پنجشنبه - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
صفحه اصلی >> مقالات >> کشاورزی >> پرورش سبزی‌های سالاد

پرورش سبزی‌های سالاد

تعدادی از سبزیجات که سریع و آسان رشد می‌کنند به عنوان سبزیجات سالاد نامیده می‌شوند. در حالی که برخی از سبزیجات مثل کاهو و شیرینک همیشه تازه و خام خورده می‌شوند، سایر سبزیجات نازک و برگ‌های جوان سبزیجات اغلب پخته می‌شوند و در کنار بشقاب‌ غذای شما دیده می شوند. بخش اصلی سالاد را آنها در اختیار دارند.
بسیاری از این سبزیجات در هوای سرد بهتر رشد می‌کنند و بسیاری می‌توانند در سایه جزئی رشد کنند. حتی برخی با مقداری یخ‌بندان زنده می‌مانند که مزه آن‌ها شیرین‌تر می‌شود. برای رشد کردن فضای زیادی را در باغ نمی‌گیرند بخصوص اگر خودتان به‌طور مستقیم دانه افشانی کنید. گیاهانی هستند که پس از برداشت دوباره رشد می‌کنند. آماده شوید تا از سبزیجات سالاد لذت ببرید.

۱-شلغم

گیاهی است که عده دوستش دارند و عده ای متفرند. بعضی افراد، از عطر و بوی شلغم متنفر هستند و بعضی دیگر آن‌را خوراکی لذیذ می‌دانند. اگر شلغم را دوس دارید، سرعت رشد آن‌را هم دوست خواهید داشت. این یکی از سبزیجاتی است که با افزایش دما ناگهانی رشد خواهد کرد. اما شما می‌توانید بذرافشانی را قبل از یخ‌بندان و در پاییز شروع کنید، بنابراین در دو فصل سال می‌توانید آن‌را پرورش دهید. حتی می‌توانید آن‌را در ظروف و در داخل خانه پرورش دهید.

۲-گیاهان آسیایی

گیاهان زیادی وجود دارند که به‌خوبی در باغ رشد می‌کنند، وقتی که تازه برداشت شوند، برگ‌ها در داخل سالاد ظریف و شکننده خواهند بود. به‌طور خاص گیاهانی مثل Mizuna ملایم، frisée خردل مانند، مزه غذا را تند می‌کنند. و سبزیجات محبوب مثل bok choi و tatsoi عملکردشان دوبرابر بیشتر است. مقداری از برگ‌ها را جوان و تازه برداشت کنید و اجازه دهید بقیه برای ادویه غذاهای سرخ کردنی رشد کنند.

۳-چغندر سبز

ارزش چغندرها به‌خاطر رشد ریشه خاکی آن‌ها است، اما زمانی که منتظر تشکیل پیازک هستید، می‌توانید از برگ آن برای سالاد خود استفاده کنید. چغندر سبز دارای بارقه ای از عطر و طعم تازه با اندکی ریشه است. شما نباید چغندر را به طور اختصاصی برای سبزیجاتش برداشت کنید. در صورت نیاز جلو بروید و مقدار کمی برگ از گیاهان موجود برداشت کنید. فقط دو سه برگ از گیاه را برای تغذیه ریشه باقی بگذارید.

۴-کلم

اگر شما کلم را به‌عنوان سبزی پختنی یا به‌همرا چیپس بپزید نباید از کلم تازه استفاده کنید. طعم برگ‌های کلم تازه تندتر و بسیار حساس‌تر از برگ‌های بزرگ هستند. آن‌ها می‌توانند هم به عنوان عطر و طعم غنی و هم به عنوان ترکیب جدید به سالاد افزوده شوند. میخواهید اطمینان حاصل کنید که برگ‌ها تازه هستند، زیراکلم‌های کهنه برای جویدن و هضم کردن دشوار هستند. اما برگ‌های نارس می‌توانند، نرم و جویدنی و یا ترد و شیرین بسته به دلخواه شما رشد کنند.

۵-کلم

کاهو گیاهی بسیار آشنا است. کاهو همه‌جا در سالاد است. چیزی که اینجا به آن اشاره خواهم کرد این‌است که صد نوع کاهو وجود دارد، برخی چروکیده و ترد، دیگری نرم و شیرین، برخی قرمز یا خالدار یا دندانه‌دار- منظورم را گرفتید. رشد کاهو بسیار سخت و رسیدن آن مدت زیادی طول می‌کشد. گیاهان با قابلیت برداشت و رشد در طی دو هفته یا درطول چند هفته آماده برداشت هستند. این گونه‌ها همچنین فضای کمتری را در باغ اشغال می‌کنند. کاهو پایه و اساس سالاد شما است، بنابراین مقداری زیادی از آن بکارید. کار را برای خودتان آسان کتید و اجازه دهید برخی از گیاهان رشد کنند و خودشان تخم افشانی کنند.

۶-مچاله

خواه شما آن‌ را شیرینک یا مچاله بنامید، این سبزی یکی از سریع‌ترین سبزیجاتی است که می‌توانید پرورش دهید. این گیاه می‌تواند در هوای سرد و خنک رشد کند بنابراین این فکر را که در تابستان رشد خواهد کرد را فراموش کنید.بنابراین شما می‌توانید محصول را در اواخر پاییز بکارید و در کمال تعجب خواهید دید که تا بهار سال بعد رشد می‌کند. حتی می‌توانید در زمستان هم آن‌را بکارید. مچاله برگ‌هایی سبز، معطر و خوشمزه و بی‌نهایت ترد است. مچاله کم رشد می‌کند و انتخاب خوبی برای این است که همراه با گیاهان بلند رشد کند.

۷-ساقه نخود

نخودها از سبزیجات اوایل بهار هستند، اما اگر می‌خواهید کامل رشد کند باید صبر داشته باشید. بروید و چند غلاف را تمیز کنید و در داخل یا روی سالاد قرار دهید. البته نمی‌خواهید که کل گیاه را پاک کنید یا هیچ غلافی به شما نخواهد رسید. اما برداشت مقداری ساقه نازک در حال رشد یا مقداری ساقه فرفری مانند گیاه به سالاد شما عطر و طعم نخود مانند و ترکیبی غیرمعمول خواهد داد.

۸-اسفناج

اسفناج در سالاد خیلی خوب است، و اغلب همه از آن برای سالادشان استفاده می‌کنند. خودتان را محدود نکنید. مقداری از این سبزی که سریع رشد می‌کند را به سالاد خود بیافزایید. اسفناج گیاهی است که در آب و هوای گرم سریع رشد می‌کند اما گونه‌هایی هستند که در زیر سایه گیاهان بلند رشد می‌کنند، آّ زیاد هم به رشد آن کمک خواهد کرد. مثل کاهو، برداشت اسفناج هم از نوع برداشت و رشد است و این قابلیت گیاه را تشویق به رشد برگ‌های ترد می‌کند.

۹-میکروگرین‌ها

این گیاه نوع خاصی از سبزیجات نیست، بلکه مخلوطی از جوانه سایر سبزیجات رایج است. در حالی که میکروگرین‌ها می‌توانند در باغ رشد کنند اما می‌توان آن‌ها را در داخل خانه و در ظروف رشد داد. می‌توانید میکروگرین‌ها را زمانی‌که طولشان به دو اینچ رسید برداشت کنید نیازی به گفتن نیست که آن‌ها بی‌نهایت حساس هستند. آن‌ها همچنین غنی از مواد مغذی و خوشمزه هستند. چون آن‌ها با نور چراغ رشد می‌کنند و نیاز زیادی به نور ندارند می‌توانید میکروگرین‌ها را در داخل خانه و در طول زمستان رشد دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: