چهارشنبه - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
صفحه اصلی >> ویژه >> مراقبت از درخت انگور

مراقبت از درخت انگور

به منظور تضمین برداشت خوب و با کیفیت انگور، نیاز به دنبال کردن برنامه ای دقیق جهت مراقبت از گیاه می باشد. در این مقاله با جنبه های مهم مراقبت از درخت انگور آشنا خواهیم شد.
انگور یکی از میوه های محبوب در میان انسان ها می باشد. این میوه زمانی هیجان انگیزتر خواهد بود که شما بتوانید آن را در خانه پرورش دهید. انگور یکی از قدیمی ترین گیاهانی بوده که مردم شروع به کشت آن در باغچه ی خانه ی خود کردند. نیازهای ارقام مختلف انگور به شرایط اقلیمی مختلف جهت رشد و ماندگاری متفاوت می باشد. با این حال، اصول اساسی مراقبت از همه ی ارقام کم و بیش یکسان می باشد.

نحوه ی مراقبت از انگور

هنگام رشد درخت انگور در داخل خانه، مهم ترین موردی که باید به آن توجه کرد، آب و هوا می باشد. بسیاری از گونه های انگور در دماهای گرم رشد می کنند و این دما باعث تسهیل رشد و رسیدن میوه می گردد. با این حال، این گیاه نمی تواند گرما یا سرمای بیش از حد را تحمل کند. زمان مناسب جهت کشت انگور اوایل بهار می باشد. این گیاه باید در خاک دارای زهکش مناسب و مکانی که نور کافی خورشید را دریافت می کند، کشت شود. همچنان که گیاه رشد کرده و ارتفاع آن افزایش می یابد، نیاز است تا ساختار حمایتی مناسب یا داربست هایی به منظور تربیت انگور جهت رشد بر روی این ساختارها ایجاد شود. هر گونه علف هرز موجود در ناحیه ی اطراف درخت را از بین ببرید.

آبیاری

در سال اول، گیاهان تازه کشت شده به منظور اطمینان از رشد سالم و تولید ریشه های قوی باید به اندازه ی کافی آبیاری گردند. درختان انگور در پاییز نباید آبیاری گردند. به این دلیل که اگر شما آبیاری گیاه را متوقف کنید، می توانید آب اضافی را استفاده کرده و خودتان را برای زمستان آماده کنید. در طول این زمان، یک ماده ی ضد یخ به منظور حفاظت از آثار مخرب سرما ایجاد کنید. در صورتی که گیاه را به طور مداوم آبیاری کنید، قادر به حذف آب اضافی نخواهید بود و گیاه در معرض خطر بیشتر آسیب سرما قرار می گیرد.

کود دهی

در زمان کاشت، باید مقدار کمپوست به خاک اضافه کنید. اگر این کار را انجام دهید، نیازی به افزودن مواد تغذیه ای در سال اول وجود ندارد. در سال های بعد، کود نیتروژن جهت تغذیه ی انگور در طول فصل رشد بسیار مناسب می باشد. با این حال، از استفاده ی بیش از حد از کودهای نیتروژنه خودداری کنید، چون این کار باعث افزایش رشد برگ می گردد. رشد بیش از حد برگ انگور ممکن است اثرات منفی بر تولید میوه داشته باشد.

هرس

یکی از حیاتی ترین بخش مراقبت از درختان هرس می باشد این کار باید با احتیاط زیاد انجام شود. زمان مناسب برای هرس درختان انگور اواخر زمستان هنگامی که گیاه در حالت خفته قرار دارد، می باشد. جوانه هایی که توسط سرما به شدت آسیب دیده اند، باید حذف گردند. شما می توانید برخی شاخه های جدید در حال رشد را در امتداد ساقه ی اصلی پیدا کنید. این شاخه ها بی فایده هستند و باردهی ندارند و می توانند رشد انگور را تحت تاثیر قرار دهند. شما می توانید همه ی این شاخه ها را با حفظ ساقه های اصلی قطع کنید.

حفاظت

درختان انگور اغلب توسط آفات، حشرات، پرندگان و حیوانات مورد حمله قرار می گیرند. حمله ی آفت می تواند با علائمی مانند تغییر رنگ برگ ها و پوسیدگی میوه شناسایی شود. در این شرایط شما مجبور به استفاده از آفت کش ها جهت کنترل این آفات می باشد. با این حال، آفت کش هایی که برای مراقبت از علف ها مورد استفاده قرار می گیرد را به کار نبرید، چون این آفت کش ها برای درختان انگور مناسب نیستند. برای حفاظت در برابر حشرات، پرندگان و حیوانات آن ها را با یک شبکه پوشش دهید.
بعد از صرف مقدار قابل توجه زمان و تلاش، می توانید در نهایت این میوه های خوشمزه را از باغ خود برداشت کنید. حالا زمان لذت بردن از این میوه های آبدار می باشد. شما می توانید آن ها را به صورت تازه و خام مصرف کرده و یا پس از فراوری و تولید ژله و مربا از مصرف آن ها لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: