دوشنبه - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
صفحه اصلی >> مقالات >> سیاسی >> برجام نتیجه ۱۲ سال مذاکره/ ایستادگی مردم در برابر تحریم ها نادیده گرفته شد

برجام نتیجه ۱۲ سال مذاکره/ ایستادگی مردم در برابر تحریم ها نادیده گرفته شد

به لطف بند هایی از برجام چنانچه بدون قید و شرط مورد قبول قرار گیرد راه برای دسترسی دشمن به اطلاعات حیاتی و باز دارنده باز خواهد شد و آنوقت است که باید خود را آماده تهاجم نظامی کنیم که به علت لو رفتن اطلاعات نظامی شکست در آن قطعی می نماید.
درقسمت قبل اشاره شدکه امروز فضای حاکم بر کشور در کش و قوس موافقت ومخالفت با برجام رقم خورده ولی دسته بندی عده ای مبنی بر موافقان و مخالفان بر جام تنها با یک نگاه سطحی به موافقت قریب به اتفاق مردم با توافق هسته ای می رسد ولی نه هر توافقی.

هم چنین بیان شد متاسفانه از بیانات برخی مسئولان اینگونه بر می آید که متعمدانه و با تفسیرهای شخصی بدون استناد به متن برجام نقاط ضعف آنرا به گونه ای می پوشانند که انگار هیچ ضعفی نداشته و حتی گاهی اوقات دستاوردها و نقاط قوتی برای برجام بیان می دارندکه در هیچ یندی از برجام نیامده است.

طبق وعده در این بخش به برخی نکات ضروری از بیانیه پنج نماینده محترم عضو کمیسیون ویژه برجام که از نقاط مثبت و دستآوردهای برجام خوانده شده بود، خواهیم پرداخت.

به ادعای این عزیزان و از نظر موافقان بدون قید و شرط برجام یکی از آثار مثبت و دست یافته های برجام این است که : “برای اولین بار در تاریخ معاصر، تمامی قدرت‌های به ظاهر درجه اول دنیا، علی رغم تضادهای داخلی خود، با یک کشور دیگر، که از دید آن‌ها یک قدرت متوسط است، از موضع برابر به مذاکره می‌نشینند.”

در جواب این ادعای عجیب دوستان باید گفت:این که مستکبران عالم با ایران اسلامی در موضع برابر به مذاکره می نشینند نه تنها از آثار و دست یافته های برجام نبوده و نیست بلکه اگر برجامی وجود دارد به اذعان دکتر ظریف و اعضای تیم مذاکره کننده از نتایج ۱۲ سال مذاکره است.

اما اگر کمی منصفانه بنگریم با استناد به گفته های سران استکبار مثلا وقتی می گویند: “درصورت حمله به ایران، نمیدانیم در کجای دنیا جواب خواهیم گرفت” و گفته های شبیه به این درمی یابیم آنچه مستکبران عالم را مجبور میکند در موضع برابر با جمهوری اسلامی به مذاکره بنشینند توان بازدارندگی جمهوری اسلامی است که آن را نیز اولا مدیون رشادت ها و ایثار گری های رزمندگان، جانبازان و شهدای هشت سال جنگ تحمیلیکه درس فراموش نشدنی را در ذهن مستکبران عالم حک نمودند، هستیم و دوما مدیون تلاش های شبانه روزی بزرگ مردانی چون شهید تهرانی مقدم که ایران اسلامی را از جنبه دست آوردهای نظامی به جای رسانده اند که دشمن به علت عدم اطلاعات دقیق از دستاوردها از رویارویی نظامی با کشور عزیزمان هراس دارد.

متاسفانه به لطف بند هایی از برجام چنانچه بدون قید و شرط مورد قبول قرار گیرد راه برای دسترسی دشمن به اطلاعات حیاتی و باز دارنده باز خواهد شد و آنوقت است که باید خود را آماده تهاجم نظامی کنیم که به علت لو رفتن اطلاعات نظامی شکست در آن قطعی می نماید.

تعجب از این است که رئیس و نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تمام قد از برجام که چنین فرجامی دارد دفاع کرده و بیانیه صادر میکنند.

دربخش دیگری از ادعای پنج نماینده عزیز و عضو کمیسیون ویژه برجام که متاسفانه نام رئیس کمیسیون امنیت ملی و نائب رئیس دوم وی نیز در آن دیده میشود و ذیل این ادعاها را امضا نموده اند می خوانیم:”برای اولین بار در تاریخ معاصر و در پی یک چالش سنگین دوازده ساله آمریکا و جهان غرب تمامی سیاست‌های تهدیدی و تحریمی خود را شکست خورده اعلام کرده و به خواسته‌های ایران تن در می‌دهند.”

دوستان عزیز نماینده مجلس و ریاست محترم کمیسیون امنیت ملی باز هم مانند مورد بالا نه تنها شکست تحریم ها از دست آورد های مثبت برجام نیست و نبوده بلکه برجام (البته برجامی که شما ادعا نموده و تفسیر میکنید) نتیجه شکست تحریم های مستکبران است اما شکست نه در مقابل تیم مذاکره کننده بلکه شکست در مقابل ۳۰ سال ایستادگی و ایثار ملت مسلمان ایران که پشتوانه محکمی برای تیم محترم مذاکره کننده بود.

باز هم خوب بود انصاف رعایت میشد و نقش مردم،این رزمندگان خط مقدم تحریم ها که برای عزت و امنیت ایران اسلامی تمام ترکشهای تحریم های اقتصادی را به جان خریدند اینگونه برای حمایت از یک حزب و یک گروه خاص سیاسی به دست فراموشی سپرده نمی شد.

درجای دیگر از بیانیه این پنج نماینده محترم و بعضا درگفته های موافقان بدون قید و شرط برجام میخوانیم: “برای اولین بار در تاریخ شورای امنیت، شش قطعنامه الزام آور ذیل فصل هفتم منشور بدون حتی یک ساعت اجرا به صورت یک جا لغو می شوند.” که این ادعا برگرفته از بند ۷ قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت است، درحالی که بند ۱۲ قطعنامه مذکور به صراحت بیان می کند: ” تمام مفاد قطعنامه‌های ۱۶۹۶ (۲۰۰۶)، ۱۷۳۷ (۲۰۰۶)، ۱۷۴۷ (۲۰۰۷)، ۱۸۰۳ (۲۰۰۸)، ۱۸۳۵ (۲۰۰۸) و ۱۹۲۹ (۲۰۱۰) که بر اساس بند ۷(الف) لغو شده بوده اند، باید به همان نحوی که پیش از تصویب این قطعنامه اعمال می‌شدند، اعمال شوند”. یعنی شش قطعنامه ای که ادعای بر لغو آن می شود، لغو نشده بلکه صرفا تعلیق شده است. همچنین بنا به بند ۱۱ همین قطعنامه ” … ظرف ۳۰ روز از دریافت اعلان یکی از دولتهای عضو برجام در مورد موضوعی که آن دولت عضو برجام اعتقاد دارد مصداق عدم پای بندی اساسی در مورد تعهدات وفق برجام است،…” صرف بهانه جوییی (دبه در آوردن) یکی از دولتها عضو برجام مانند آمریکا کافیست تا بند ۱۲ به صورت اتوماتیک اجرایی شده و تمام شش قطعنامه ای که دوستان ادعا بر لغو آنها دارند به حالت قبل ازقطعنامه ۲۲۳۱ برگردد.

در بخشهای بعدی به موارد دیگری از این دست خواهیم پرداخت.

حجت الاسلام جواد عرب اسدی کارشناس سیاسی و مشاور مذهبی

۸ نظرات

  1. من بقصد افزودن اطلاعاتم هم مطالعه میکنم عالی بود موفق باشید

  2. متشکرم ازاینکه باعث شدین سطح آگاهی من بالاتر برود

  3. ممنون.مطالب شما واقعا عالی و به روز هستند.خسته نباشید

  4. ممنون از سایت خوبتون که مطالبی در جهت افزایش آگاهی افراد قرار میدید

  5. من از وجود این سایت بینهایت متشکرم

  6. سلام ممنون بخاطر مطالب مفیدتون عالی بود

  7. مطالب این سایت همیشه جزو بهترینهاست ممنون از اینکه برای مخاطبتون وقت میذارین.

  8. سلام
    مطالب این سایت همیشه جزو بهترینهاست ممنون از اینکه برای مخاطبتون وقت میذارین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: