دوشنبه - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
صفحه اصلی >> مقالات >> یاداشت مدیر >> یادداشت مدیر کل به مناسبت نام گذاری سال ۹۴

یادداشت مدیر کل به مناسبت نام گذاری سال ۹۴

نامگذاری سال ۱۳۹۴ به نام سال دولت، ملت همدلی و همزبانی در پیام نوروزی مقام معظمای ولایت و رهبری حضرت آیت ا… العظمی خامنه ایی و تاکید ایشان بر ای شعار در سخنرانی اول فروردین در حرم رضوی، وظیفه اندیشمندان، اهل قلم، رسانه ها و مسئولین را صد چندان کرده است که به این پرسش ها پاسخ دهند:

موانع همدلی و همزبانی دولت و ملت چیست؟ راهکارهای همدلی و همزبانی دولت و ملت چیست؟ الزامات تحقق ظور از همدلی و همزبانی دولت و ملت چیست؟ همدلی و همزبانی دولت و ملت چیست؟ رسالت و تکلیف ما در تحقق همدلی و همزبانی دولت و ملت چیست؟

منظور از همدلی و هم زبانی در این شعار این است:” همسطح کردن انتظارات متقابل ملت از دولت و دولت از مردم ” و تحقق آن نیازمند این است :

الف – دولت در برنامه ریزی های سالانه خویش ، سطح انظارات و نیاز مندی ها را از طریق ارتباطات بیشتر با مردم، شناسایی و الویت بندی نماید به گونه ای که بتواند ضریب رفاه اجتماعی – ارتقای فرهنگی و سلامت جسم و جان آحاد جامعه را فراهم و حتی بهبود ببحشد.

ب – با عنایت به تحریم های اقتصادی و پولی از ناحیه غرب لازم که مردم شرایط و محدویت های دولت را در حوزه برنامه ریزی های سالانه و در برنامه های رفاه اجتماعی – اقتصادی در نظر گرفته و سطح انتظارات و توقعات خود را اصلاح نمایند.

ج- در این مرحله مفهوم همدلی شکل می گیرد و انتظارات و خواسته های دولت و ملت درنیات باطنی و قلبی هم سطح می شوند.

د – پس از همسطح شدن انتظارات و نیازمندی های دو طرف ، مرحله هم ربانی دولت و ملت شکل می گیرد.

هـ – پس از ایجاد همدلی و هم زبانی( یعنی همسطح شدن اتظارات و توقعات)، نوبت به مرحله اقدام و عمل مشترک می رسد که دولت با مردم در یک مسیر مشترک گام برداشته و در این صورت است که شعار ما می توانیم و تکیه بر توان و ظرفیت های علمی و منابع انسانی داخلی معنا پیدا کرده و می توان در راستا تحقق آنها حرکت کنیم.

مقام معظم رهری دربخشی از پیام نوروزی در ابتدای سال ۱۳۹۴ فرمودند:” در سال ۱۳۹۴ آروزهای بزرگی برای ملت عزیزمان داریم که همه ای آرزوها دست یافتنی است.”

این آرزو ها، همان خواسته مشترک ملت و دولت است که می بایست برای تحقق آنها برنامه ریزی انجام پذیرد.این خواسته ها عبارتند از:

پیشرفت اقتصادی

اقتدار و عزت منطقه ایی و بین المللی

جهش های علمی

عدالت قضایی و اقتصادی

ایمان و معنویت

ایشان در ادامه پیامشان می فرمایند:”به نظر ما همه این خواسته ها دست یافتنی است هیچ کدام از اینها چیز هایی نیست که از ظرفیت ملت ایران و ظرفیت سیاست های نظام بیرون باشد.”

موانع همدلی و هم زبانی چیست ؟

یکی از موانع همدلی و هم زبانی این است که طرفین از ادبیات مشترک برخوردار نباشند. به گونه ایی که هرکدام نتوانند مقصود و نظر خود را به دیگری انتقال دهند.

مانع دیگر این است که در استفاده از واژه ها و کلمات و به عبارت دیگر در ادبیات گفتاری آداب گفتگو را رعایت نکنند.

دیگر مانع این است که هریک از طرفین ، ظرفیت شنیدن حرف طرف مقابل را نداشته به توهین و تحقیر روی میآورد.

مانع دیگر این است که یکی از طرفین سلیقه و نظر خود را حاکمیت بخشیده و برای نظر رقیب خود ارزشی قائل نمی باشد.

راهکارهای تحقق همدلی و همزبانی

اگر موانع دستیابی به همدلی و همزبانی را از بین ببریم راهکار های تحقق همدل و همزبانی پدیدار خواهد گشت.

الزامات تحقق همدلی و هم زبانی

این الزامات عبارتند از:

  • حمایت از مسئولین کشور – مقام معظم رهبری در این رابطه می فرمایند: ” امروز وظیفه همه ی آحاد ملت این است که از مسئولین کشور حمایت کنند.و به مسئولین دولتی کمک کنند……. حتی از سوی آن کسانی که به این شخص خاص در دولت رای ندادند.”
  • رفتار مناسب با منتقدین: رفتار مناسب در برخورد با منتقدین و نیز خوداری از توهین و تحقیر از سوی مسئولین یکی دیگر از الزامات تحقق شعار سال است.

رسالت و وظیفه امروز ما

رسالت و وظیفه امروز مردم و مسئولین این است که در رستای تحقق شعار سال برآمده و بار دیگر دست در دست یگدیگر قرار داده و برای حل مشکلات و از بین بردن تهدیدات احتمال دشمن در عرصه های مختلف تلاش وکوشش شبانه روز ی نمایند و از فرصت های پیش رو به درستی استفاده کرده که این فرصت ها عبارتند از:

نیروی انسانی کارآمد

همراهی مردم و جوانها با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران

پیشرفت هایی که در دورا ن تحریم حاصل شده

اینها فرصت هایی هستند که دولت و مردم از آن برخوردار بوده و می توانند همدلی وهمزبانی خود را حول این محورها سامان بدهند.

 

حجت الاسلام علی شکری مدیر کل تبلیغات اسلامی استان سمنان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: