیگزاگ‌های متوالی بر فراز تپه می‌رسد. صعود این مسیر حدود ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد. مسیر از کنار آغل گوسفندان به سمت شرق امتداد می‌یابد. مسیر، پاکوب مشخصی است که دامنه کوه را به سمت شرق تراورس می‌کند، سپس با عبور از میان درختچه‌های ازگیل و زرشک وحشی کم کم تغییر چهره داده و به انبوهی پوشش گیاهی آن افزوده می‌شود.

در طول مسیر به منطقه‌ای که چشمه‌های فراوان در آن جاریست می‌رسید . اینجا تنها منبع تامین آب شرب منطقه است‌. فاصله چشمه‌ها از آغل ابتدای مسیر حدود ۱.۵ ساعت است.

 

منبع:سایت سیری در ایران https://seeiran.ir/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: