دوشنبه - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
صفحه اصلی >> مقالات >> یاداشت مدیر >> چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی

چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی

با قطع نظر از ریشه و یا ریشه های تاریخی چهارشنبه سوری در فرهنگ ایران وایرانیان ، باید اذعان کرد که چهارشنبه سوری ، یک پددیده فرهنگی و اجتماعی در بین مردم ایران است و حتی در بین پارسیانی که از فرهنگ ایرانی تبعیت می کندد و خود را وابسته به قوم و فرهنگ ایران می دانند همانند تاجیک ها ، افغانها و ترکمن ها در کشورهای تاجیکستان ، قرقیزستان ، ترکمنسان وافغانستان ، این پدیده فرهنگی و اجتماعی به عنوان یکی از آداب فرهنگ قوم فارس زبانها تلقی می نمایند.

همچنینن با قطع نظر از اینکه چهار شنبه سوری ، از نظر ارزش گذاری  دارای چه جایگاه ارزشی می باشد ، بدون ترید  دربین مردم خصوصا  نوجوانان و جوانان به عنوان یک پدیده فرهنگی و اجتماعی دارای جایگاه است.

اکنون این سئوال را می شود طرح کرد که چگونه می بایست با این پدیده برخورد کرد ؟ آیا با این پدیده می توان برخورد سلبی کرد ؟ یا اینکه  این پدیده را باید به یک فرهنگ  مبتنی برقالب ملی ترمیم کرد؟

آنچه امروزه در کشور ما به عنوان چهار شنبه سوری مطرح است شبیه رزمایشهای جنگی که ارتش ها به عنوان مانور نظامی یاد می کنند برگزار می شود با این تفاوت که مانور های نظامی در بیرون و خارج از جغرافیای شهری برگزار می شود   ولی چهار شنبه سوری در داخل شهر اجرا می شود و نیز مانور های نظامی با هماهنگی و با اخذ مجوز لازم انجام می پذیرد ولی چهار شنبه سوری بدون مجوز و برخلاف نظر مسئولان انجام می پذیرد. در رزمایش های نظامی معمولا عاری از حوادث است ولی در چهارشنبه سوری پر از حوادث.

علاوه بر این ، بخش عمده ای از انرژ ی ، توان و وقت مدیران در سطوح مختلف از بین می برد. نیروی انتظامی ، اورژانس و بیمارستانها  را در گیر می کند. و حوادث تلخی را برای قشر نوجوان و جوان پدید می آورد. به اموال و ساختمان ها آسیب وارد می نماید و ممکن است موجب آتش سوزی گردد. همچنین سبب تجارت  و ایجاد بازارغیر مجاز را پدید می آورد.

از همین روی ، شایسته است کارشناسان حوزه فرهنگی و اجتماعی در خصوص این پدیده، کار مطالعاتی و تحقیقاتی انجام بدهند که چگونه می توان وضعیت  این پدیده  را از حالت احتراق و انفجار و بکار گیری مواد محترقه ، به حالت فرهنگ قدیمی  ایرانی تبدیل کرد.  زیرا در چهارشنبه سوری که در قالب بر پا کردن آتش در سالهای گذشته انجام می شد دارای مفاهمه و بار معنایی زیادی می باشد.

علاوه بر آنکه در چهارشنبه سوری  در فرهنگ ایرانی دارای نشاط و شادابی وجمع شدن خانوادها وفامیل ها به دور هم بوده است . عاری از هرگونه ، آسیب اجتماعی و فرهنگی می باشد .

بنا براین ، بهترین و مناسب ترین اقدام آنست که  با همت کارشناسان فرهنگی و اجتماعی بتوانیم در حفظ و هویت ایرانی چهارشنبه سوری تلاش نماییم و آنرا به چهارشنبه سوزی تبدیل ننماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: