جمعه - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
صفحه اصلی >> ویژه >> نگاه عمیق به فواید مختلف کشاورزی ارگانیک

نگاه عمیق به فواید مختلف کشاورزی ارگانیک

در طول چندین سال ثابت شده است که کشاورزی ارگانیک، مقرون به صرفه‌تر و دوستانه‌تر با محیط زیست نسبت به کشاورزی مرسوم و سنتی است. در این مقاله ما می‌خواهیم برخی فواید بسیار مهم کشاورزی ارگانیک را بررسی کنیم.
ابتدا بیایید بدانیم که کشاورزی ارگانیک چیست. خوب، کشاورزی ارگانیک را می‌توان به صورت هر فعالیت کشاورزی که عمدتاً برای حفظ حاصل خیزی خاک و کنترل آفت انجام می‌شود، تعریف کرد. این نوع کشاورزی شامل استفاده از کودها و آفت کش‌های ترکیبی و مصنوعی، ارگانیسم‌های اصلاح شده به طور ژنتیکی و یا هر نوع تنظیم کننده‌ی رشد گیاه در داخل آن نیست. کشاورزی ارگانیک از تکنولوژی کشت نوبتی و روش‌های بیولوژیکی کنترل آفت استفاده می‌کند. هم چنین آن شدیداً و جداً مانع استفاده و به کار بردن کودهای ترکیبی و مصنوعی است. حدوداً از دهه‌ی گذشته، تقاضای زیادی برای محصولاتی که از طریق کشاورزی ارگانیک به دست می‌آیند، به وجود آمده است. کشاورزی ارگانیک تقریباً ۸ر۰ درصد از کل مناطق تحت زراعت و کشاورزی دنیا را پوشش می‌دهد یعنی این که در حال حاضر بیش از ۳۵ میلیون هکتار زمین، تحت کشاورزی ارگانیک هستند.
تاریخچه‌ ی کشاورزی ارگانیک :
ایده‌ی کشاورزی ارگانیک از جنبش و نهضت ارگانیک که در دهه‌ی ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ وجود داشت، سرچشمه و نشئت می‌گیرد. جنبش ارگانیک در حقیقت جنبش ضد کود ترکیبی و مصنوعی بود. کودهای ترکیبی به طور گسترده در آن روزها برای مصارف کشاورزی، مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما کشاورزی ارگانیک مانع به کار بردن کودها و آفت کش‌های ترکیبی است. کشاورزی ارگانیک یک ایده و مفهوم خیلی قدیمی و روش توسعه یافته در هندوستان است. در واقع این روش در هندوستان خیلی قبل‌تر از شروع جنبش ارگانیک، انجام می‌شد. سند و مدرک این واقعیت در متون باستانی هندوستان یافت شده است. هنوز بسیاری از روستاها و دهات در هندوستان، روش کشاورزی ارگانیک را انجام می‌دهند.
فواید مختلف کشاورزی ارگانیک :
• ثابت شده است که کشاورزی ارگانیک مفیدتر و سود بخش‌تر از روش‌های قدیمی و سنتی کشاورزی است.
• یافت شده است که کشاورزی ارگانیک هزینه‌ی تولید را حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد چون شامل استفاده از کودها و آفت کش‌های ترکیبی و مصنوعی نیست؛ در نتیجه این امر، کشاورزی ارگانیک را بسیار مقرون به صرفه‌تر‌ می‌سازد.
• از آن جهت که هوا، آب و خاک مد نظر هستند، این نوع کشاورزی منجر به محیط زیست سمی کمتر می‌شود.
• خاک مهم‌ترین جز در کشاورزی است و کشاورزی ارگانیک با کاهش فرسایش خاک به حد زیاد، آن را حفظ می‌کند.
• هم چنین کشاورزی ارگانیک، کشاورزان را قادر می‌سازد که از خاک به مدت زمان طولانی‌تر برای کشت محصول استفاده بکنند چون حاصل خیزی خاک به مدت طولانی در این نوع کشاورزی حفظ می‌شود.
• کشاورزی ارگانیک تأثیر مثبتی روی اکو سیستم دارد چون برای حمایت از بقا حیوانات وحشی در زمین‌های پست، حیاتی به نظر می‌رسد. آن حتی چراگاه‌ها و مراتع امن و ایمن را برای چریدن فراهم می‌کند.
• این نوع کشاورزی نه تنها برای کشاورزان مفید است بلکه ثابت شده است که برای صنایع لبنی نیز مفید و سودمند است. یافت شده است گاوهایی که در مزارع ارگانیکی می‌چرند کمتر مستعد بیماری هستند و هم چنین شیر بیشتری می‌دهند. اینها قطعاً و یقیناً نشانه‌ها و علایم خوبی برای مصرف کننده‌ی این محصولات لبنی از جنبه‌ی سلامتی و برای سازمان‌های لبنی از جنبه‌ی سود و منفعت هستند.
• کشاورزی ارگانیک احتمالات مربوط به تولید سریع غذا از طریق روش‌های مصنوعی را حذف می‌کند.
• محصولات و یا مواد غذایی تولید شده از طریق کشاورزی ارگانیک نه شامل هر گونه طعم دهنده‌ی مصنوعی و یا نگه دارنده و نه حاوی مواد شیمیایی مضر هستند.
• محتوا و ارزش غذایی اصلی غذا به خاطر عدم حضور کود و یا آفت کش‌های ترکیبی و مصنوعی، حفظ می‌شود.
• علاوه بر این، محصولات ارگانیک خوشمزه‌تر از محصولات به دست آمده از طریق کشاورزی سنتی هستند.
• مصرف محصولات به دست آمده از کشاورزی ارگانیک، خطر ابتلا به بیماری‌های جسمی نظیر حملات قلبی، سرطان و حتی سکته‌ها را کاهش می‌دهد. مطالعات علمی ثابت کرده‌اند که غذاهای ارگانیک سالم‌تر از غذاهای غیر ارگانیک هستند.
• کشاورزی ارگانیک به طور اتوماتیک، سکونت گاه‌های مختلف و متنوع را ارتقا و بهبود می‌بخشد. در چنین مکانهایی، فرد مکانی پر از زندگی با حیوانات، پرندگان و حشرات را خواهد یافت.
با این که ثابت شده کشاورزی ارگانیک بسیار مفید است اما بازده آن از زمان آغاز، قابل توجه نبوده است. بسیاری از کشاورزان فقط به خاطر سوبسیدها و یارانه‌های داده شده از طرف دولت برای ارتقا و گسترش کشاورزی ارگانیک، به کشاورزی ارگانیک روی آورده‌اند. هم چنین موارد و نمونه‌هایی نیز وجود دارند که در آنها، کشاورزان کشاورزی ارگانیک را به خاطر کاهش هزینه‌ی تولید نسبت به کشاورزی سنتی و مرسوم انتخاب کرده‌اند. بازده و بهره وری پایین، زمان مورد نیاز بیشتر برای کسب محصول و نیاز به مهارت‌های ویژه برای انجام آن، برخی از مضرات و معایب کشاورزی ارگانیک هستند. اما کشاورزی ارگانیک به طور قابل توجهی در تأمین غذای با کیفیت و هم چنین جلوگیری از فرسایش خاک سهیم است که فرسایش خاک این روزها به یک مشکل جدی در کل دنیا تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: