سه شنبه - ۱۳۹۸/۰۱/۰۷
صفحه اصلی >> ویژه >> مقایسه‏ گرده افشانی با بارور سازی : مقایسه ه‏ای که شاید بخواهید ببینید

مقایسه‏ گرده افشانی با بارور سازی : مقایسه ه‏ای که شاید بخواهید ببینید

تکثیر و تولید مثل چگونه در گیاهان گلدار رخ می‌دهد؟ خوب، گرده افشانی و بارور سازی دو فرآیندی هستند که به تکثیر و تولید مثل کمک می‌کنند. ما در اینجا هم گرده افشانی و هم بارور سازی را تعریف و توصیف خواهیم کرد تا شما بتوانید این دو فرآیند را بشناسید و دریابید که چگونه از هم دیگر فرق دارند.
گرده افشانی و بارور سازی دو فرآیندی هستند که شامل سیستم تولید مثل گیاهان گلدار هستند. این دو فرآیند با وجود این که از هم متفاوت هستند اما در روش‌های مختلفی به هم پیوسته و مرتبط هستند. گرده افشانی اولین گام است و پیش‌تر از بارور سازی است و بعد از آن تشکیل نهایی تخم گیاه اتفاق می‌افتد. در نتیجه آن بارور سازی که فقط بعد از گرده افشانی رخ می‌دهد، موفق است. شما می‌توانید تفاوت‌ها را به طور واضح و شفاف بعد از خواندن مقاله‌ی قیاسی گرده افشانی و بارور سازی دریابید.

طرح کلی سیستم تولید مثل گیاه :

مهم است که ساختار سیستم تولید مثل گیاه را بشناسید چون فقط بعد از آن می‌توانید اصطلاحات و نقش بخشهای مختلف گیاهان را درک کنید. در یک گیاه گلدار معمولی، بخشهای تولید مثل کننده، درون گلها قرار گرفته‌اند. در گیاهان تک جنسی، بخش‌های تولید مثلی نر و ماده درون یک گل قرار گرفته‌اند اما در گیاهان دو جنسی آنها در گلهای جدا گانه و مجزایی قرار گرفته‌اند. اندام تولید مثلی و مولد نر به نام نافه و اندام مولد ماده به نام مادگی گل، شناخته می‌شود. نافه از پرچم‌هایی تشکیل یافته است که این پرچم‌ها از یک رشته و بساک تشکیل یافته‌اند. بساک شامل کیسه‌های گرده است که گرده تولید می‌کنند. گامت‌های نر در داخل گرده‌ها قرار گرفته‌اند.
بخش تولید مثل کننده و مولد ماده و یا gynoecium از یک یا چند مادگی، تشکیل یافته است. مادگی شامل برچه‌ها است که از تخمدان و تخمک‌ها حفاظت می‌کند. گامت‌های ماده درون تخمک‌ها قرار گرفته‌اند. مادگی سه بخش به نام‌های کلاله، خامه و رشته دارد. کلاله توسط ساقه حمایت می‌شود و گیرنده‌ی دانه‌های گرده را تشکیل می‌دهد. دانه‌های گرده از درون خامه و رشته عبور می‌کنند و در نهایت به تخمک می‌رسند. هر دانه‌ی گرده یک هسته‌ی رویشی و یک هسته‌ی مولد دارد که نقش قابل توجهی را در طول بارور سازی ایفا می‌کنند.

مروری بر مقایسه‌ی گرده افشانی و بارور سازی :

• تفاوت مکانیزم‌ها

گرده افشانی فرآیندی است که در آن دانه‌های گرده حاوی گامت‌های نر برای پیوند جنسی، به تخمک‌های حامل گامت‌های ماده منتقل می‌شوند. دانه‌های گرده بر روی نوک چسبناک مادگی که به عنوان کلاله شناخته می‌شود، می‌نشینند و از رشته به پایین می‌روند تا به تخمک‌ها برسند.
بعد از این که گرده افشانی صورت گرفت، آمیزش و امتزاج گامت‌های نر و ماده رخ می‌دهد. دانه‌های گرده شروع به جوانه زنی در پاسخ به ماده‌ی شیرین ترشح شده توسط کلاله می‌کنند. حالا از هر گرده‌ای، لوله‌ی گرده‌ رشد می‌کند و بیرون می‌آید که سعی دارد برای بارور سازی به تخمدان نفوذ کند. لوله‌ی گرده از طریق یک دهانه‌ی ریز به نام میکروپیل به تخمدان نفوذ می‌کند. وقتی آن در کیسه‌ی جنینی ناگهان با تخمک برخورد می‌کند، بارور سازی اتفاق می‌افتد. هسته‌ی رویشی و یا سیتو پلاسم، توسط آنزیم‌های هیدرولیتیکی آزاد شده توسط لوله‌ی گرده، هضم و گوارش می‌شود اما هسته‌ها‌ی مولد تقسیم می‌شوند تا دو هسته‌ی اسپرم جنسی مجزا را تشکیل دهند. اکنون، یکی از دو سلول اسپرم، سلول‌های تخم درون تخمک‌ها را بارور می‌سازد تا تخمک دوتایی تشکیل شود.
در بارور سازی دوتایی، هسته‌ی نر باقی مانده با هسته‌های ثانویه‌ی دوتایی ترکیب و ممزوج می‌شود تا هسته‌های اندو پلاسم اصلی سه تایی تولید شوند. این اتفاق، اندو اسپرم یعنی بافت غنی از مواد غذایی درون دانه را تشکیل می‌دهد. اندو اسپرم غالباً در نهان دانه‌ها یافت می‌شود.

• انواع گرده افشانی :

گرده افشانی به طور گسترده به صورت خود گرده افشانی و گرده افشانی متقاطع طبقه بندی می‌شود.
خود گرده افشانی : خود گرده افشانی، انتقال دانه‌های گرده از بساک به کلاله‌ی همان گل و یا گل دیگر موجود در همان گیاه است. خود گرده افشانی، هم در گلهای تک جنسی و هم دو جنسی رخ می‌دهد. آن به دو نوع تقسیم می‌شود :
• خودگانی : گرده افشانی در یک گل، در یک گیاه
• جیتونوگامی : گرده افشانی در دو گل مختلف، در یک گیاه
• گرده افشانی متقاطع : گرده افشانی متقاطع، انتقال دانه‌های گرده از بساک یک گل به کلاله‌ی گل دیگر موجود در گیاهان متفاوت به کمک عامل‌های خارجی است. بسته به نوع عامل گرده افشانی خارجی، گرده افشانی متقاطع به صورت زیر طبقه بندی می‌شود :
• باد (Anemophily)
• حشرات (Entomophily)
• آب (Hydrophily)
• پرندگان (Ornithophily)
• خفاش‌ها (Cheiropteriphily)

انواع بارور سازی :

بسته به نقطه‌ی ورود لوله‌ی گرده به داخل تخمک، بارور سازی به سه نوع تقسیم می‌شود که عبارتند از :
مزو گامی : لوله‌ی گرده از طریق پوشش و جلد وارد تخمک می‌شود مثلاً کدو.
پورو گامی : لوله‌ی گرده از طریق میکروپیل وارد تخمک می‌شود. پورو گامی غالباً در نهان دانه‌ها یافت می‌شود.
کالازو گامی : لوله‌ی گرده از طریق کالازا وارد تخمک می‌شود مثلاً کازورینا
از متن ذکر شده در بالا می‌توان استنباط کرد که گرده افشانی به طور ساده، انتقال دانه‌های گرده از بساک به کلاله‌ی همان گل و یا گل متفاوت است اما بارور سازی فرآیند تکثیر و تولید مثل واقعی است که در آن هسته‌ی اسپرم با تخمک، ممزوج و ترکیب می‌شود تا سلول تخم تشکیل شود. به طور خلاصه، گرده افشانی موفق منجر به بارور سازی می‌شود و سپس بارور سازی بعدی و جنین زایی (تشکیل جنین جدید) رخ می‌دهد. تخمک به دانه و تخمدان به میوه تبدیل می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: