شنبه - ۱۳۹۸/۰۱/۰۴
صفحه اصلی >> ویژه >> نحوه ی رشد و مراقبت مؤثر از درختان انار

نحوه ی رشد و مراقبت مؤثر از درختان انار

انار میوه ی گرمسیری بوده که به تابستان گرم و مقدار زیادی نور برای رشد مناسب نیاز دارد. در این مقاله در رابطه با نکات اصلی کشت قبل از رشد خود انار بحث خواهیم کرد.

نیازهای درخت انار

انار با نام علمی Punica granatum، متعلق به درختان پاکوتاه و درختچه ای برگریز میوه دار می باشد. این میوه دارای آریل ضخیم بوده که درون آن حدود ۶۰۰ دانه ی قرمز وجود دارد. مزایای درمانی و مصارف آشپزی انار به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. آزمایشات بالینی نشان داد که آب انار باعث کاهش خطر توسعه ی بیماری های قلب و سرطان شده و برای پایین آوردن فشار خون و پیشگیری از عفونت موثر می باشد.
هر چند میوه های انار در بازار موجود می باشد، آن ها نسبتا گران هستند. از این رو، شما می توانید این گیاه را در باغ خود پرورش دهید. رشد یک درخت انار نسبتا آسان است، به شرطی که شما بتوانید منطقه ی مناسبی را برای کشت انتخاب کرده و الزامات این گیاه را براورده کنید. در این جا، ما در رابطه با نکات اساسی مراقبت از انار و شرایط محیطی مطلوب برای کشت آن بحث خواهیم کرد. با دستورالعمل های مراقبت صحیح، شما قطعا می توانید از طعم میوه های تازه برداشت شده ی خود لذت ببرید.
بهترین منطقه برای کشت درختان انار شرایط اقلیمی گرم و خشک می باشد. بسیاری از علاقه مندان باغبانی ترجیح می دهند که یک باغ انار را نه تنها به دلیل میوه های مغذی آن، بلکه همچنین برای گل های قرمز رنگ روشن و جذاب آن پرورش دهند. همچنین برخی از ارقام بی ثمر این درخت تنها برای شکوفه های زیبای آن کشت می شوند. صرف نظر از هدف باردهی این درخت، انتخاب یک رقم مقاوم پیشنهاد می شود.
ا

نتخاب رقم

انواع مختلفی از انار وجود دارد که شما می توانید مطابق با برنامه ی خود آن ها را کشت کنید. طبق ذائقه ی شما، می توانید درباره ی عطر و طعم رقم میوه قبل از خرید آن از نهالستان درخت انار پرس و جو کنید. تنها قلمه های ساقه ی سالم (حدود ۲۰ اینچ) را خریداری کنید که دارای شاخ و برگ سبز، بدون هر گونه نشانه ای از بیماری باشد.

آماده سازی خاک

درختان انار به هر دو خاک قلیایی و اسیدی سازگار می باشند، بنابراین جهت آماده سازی خاک برای کاشت میوه نگران نباشید. در واقع، این میوه به خوبی در انواع مختلفی از خاک ها تا زمانی که هیچ مشکل زهکشی نداشته باشد، رشد می کند، مقادیر مناسبی از هوموس، کمپوست دامی و کود درختی دانه ای به خاک موجود در باغ و نهال های کاشته شده اضافه کنید.

محدوده ی دمایی مناسب

یک درخت گرمسیری انار نیاز به دمای نسبتا بالایی دارد. اگر چه این درخت به سرما متحمل است، اما قرار گرفتن در معرض دماهای زیر ۱۵ درجه فارنهایت برای دوره ی زمانی طولانی مدت می تواند منجر به آسیب به برگ ها و ریزش آن ها گردد. محدوده ی دمایی مناسب برای کشت درخت انار بین ۴۰ تا ۹۰ درجه فارنهایت می باشد.

نور مورد نیاز

به منظور اطمینان از رشد بهتر و برداشت خوب انار، محلی را برای کشت انتخاب کنید که نور کاملی را دریافت کند. دما و حرارت بالا برای به دست آوردن عملکرد خوب و میوه های آبدار مهم می باشد. در مقابل، زمانی که درخت در معرض محیط سایه دار برای زمان طولانی قرار گیرد، میوه های کوچک تر و کم آب تر تولید می کند.

تنظیم آبیاری

هیچ کدام ار ارقام درخت انار خشکی طولانی مدت را تحمل نمی کنند. این درخت به رطوبت بالا و مقادیر کافی آب برای رشد مطلوب نیاز دارد. برای یک برداشت خوب، درختان باید به ویژه در طول مراحل گلدهی و میوه دهی به طور عمیق و منظم آبیاری شوند. اما اجازه دهید لایه ی بالایی خاک بین دو جلسه ی آبیاری خشک گردد.

هرس در زمان مناسب

با توجه به هرس درختان انار، هرس اول باید هنگامی که ارتفاع درخ به حدود ۲ فوت رسید، انجام شود. بسته به رقم، ارتفاع درخت انار به ۴ متر تا ۸ متر می رسد. شما می توانید شاخه های مرده را در طول ماه های زمستان سرد، هنگامی که درختان غیر فعال هستند، هرس کنید.

کوددهی

کودهای مکمل برای درختان انار اجباری نیست. با این حال، اگر خاک کاشت درخت ضعیف باشد، یا فاقد مواد تغذیه ای ضروری برای درخت باشد، می توانید کودهای آلی و کمپوست دامی را گاهی اوقات، یکبار در طی هر سه ماه به آن اضافه کنید. هنگامی که میوه ها در مرحله ی رسیدن قرار دارند، نباید از کودهای شیمیایی استفاده کرد.

آفات و بیماری ها

اکثر ارقام انار مقاوم به آفات و بیماری ها هستند. تحت شرایط نامطلوب، آسیب و لکه های برگی ایجاد شده توسط مگس سفید، تریپس و حشرات آشکار می شوند. گاهی اوقات، این حشرات باعث ایجاد لکه های بر روی میوه می گردند. در هنگام استفاده از حشره کش ها و آفت کش ها برای کنترل آفت، مطمئن شوید که آن ها را قبل از رسیدن میوه به کار ببرید.
درختان پاکوتاه میوه به همان اندازه ی درختان با اندازه ی معمولی نیاز به مراقبت دارند. بنابراین به دنبال یافتن برخی نکات مربوط به حفظ رشد گونه های پاکوتاه و اشکال بونسای انار باشید. شما می توانید میوه های رسیده را از رنگ متمایز آن ها تشخیص دهید. آن ها را قبل از اینکه بیش از حد برسد و ترک بخورد، برداشت کنید. مزیت اصلی رشد یک درخت انار این است که آن ها برای سال های زیادی باقی می مانند. از این رو، هیچ نیازی به جایگزینی فوری درختان بعد از برداشت میوه وجود ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: