چهارشنبه - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
صفحه اصلی >> خانواده >> تربیت فرزند >> مهارتهایی برای همراهی فرزندان

مهارتهایی برای همراهی فرزندان

چه بخواهیم چه نخواهیم یک نیروی نامریی در دوره نوجوانی فرزند ما را به سمت خود می‌کشد؛ نیرویی که او را ناخودآگاه به سمت خطر می‌خواند و روزها و شب‌های پرالتهابی را برای او و ما رقم می‌زند.
گاهی نگران دیر آمدن او از مدرسه می‌شویم و گاه لباس‌های‌اش را بو می‌کنیم. گاهی از دست فرزندمان عصبی می‌شویم و گاهی محدودیت‌هایی که پیش پای‌اش می‌گذاریم او را عصبانی می‌کند. سرانجام دوره نوجوانی به پایان می‌رسد و فرزند ما سرنوشت خود را پیدا می‌کند: مردی ترسو یا زنی شجاع و با اعتماد به نفس، زنی پرخاشگر و قانون‌گریز یا مردی منظم و وظیفه‌شناس یا اینکه خدانکرده فرزند ما قربانی یکی از رفتارهای پرخطری می‌شود که ما از آن بی‌خبر بودیم… به هر حال شما با رفتار خود بیش از هرکس می‌توانید در ساختن سرنوشت او سهیم باشید. برای آنکه رفتار سنجیده‌ای از شما سر بزند، شما نیازمند درک درستی از نوجوان خود هستید. ۱۰ روش زیر شما را در شناخت بهتر رفتار فرزندتان یاری می‌کند.
هر نوجوانی احتیاج به تجربه موقعیت‌های پرچالش برای رشد روانی و جسمانی خود دارد. شجاع باشید و او را از چنین موقعیت‌هایی محروم نکنید.
آیا خیال می‌کنی اگر بعد از ۱۲ شب با دوستان‌ات بیرون نمانی مسخره‌ات می‌کنند؟ آیا فکر می‌کنی بدون اینکه بخواهی درگیر این ماجرا شده‌ای؟ آیا انجام کارهای غیرقانونی برای تو هیجان‌انگیزتر است؟ شما می‌توانید این پرسش‌ها را مستقیما با فرزندتان در میان بگذارید اما لطفا در همین مرحله قضاوت نکنید! راهنمایی فرزندتان را بگذارید برای فرصتی دیگر.
رفتارهای پرچالش ناسالم مواردی چون سیگار کشیدن، استفاده کردن از مواد روان‌گردان، رانندگی بی‌مهابا و زورگیری را شامل می‌شود. از کنار این رفتارها به هیچ عنوان به سادگی نگذرید. گذشت زمان در این موارد هیچ چیز را درست نمی‌کند. اگر شما هم در نوجوانی چنین رفتارهایی را از خود نشان داده‌اید و اکنون سالم‌اید خود را یک استثنا به حساب آورید.
گرایش به سمت رفتارهای پرچالش چه از نوع سالم و چه ناسالم می‌تواند همراه با یک طغیان در برابر شما ظاهر شود. یک ژست عصبانی مستقیما در برابر شما! بهتر است به جای آنکه برداشت بی‌ادبانه از این رفتار نوجوان خود داشته باشید، آن را بخش طبیعی در احراز هویت او به حساب آورید.
برخی رفتارهای سنین نوجوانی ظاهری کاملا فریبنده دارد. شما به عنوان پدر و مادر موظف هستید احساس واقعی فرزندتان را جستجو کنید. برای مثال، امکان دارد دختر شما در ظاهر هیچ تمایلی برای رژیم گرفتن نشان ندهد و ادعا کند که از اندام خود رضایت دارد اما شما وقتی متوجه مشکل واقعی او شوید که گرفتار اختلالات روانی خوردن شده باشد.
اختلال خلقی همچون افسردگی در نوجوانی خود را با رفتارهای پرخطر و پرخاشگری‌های مستمر نشان می‌دهد. این خط قرمز مداخلات رفتاری شماست و فرزندتان حتما به روان‌پزشک احتیاج دارد. این نکته را هرگز فراموش نکنید.
از آنجایی که فرزندتان برای رشد و تکامل خود احتیاج به تجربه رفتارهای پرچالش دارد، در پیدا کردن چنین تجربه‌هایی او را کمک کنید. این بهترین راه پیشگیری از رفتاری پرچالش ناسالم است.
نوجوانان اغلب در لابه‌لای صحبت‌های‌شان کلیدهایی از تجربه‌های رفتارهای پرخطر و ناسالم خود را به دست می‌دهند. چنین گفتگوهای دوطرفه‌ای بهترین فرصت برای شماست که از گوشه‌های مخفی زندگی فرزندتان آگاه شوید. گذشته خود را مانند یک جعبه سیاه از او مخفی نکنید و از تجربه‌های خطرناک دوره نوجوانی خود هم با او سخن بگویید. بگذارید بیشتر و بیشتر به شما اعتماد کند.
به جای آنکه در موقعیت‌های خطرناک مدام به فرزندتان هشدار دهید. توان سنجش فایده و خطر را به او بیاموزید. بگذارید بیاموزد یک هیجان تمام عیار به چه میزان ریسک‌پذیری می‌ارزد.
و سرانجام یک توصیه تکراری و کاملا موثر! حرف نزنید، عمل کنید. شما در تمام ۲۴ ساعت تحت نظر فرزندان‌تان هستید.

خطرهای مثبت، خطرهای منفی

آیا رفتاری وجود دارد که با ریسک همراه باشد اما بتوان آن را سالم فرض کرد؟
تصور کردن چنین حالتی کمی عجیب به نظر می‌رسد اما حقیقت این است که رفتارشناسان چنین رفتاری را تحت عنوان «خطرپذیری سالم» تعریف کرده‌اند .
خطرپذیری سالم یک وسیله مثبت تکاملی برای نوجوانان است تا دنیای اطراف‌شان را کشف کنند، تجربه به دست آورند و هویت شخصی و مستقل خود را بسازند. علاوه بر این خطرپذیری مثبت می‌تواند به عنوان یک جایگزین برای رفتارهای خطرناک و آسیب‌زا مطرح باشد. بد نیست نگاهی به چند جایگزین سالم داشته باشید :

رفتار پرخطر و ناسالم

رفتار پرخطر اما سالم

اختلال خوردن، رژیم‌های لاغری خطرناک

شرکت در مسابقات ورزشی نیمه‌حرفه‌ای اسب‌سواری دوچرخه‌سواری، اسکیت

استفاده از مواد روان‌گردان و اعتیادزا

شرکت در ورزش‌های مهیج همچون اسکی، صخره‌نوردی، قایقرانی در رودخانه تحت نظر مربی مجرب نواختن موسیقی و عضویت در گروه‌های هنری

فرار از خانه، شب‌نشینی‌های طولانی‌مدت

یادگیری هنرهای خلاقانه همچون عکاسی، داستان‌نویسی یا فیلم‌سازی

عضویت در گروه‌های تبهکاری حمل سلاح

ثبت‌نام در اردوهای شبانه‌روزی پیش‌آهنگی جایگزینی دوستان تغییر مدرسه در صورت نیاز

دزدی

استخدام در کارهای پاره‌وقت شاگردی در فروشگاه‌های گوناگون
منبع:www.salamat.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: