جمعه - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
صفحه اصلی >> مقالات >> کشاورزی >> ده نوع سبزیجات که می‌توانید بسیار سریع رشد دهید

ده نوع سبزیجات که می‌توانید بسیار سریع رشد دهید

وقتی‌که شروع به ایجاد باغی با محصولات خوراکی می‌کنید ممکن است رشد برخی میوه‌ها و سبزیجات زیاد طول بکشد و باعث دلسردی شما شود. هندوانه، گوجه‌فرنگی و فلفل محصولاتی هستند که در کند بودن سرعت رشد، بدنام هستند. بنابراین همواره به باغبان‌های تازه توصیه می‌شود اقدام به کاشت سبزیجاتی بکنند که سریع رشد کنند و برداشت شوند. کاشتن این محصولات را در اوایل فصل کاشت شروع کنید. پس از هشت هفته از کاشت، این سبزیجات آماده برداشت خواهند شد! در واقع، اگر شما هر‌ هفته اقدام به تخم‌افشانی کنید برای مدتی همواره محصولات تازه در باغ خود خواهید داشت.

منداب- یک سبزی محبوب که سریع رشد می‌کند.

این گیاه با داشتن دلیل خوب، به مدت بیست سال است که محبوبیتش را دوباره به دست آورده است. عطر و طعم عالی دارد، کمی تند و به اندازه سالاد محبوبیت و جایگزینی برای پستو ریحانی است. منداب به خاطر این که سریع رشد می‌کند گاهی اوقات به عنوان موشک نیز مشهور است. دانه ها را به صورت مستقیم در زمین بکارید و برگ‌ها را زمانی که به اندازه کافی رشد کردند برداشت کنید. اگر می‌خواهید رشد آن در طول ماه‌های تابستان ادامه یابد آن‌را در یک جای سایه‌دار بکارید تا روند رشد آن زیاد سریع نباشد.

سبزیجات عجیب و غریب آسیایی جایگزینی برای کاهو

چندین نوع سبزی آسیایی وجود دارد شامل، کلم بوک چوی، یو چوی، چوی سام که به‌صورت رایج وجود دارند. اغلب دانه‌ها در فروشگاه‌های سبزیجات آسیایی به صورت مخلوط فروخته می‌شود و همه آن‌ها می‌توانند به صورت مستقیم در اوایل بهار یا در اواخر تابستان به منظور باغ پاییزی، کاشته شوند. برگ‌ها را به صورت تکی بچینید یا کل گیاه را برداشت کنید، مخصوصا زمانی‌که آن‌ها به صورت انبوه همچون بوک چوی رشد می‌کنند.

کلم بروکلی راب (رابه، راپی) برای عطرو طعم تند کلم بروکلی

گاهی اوقات کلم بروکلی رابی یا راپینی نیز نامیده می‌شود و در حالی که شبیه کلم بروکلی است اما در واقع بیشتر شبیه به شلغم است. خوشه شکوفه‌های کلم بروکلی رابه را می‌توان به محض دیده شدن درو کرد زیرا این شکوفه‌ها سریع تبدیل به گل می‌شوند. توصیه می‌کنم که روزهای دیگر هم برداشت کنید. برگ‌های ساقه کلم بروکلی رابه اگر به‌صورت جوان برداشت شوند طعم و مزه عالی و ترد و خوردنی خواهند بود.

کلم چینی یک سبزی محبوب است

کلم چینی لذیذ است و در طول چند هفته برداشت می‌شود. نسبت به گرما حساس است و اگر می‌خواهید در طول تابستان رشد کند بهتر است در زیر سایه رشد کند، در غیراین‌صورت از سبزیجات تازه سالاد در بهار و پاییز لذت ببرید. کلم چینی به خوبی قابل پیوند نیست بنابراین اگر می‌خواهید دانه‌افشانی را در فضای داخل انجام دهید از یک گلدان خاک رس یا سایر ظروف تجزیه پذیر برای تخم افشانی استفاده کنید.

شاهی یک میکروگرین محبوب است

شاهی یک سبزی منحصر بفرد است و به‌خاطر عطر و طعم فلفلی و رشد و پرورش آسانش از محبوبیت برخوردار است. این گیاه اغلب به خاطر این‌که یک میکروگرین لذیذ است در طول زمستان هم رشد می‌یابد. تخم افشانی به‌صورت مستقیم در فضای بیرون انجام می‌گیرد و برگ‌هایش به محض این‌که به مقدار کافی رشد کردند (در حدود دو اینچ) برداشت می‌شوند. می‌توانید هر هفته عملیات برداشت را انجام دهید، اما زمانی که هوا گرم شود ممکن است مزه فلفلی بسیار غلیظ و تند شود.

کلم پیچ- تنها یک گیاه زینتی نیست

کلم پیچ یکی از گیاهان مقاوم در برابر سرما است و در برخی نواحی کشاورزی می‌تواند تقریبا در تمام طول سال رشد کند. کلم در فضای بیرون به‌راحتی کاشته شده و رشد می‌کند اما به مقدار زیادی آب نیاز دارد چون در خشکی مزه‌اش به شدت تلخ می‌شود.گونه‌های مختلفی از کلم پیچ وجود دارد و برخی از آن‌ها بیشتر جنبه زینتی دارند. برداشت برگ‌ها را خارج از خوشه انجام دهید بدیت ترتیب اجازه دهید گیاه به مدت چندین هفته روند تولید را انجام دهد.

سبزیجات تازه (مسکلان)- یک سالاد رنگارنگ و مخلوطی از سبزی‌ها

مسکلان مخلوطی از چندین سبزی است و برخی اوقات به نام میستیکانزا فروخته می‌شود. کاشت مخلوط مسکالین دوست داشتنی و لذتش منحصر‌به‌فرد است و از تنوع سبزیجاتی که در باغ دیده می‌شوند احساس خوشبختی به آدم دست می‌دهد. مخلوط مسکالین در قسمتی از باغ یا در ظروف ساده باغ می‌تواند کاشته شود. هر ده تا چهارده روز تخم افشانی کنید و در زمان نیاز برداشت کنید.

برگ‌های خردل از سبزی های خوشمزه باغ هستند

خردل یک گیاه دیگری است که باید مرطوب نگه داشته شود زیرا در صورت بی‌آبی مزه اش تلخ می‌شود. مانند کاهو و دیگر سبزیجات، به گرما حساس است و در اوایل بهار و بعد از اواسط تابستان یا هنگامی که در فصل گرما زیر سایه است، بهتر رشد می‌کند.

تربچه به سرعت رشد می‌کند و رنگارنگ است

به‌راستی یکی از سبزیجاتی که به سرعت رشد می‌کند و باید در باغ کاشته شود تربچه است. به خاطر رشد سریع و رنگ روشن، بهترین گیاه برای باغ بچه‌ها هستند. سعی کنید تربچه را به‌خاطر عطر و طعم و رنگ منحصر‌به‌فردش بکارید. مراقب ساقه نازکش باشید و ریشه‌ها باید بدون فشار رشد یابند. سعی نکنید گیاه را در فضای داخل پرورش دهید- فقط در فضای بیرون و جایی که می‌خواهید تخم افشانی را انجام دهید.

شلغم به سرعت رشد می‌کند و به‌وفور در دسترس است

شلغم‌ها سبزیجات قدیمی هستند که به خوبی توسط باغبان‌های خانگی برداشت می شوند. هم ریشه و هم برگ‌ها قابل خوردن هستند، و گونه‌های مختلف از نظر مزه ریشه و برگ نسبت به هم برتری ندارند. شلغم گیاهی سازگار با محیط است و در همه دماها و تمامی فصول و مناطق کشاورزی رشد می‌کند. ریشه‌ها را زمانی‌که ۲ تا ۳ اینچ و ترد هستند برداشت کنید و برگ‌ها زمانی‌که تازه و ترد هستند باید برداشت شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: