یکشنبه - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
صفحه اصلی >> ویژه >> فواید کشت دائمی چیست؟ شگفت زده خواهید شد از این که بدانید

فواید کشت دائمی چیست؟ شگفت زده خواهید شد از این که بدانید

کشت دائمی یک سیستم کشاورزی است که از چرخه‌ی طبیعی سیستم اکولوژیکی ما پیروی می‌کند تا محصولات کشاورزی را به نحوی که هم بهره روی کشاورزی و هم پایداری حفظ شود، تولید کند.
عبارت کشت دائمی، یک واژه‌ی مرکب از دو عبارت کشاورزی دائمی و کشت پایدار است. کشت دائمی اساساً یک سیستم کشاورزی است که بر روی روش طبیعی انجام کشاورزی، حفظ سیستم اکولوژیکی و به شدت طرفداری نکردن از سیستم‌های دنبال شده در کشاورزی مدرن، تمرکز می‌کند. این سیستم توسط دو استرالیایی به نام‌های بیل مولیسون و دیوید هولمگرن طراحی و توسعه داده شد. کشت دائمی توسط مولیسون به این صورت تعریف شده است : “فلسفه‌ی کار کردن با آن به جای مخالفت با طبیعت، مراقبت طولانی و اندیشمندانه به جای کار طولانی و بی‌فکر است و مراقبت از گیاهان و حیوانات در تمام کارکردهای آنها به جای برخورد با هر منطقه به صورت یک سیستم پروژه‌ی تنها است.”
اخلاقیات و ارزش‌هایی که این سیستم کشت دائمی بر روی آنها استوار شده است عبارتند از :

۱. مراقبت از زمین

مراقبت از زمین به این معنی است که ما انسان‌ها باید سعی کنیم وضعیت‌ها و شرایطی را افزایش ندهیم که در آنها عملکرد طبیعی سیاره‌ی زمین را از بین ببریم و یا نابود سازیم. چون این امر در مقابل منجر به عواقبی خواهد شد که به انقراض انسان‌ها منتهی خواهد شد. ما باید درک کنیم که ما صرفاً بخشی از زمین هستیم و فاتحان آن نیستیم. اگر حیوانات و موجودات دیگر وجود نداشته باشند ما نیز وجود نخواهیم داشت. هیچ مثالی بهتر از گرم شدن جهانی هوای کره‌ی زمین نمی‌تواند این موضوع را توضیح دهد.

۲. مراقبت از افراد

اصل مراقبت از افراد را می‌توان اصل همکاری نیز عنوان کرد. اصل مراقبت از افراد در کشت دائمی به معنای این است که همه‌ی ما باید با هم دیگر کار کنیم و به جای رقابت، به هم دیگر کمک کنیم. هیچ کس فقط با کمک به خود و تنها ماندن، نمی‌تواند جامعه‌ای را توسعه دهد. برای زندگی در فرهنگ و جامعه‌ی بهتر، ما باید با هم دیگر کار کنیم و با هم بمانیم.

۳. محدودیت‌های تنظیم / تقسیم منصفانه برای جمعیت و مصرف
تقسیم منصفانه بیانگر حق مساوی استفاده از منابع طبیعی توسط تمام افراد است. منابع طبیعی کمیاب و نادر هستند و علاوه بر این، هیچ کس واقعاً صاحب آنها نیست. در نتیجه هر کس باید به سهمی که سزاوار آن است، برسد. این منابع نباید در دستان عده‌ی معدودی متمرکز شوند بلکه باید به طور بهینه تخصیص داده شوند.

فواید کشت دائمی :

بعد از مرور این که کشت دائمی چیست، بیایید حالا نگاهی به فواید آن بیندازیم.

کاهش هزینه‌ها :

با استفاده کردن از تمام اجزای طبیعی اکو سیستم مثلاً کمپوست کردن مواد زائد به مواد آلی مفید و کود، شما پول خیلی زیادی را پس انداز خواهید کرد که در غیر این صورت باید برای کشاورزی سنتی و مرسوم خرج می‌کردید.

زباله‌‌ی کمتر :

در کشت دائمی، محصولات و مواد زائد بازیابی می‌شوند و به شکل کود به زمین برگردانده می‌شوند. وقتی شما شروع به پیروی از این روش می‌کنید، بعداً می‌توانید مواد زائد را به عنوان کود طبیعی مورد استفاده قرار دهید. زباله‌ی کمتری وجود خواهد داشت چون تمام منابع موجود به طور بهینه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

مقاومت شیمیایی :

در کشت دائمی، فرد از کودهای طبیعی و کودهای گیاهی برای کشاورزی و باغبانی استفاده می‌کند. این امر به شما کمک می‌کند که محصول خود را از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضری که در آفت کش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، حفظ کنید. سیستم کشاورزی دنبال شده در کشت دائمی، به شکارچیان اکو سیستم طبیعی اجازه می‌دهد که کار آفت کشی را برای شما انجام دهند.

آلودگی کمتر :

اگر از طبیعی‌ترین روش کشت و زراعت کشاورزی استفاده می‌کنید، پس هیچ روشی وجود ندارد که بتوانید با آن، آلودگی را افزایش دهید. در واقع منطقه‌ای که در آن کشت دائمی انجام می‌شود، عاری از آلودگی خواهد بود.

توسعه ارزش‌های اجتماع :

وقتی شما سیستم کشت دائمی را به کار می‌برید، به طور اتوماتیک ارزش‌هایی را مثل عدم ایجاد آلودگی، کمک به هم نوعان خود و استفاده از مقداری که فقط نیاز دارید، ترویج و توسعه می‌دهید.

منطقه بندی :

بخش مهم کشت دائمی، منطقه بندی است. منطقه بندی به معنای مرتب کردن تولید بر اساس چیزی است که ابتدا می‌رسد و چیزی که به توجه بیشتر نیاز دارد. با دنبال کردن این روش، ابتدا میوه‌ها و سبزیجات رسیده چیده می‌شوند و سپس بقیه هر وقت رسیدند، برداشت می‌شوند.

اعتماد به نفس و تنوع :

فرد می‌تواند تنوع گسترده‌ای از تولیدات و محصولات را در زمین خود تولید کند. کشت دائمی منجر به ایجاد حس اعتماد به نفس می‌شود چون فرد می‌تواند هر چیزی را که نیاز دارد بکارد و کشت کند و آن را مصرف کند. هم چنین اگر مقداری مازاد و اضافه وجود داشته باشد، روش‌هایی برای حفظ و استفاده‌ی بعدی از آنها نیز وجود دارد.

ترویج و تقویت زندگی سبز :

در کشت دائمی، فرد از کودهای طبیعی، آفت کش‌های طبیعی و ذخایر آب شیرین استفاده می‌کند. پس این روش بدون شک، زندگی سبز سبک حیاط پشتی را ترویج و تقویت می‌کند.

مفید در بهبود شرایط محیط زیستی :

کشت دائمی روش‌های مختلف دست یابی به کشاورزی کافی و پایدار را به نحوی که برای محیط زیست مفید است، به ما آموزش می‌دهد. کسانی که این فرهنگ را دنبال می‌کنند، محصولات کشاورزی را با استفاده از تلفیق هماهنگ سکونت گاه‌های انسانی، آب و هوای منطقه‌ی کوچک و یا میکرو آب و هوا، گیاهان، حیوانات، خاک و آب به روش پربار و مفید و پایدار، تولید می‌کنند.

آیا کشت دائمی را می‌توان در سیستم‌هایی که در حال حاضر دایر هستند به کار برد؟

کشت دائمی را می‌توان در سیستم‌های کشاورزی مختلف که در حال حاضر دایر هستند، به کار برد و اعمال کرد. با این که لازم است زمین برای آن مناسب باشد؛ کشت دائمی را می‌توان در مناطقی انجام داد که کشاورزی به طور مرسوم و سنتی در آن مناطق، انجام شده است و در منطقه‌ی توسعه یافته به طور تجاری، قرار نگرفته است چون در مناطق توسعه یافته به طور تجاری، بیشتر اجزای تشکیل دهنده‌ی سیستم اکولوژیکی ما نابود شده‌اند و از بین رفته‌اند.
سیستم و مفهومی که در کشت دائمی دنبال می‌شود در حفظ خوب سیستم اکولوژیکی و هم چنین ایجاد حس اعتماد به نفس در کشاورزان و یا کسانی که با باغ‌های جنگلی کار می‌کنند، به وسیله‌ی ایجاد مزارع و باغهای پایدار و پربار، بسیار امید بخش و نوید دهنده به نظر می‌رسد. کشت دائمی اساساً برگشت به روش سنتی و مرسوم کشاورزی با ترکیب و یکی ساختن ویژگی‌های کشاورزی ارگانیک، کشت و جنگل داری، توسعه‌ی پایدار و اکولوژی کاربردی است و واقعاً به نظر می‌رسد که هیچ روش دیگری برای حفظ زمین از فجایع و بلاهای ایجاد شده توسط ما وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: