سه شنبه - ۱۳۹۸/۰۱/۰۷
صفحه اصلی >> مقالات >> فرهنگی >> چگونه بهترین زندگی را داشته باشید

چگونه بهترین زندگی را داشته باشید

چگونه می‌توانید شور و اشتیاق خود را در زندگی بیابید؟ چگونه می‌توانید آن چیزی را بیابید که به زندگی‌تان معنا و مفهوم می‌‌دهد؟ در اینجا برخی اشاراتی شده است به این که چگونه آن را بیابید و پرورش دهید.
شور و اشتیاق‌تان، چیزی است که شما را از چنگال کسالت، بدبختی و بی‌هدفی، آزاد می‌سازد و به زندگی‌تان معنی و مفهوم می‌بخشد. آن چیزی است که انجام آن، بهترین حالت را در شما ایجاد می‌کند. وقتی شور و اشتیاق خود را می‌یابید همانند کشف معدن طلایی است که در حیاط پشتی خانه‌تان دفن شده بود. آن را به خاطر پول، شهرت و یا هر چیز مادی دیگر دنبال نمی‌کنید بلکه آن را فقط به این خاطر دنبال می‌کنید که شما را شاد می‌سازد و دلیلی برای ادامه دادن‌تان، فراهم می‌کند. آن مثل خودش ساده است. آن عشق خالص برای کاری است که انجام می‌دهید.
ما در قلب‌هایمان می‌دانیم که شور و اشتیاق‌ ما در زندگی چیست. اما وقتی موقع تأیید طلبی اجتماعی فرا می‌رسد بینش آن را از دست می‌دهیم و همرنگ جماعت می‌شویم. باور داشتن آن را رها می‌کنیم و کمتر به صدای درونی خود گوش می‌دهیم و بیشتر به صداهایی که از بیرون می‌آیند و به ما می‌گویند که باید چه بکنیم، گوش می‌دهیم.
جامعه سعی می‌کند ما را به درون قالب‌های کلیشه‌ای بریزد که نیستیم. شما قبلاً شور و اشتیاق خود را در زندگی پیدا کرده بودید اما به خاطر این که برای شما پول نشد و یا مطابق برنامه‌هایی نبود که پدر و یا مادرتان برای شما ریخته بودند، از آن چشم پوشی کردید. فشار همتایان از راه می‌رسد و ما از آنچه واقعاً دوست ‌داریم صرف نظر می‌کنیم تا تحسین، پذیرش و امنیت را به دست آوریم. شما عمل گرا می‌شوید و مسیرها را می‌کوبید و پشت سر می‌گذارید اما از آن چه که باعث می‌شود حقیقتاً احساس زنده بودن بکنید، چشم پوشی و صرف نظر می‌کنید.
جایی شکست می‌خورید، حتی اگر از لحاظ اقتصادی ایمن باشید و زندگی جریان داشته باشد، ناراحتی غریبی درون شما ایجاد می‌شود. فراموش کرده‌اید چگونه شاد باشید و خودتان باشید. احساس ناقص بودن می‌کنید و از درون، خالی می‌شوید، گویی که چیزی را گم کرده‌اید. از همه مهم‌تر، ناراحت هستید و از شغل خودتان بدتان می‌آید و اشتیاق از شما کوچ کرده است. پس می‌فهمید که یک جز سرّی گم شده است و آن شور و علاقه است. هرگز خیلی دیر نیست که شور و اشتیاق و علاقه‌ی خود را احیا کنید. هنوز امید هست، اگر که به خودتان و ارزش شادی و خوشبختی، بیش از هر چیز دیگری، باور داشته باشید.

چگونه شور و اشتیاق خود را در زندگی بیابید؟

ابتدا زمانی به خودتان اختصاص دهید. زنگ تفریحی در برنامه‌ی روتین خود داشته باشید و به ساحل و یا برای پیاده روی به کوه بروید. گوشه‌ی خلوتی برای خود پیدا کنید تا پاسخی برای سوالات‌تان پیدا کنید. تکه کاغذ و خودکاری بردارید و از خودتان سوالات زیر را که شما را به سمت شور و اشتیاق‌تان در زندگی راهنمایی می‌کند، بپرسید.

در چه چیزی به طور طبیعی خوب هستید؟

اسب برنده‌ی مسابقه، مسابقه را برنده نشد چون می‌خواست ببرد. او برنده شد چون عاشق دویدن بود. فقط چیزهایی را که در آنها به طور طبیعی خوب هستید، لیست کنید. آنها را بدون هیچ تلاش زیادی انجام خواهید داد. این کارها و فعالیت‌هایی که در آنها خوب هستید، شما را به سمت شور و اشتیاق‌تان هدایت خواهد کرد. چون چیزهایی را که عاشق انجام آنها هستید با زحمت کمی انجام می‌دهید. یکی یا دو تا از آنها، کارهایی خواهند بود که در مورد آنها خیلی شور و اشتیاق دارید.

همیشه می‌خواستید چه چیزی باشید؟

وقتی کودک بودیم، رویاهایی داشتیم که بعداً به خاطر عمل گرا و یا تنبل شدن، آنها را کنار گذاشتیم و فراموش کردیم. آن جاه طلبی‌های سری و دیوانه وار را که داشتید، لیست کنید. هرگز دیر نیست که رویاهای خود را دنبال کنید. شاید در میان تمام آن رویاهای فراموش شده، چیزی را بیابید که باید حقیقتاً به دنبالش باشید.

دیوانه‌ی چه چیزی هستید؟

آن چه چیزی است که دیوانه‌‌اش هستید؟ من در مورد خانم یا آقایی که عاشقش هستید صحبت نمی‌کنم. من در مورد چیزهایی صحبت می‌کنم که می‌ستایید و دیوانه‌اش هستید. آن ممکن است ورزشی مثل فوتبال، فیلم، سفر کردن و یا هر فعالیت دیگری باشد. ممکن است یکی از این فعالیت‌ها، شور و اشتیاق شما را به زندگی شما بیاورد. سند و مدرک شور و اشتیاق شما، علاقه و اشتیاق کودک مانند‌تان برای آن است.

چه چیزی به شما اوج می‌دهد؟

چیزهایی وجود دارند که شما در مورد آنها شور و اشتیاق بسیار زیادی دارید و به سادگی به شما اوج می‌دهند. من در مورد نیکوتین، دارو و یا چیزهای انرژی آور صحبت نمی‌کنم. آن اوجی است که از دنبال کردن شور و اشتیاق‌تان به دست می‌آید. آن می‌تواند هر حالت ویژه‌ و دیوانه کننده‌ای باشد که شما را از دیگران جدا کند و حس آرامش به شما بدهد. دوست من، آن شور و اشتیاق شما است.

چه چیزی شما را شاد و خوشحال می‌سازد؟

اگر می‌خواهید شور و اشتیاق خود را در زندگی بیابید، اجازه دهید شادی و خوشبختی شما را راهنمایی کند. فقط از خودتان بپرسید که چه چیزی است که شما را حقیقتاً خوشحال می‌سازد. توسط پول و یا چیز مادی راهنمایی نشوید بلکه با لذت محض خلق کردن و یا انجام کاری راهنمایی شوید. آن بدون شک شما را به سمت شور و اشتیاق‌تان راهنمایی خواهد کرد. فقط از شور و اشتیاق‌تان پیروی بکنید. شهرت و ثروت نیز به طور اتوماتیک به دنبال آن خواهند آمد.
در کل تعقیب و دنبال کردن شادی و خوشبختی، حق طبیعی همه‌ی ما است. شما قبلاً در قلب‌تان می‌دانستید که شور و اشتیاق‌تان چیست. فقط تار عنکبوت‌های تأیید گرایی را کنار بزنید و پاک کنید، آن برای شما آشکار خواهد شد. به خاطر داشته باشید که کلید یافتن آن، باور داشتن به خود و استعدادها و نبوغ شخصی خودتان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: