دوشنبه - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
صفحه اصلی >> خانواده >> بانوان >> نقش زن در تعلیم و تربیت خانواده

نقش زن در تعلیم و تربیت خانواده

در مکتب قرآن ، انسانیت را ابتدا تزکیه لازم است، سپس افشاندن بذر آموزش. در مقام تعیین این دو عامل ارزشمند قرآن ابتداتربیت را توصیه می نماید، تا تزکیه بر آن مقدور گردد.

مقدمه
زن آئینه تمام نمای شخصیت انسان است . او مظهر پرورش است و صفت الهی پروردن از جانب خدای خویش را به ودیعه دارد. این وجود سراسر نیاز، خود نیازمندان را غنا می بخشد، آنان را به کمال معنوی سوق می دهد تا با احاطه بر کلیات هستی و شناخت برهانی به مبدا و غایت وجود دست یابند. آنان را به جایگاهی می رساند که جز قداست و پاکی چیزی نیست، به راستی این وجود لطیف با همه ظرایف روحی که دیگران ضعیف می خوانندش، چگونه می تواند جلوه و جمالی از حق و عامل تجلی صفات الهی در سایرین باشد؟ رمز آن قدرت عظیم که در این وجود نهفته است در چیست؟ اندیشه های والا و نگرش عمیق و دقیق، راز این حکمت را در قدرت پرورش و تعلیم می دانند که از دامن زن و بلکه از بطن او آغاز می گردد.
در مکتب قرآن ، انسانیت را ابتدا تزکیه لازم است، سپس افشاندن بذر آموزش. در مقام تعیین این دو عامل ارزشمند قرآن ابتداتربیت را توصیه می نماید، تا تزکیه بر آن مقدور گردد. تربیت نفس که باید از خواستگاه ایجاد و جایگاه تولد مهیای پاکی و عفاف گردد رسالتش به عهده اولینمربی حیات یعنیeاست. وجود ناتوانی به امانت به وی سپرده می شود تا به حول و قوه الهی وی را صاحب توان وقدرت نماید. (الله الذی خلقکم من ضعف ثم جعل من بعد ضعف قوه) این توانمندی می تواند در مسیر هدایت یا ضلالت باشد و زن بیشترین نقش را در استقرار هر یک از دو مسیر فوق در تکامل شخصیت انسان دارد. همراهی تعلیم و تربیت با تزکیه نفس، سازنده انسانی است والا یعنی همان انسان صاحبعلم و تقوا.
دامن مادر اولین کلاس درس و بهترین محل تربیت کودک است، خانواده نخستین جایگاه آموزش و پرورش او است. ظهور و بروز استعدادهای زیستی، فکری و عاطفی وی تحت شعاع این کانون قرار دارد و از گرمی وجود مادر نشأت گرفته و کمال می یابد، به نحوی که آثار آن تا پایان حیات در جهان ماده و تداومش در نشئه روح باقی خواهد ماند.
زن پایه گذار وجود و حیات آدمی است، در پی ریزی اساس و ساختار شخصیت انسان، زن معماری نقش آفرین و هنرمندی چیره دست است. او با رفتار خود آینده طفل را رقم می زند و اینگونه است که به معراج رفتن مرد از دامن زن میسر می گردد. ادیان اهلی حکما و دانشمندان در این امر اتفاق نظر دارند کهبشردرسایه تربیت صحیحبهسعادترسیده و یا در مسیر طوفان های صلالت و گمراهی در چنگال شقاوت گرفتار می آید و نیز متفق القولند که آن بخش از تعلیم و تربیت که به دوران کودکی و طفولیت فرد مربوط می شود از اهمیت بیشتری برخوردار است،به گونه ای که دوران کودکی را پدر حیات آدمی دانسته اند.
در آموزشگاه بزرگ حیات نقش اول در تعیین ساختار شخصیت کودک برعهده مادر است. او محور عاطفی خانواده را در ید قدرت خویش دارد و محبتش سبب رشد عاطفی می گردد. حاصل این ویژگی و نقش پذیری کودک از افعال و اقوال مادر است، که آینده او رامعنی می بخشد و از طریق تجلی صفات ثانویه می تواند، انسان هایی وارسته و زنان و مردانی بزرگ و با فضیلت به حیات اجتماعی و تاریخ بشری تقدیم و نقش مستقیم خود را در صحنه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایفا نماید؛ یا اینکه بر اساس مضامینی از نظر اسلام مطرود و بر اساس تقلید و تزریق فرهنگ بیگانگان و سرسپردگان کودک را از بدو تولد از دامن پر مهر و محبت خویش جدا نموده و با اشتغالاتی بی اساس و مبتذل و بدور از منزلت علمی و فرهنگی و شخصیتی زن، دختران و پسرانی بیمار گونه و انسانهایی با عقده های روانی و مشکلات اخلاقی، وابسته به فرهنگ غرب و شرق، بی ثبات، بی اراده و … تحویل جامعه دهد.
امام خمینی (ره) در تحلیل جایگاه و منزلت زن در دوران رژیم منحوس پهلوی می فرماید:
مبتذل نمودن شغل مادر توسط اجانب در آن رژیم به منظور عدم تربیت صحیح فرزند، درست نشدن انسان مومن طالب شهادت، جدا کردن کودکان از دامن مادر و سپردن آنان به موسسات فاقد صلاحیت و افراد غیر رحیم و پیدایش عقده و فاسد بار آوردن آنان، به دور از تربیت انسانی است. رابطه دور شدن فرزند از مهر و محبت مادری با انحطاط و فساد جامعه توام است که در جامعه اگر حرمت عاطفه شکسته شود، نظام اجتماعی آن جامعه تدریجاً متلاشی خواهد شد.
سخن گفتن از مسئولیت های خطیر زن در امر انسان سازی و سازندگی و یا تخریب جامعه و بلکه دنیا، مطلبی ساده نیست. ادراکی ژرف و اندیشه های توانا و بصیرت همه جانبه، قدرت دریافت و تحلیل آن را دارد تا آن مقاصد الهی و اهداف متعالی تحقق یابد.
.. و تو ای زن با همه اوصاف کریمانه و نفوذ ماهرانه خود و توانمندی عادلانه که در استعدادهای بالقوه خویش داری، چگونه آن را تجلی می بخشی؟
آیا در انتظاری که بدور از تلاش و پویش، به طور معجزه آسا، فطرت پاکت در دامن عفیفت ظهور یابد و یا آنکه بدنبال کسب بینش و معرفت الهی هستی؟
آیا می دانی که هنز مدیریت و تدبیر صحیح در گردش فضای معنوی خانواده به دست توست؟ تو هستی که نقش پایداری و بقای خانه و خانواده را رقم زده و به دنبال آن محیط دنیا را از آلودگی ها و خبث و تشبثات شیطانی پاک و مصفا می نمایی . به خود آئیم و حیات انسان ها را مظهر تجلی نعم الهی و عفت و پاکدامنی، ایثار و فداکاری ، عطوفت، مهرورزی، و خلوص و شهامت و شجاعت گردانیم، تا بدین وسیله افتخار تربیتِ بزرگ مردان و بزرگ زنان تاریخ را داشته باشیم.

۳۹ نظرات

 1. به نظرم نقش اصلی رو زن داره

 2. مطلب فوق العاده ای بود

 3. یکی از مهم ترین نقش هارو چه در خانواده حتی در جهان و دنیا داره

 4. سپاس از وبسایت خیلی خوب شما

 5. من از خوندن مطلب فوق بسیار لذت بردم بیشتر از این مطالب در وبسایتتون قراردهید.

 6. به نظرمن زن در خانواده نقش مهمی رو داره اما در دین ما کمترین حقوق رو براش درنظر گرفتن

 7. باز هم مطالب وبسایت شمارو پیگیری و استفاده خواهم کرد

 8. چرا حقوق زن در دین اسلام نصف مرد ؟

 9. مقاله فوق العاده ای بود

 10. نقش زنانه یک بانو پوشیده بر هیچ کسی نیست و جایگاه والاشو همه جا قدر دانیم
  ممنون از مطالب زیباتون و فوق العاده بود

 11. بسیار زیبا مطالبتون عالی هست و دوستان مطالبشون رو به دست دوستان و آشنایان برسونید
  ممنون از مطالب زیبا و دوست داشتنی تون

 12. خوندن این مقاله خالی از لطف نیست

 13. زن الگوی خانواده ه ست .. تربیت فرزندان در درجه اول به عهده خانوم خانه است

 14. ممنون از سایت خوبتون که مطالبی در جهت افزایش آگاهی افراد قرار میدید.موفق باشید

 15. متشکر از مطالبی که درج کردین خیلی عالی بود مرسی از اینهمه اطلاعات مفید

 16. تشکر میکنم مطالب خیلی خوبی بود به امید توفیق روز افزون برای شما

 17. متشکر از مطالبی که درج کردین به امید توفیق روز افزون برای شما

 18. سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون مطالب سایت عالیه
  این سایت را حتما به دوستانم پیشنهاد خواهم کرد به امید توفیق روز افزون شما

 19. تشکر بابت مطالب مفیدی که درج کردین بسیار کاربردی بود به امید توفیق روز افزون برای شما

 20. سایت بسیار خوبی دارید.موفق باشید

 21. با تشکر و به امید توفیق روز افزون برای شما

 22. ممنون از سایت مفید شما.موفق باشید.

 23. سایت بسیار خوبی دارید. موفق باشید

 24. ممنون از اشتراک گذاری این مطلب مفید

 25. ممنون از اشتراک گذاری این متن

 26. متشکرم از محتوای عالیتون

 27. سپاس از مطالب خوبتون

 28. عالی بود ، نکات بسیار ارزنده ای داشت ،

 29. به شخصه در فامیلمون دو زن رو می تونم مثال بزنم که یکیشون با آرامیش و امیدواری و البته قناعتی که در زندگیش با شوهرش داشت علاوه بر اینکه فرزندان خوبی تربیت کرد و همسران خوبی برای اونا انتخاب کرد تونست سطح زندگیشو با وجود کارگر رنگ کار بودن شوهرش ارتقا بده یک خونه دو طبقه داشتن نزدیک ۲۰ سالی که من میشناختمشون که الان شراکتی ساختنش و قرار ۴ واحد بدن بهشون ، یکی از فرزنداش خارج زندگی می کنه و تا الان ۲ بار سفر خارجی رفتن و هر بار سه ماه موندن پیششون

  در عوض زن دیگری استرس مطلق برای شوهرشه، همیشه دعوا و نارضایتی شوهرش یکبار سکته ارو رد کرد سر حرض و جوشی که خورد، کار ثابت نگهبانی براشون درست شد در تهران که می تونستن بدون پرداخت هزینه خونه، آب و گاز و برق و… اونجا زندگی کنن و مطابق قوانین وزارت کار هم حقوق میگرفتن و این زن باعث شد که شوهرش با مدیریت ساختمون سر مسائل مسخره درگیر بشه و کارشو از دست بده و ۱ زندگیشون ۲ نشه و با خفت و خواری برگردن شهرستان پیش مادرشوهرش زندگی کنه که اونم هر روز بهش غر می زنه و تقصیر های عدم رشد شوهرش رو گردن اون زن می ندازه که البته کم هم حق نداره!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: