جمعه - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
صفحه اصلی >> خانواده >> تربیت فرزند >> در چند قدمی پدر شدن

در چند قدمی پدر شدن

شما هم وقتی فهمیدید قرار است پدر شوید، از اینکه مبادا در وظایفتان کوتاهی کنید مضطرب شدید؟
«حالا قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ قرار است این نه ماه چه کار کنم؟ چه وظایفی دارم؟» این اولین سؤالی است که مردها زمانی که می فهمند همسرشان بار دار است، از خود می پرسند.
ممکن است خیلی از ما آقایان هم درست مثل پدرمان، پدربزرگمان و پدر پدربزرگمان و تمامی پدرهای قبل از خودمان، فکر کنیم که تنها وظیفه مان تامین روزی خانواده است. ما هم ممکن است فکر کنیم که در دوره بارداری قرار است تنها همسرمان را به قرار ملاقات های پزشکی اش برسانیم و او را به خانه مادرش ببریم . همچنین ممکن است تصور کنیم که وظایف پدری درست از روزی که بچه به دنیا می آید آغاز می شود و تا قبل از آن وظیفه ای به عنوان پدر نداریم.
اما ماجرا از این قرار نیست. کم کم باید متوجه شویم که وظایف دیگری هم داریم؛ وظایفی که درست به اندازه بردن خرجی به خانه اهمیت دارد. اگر شما هم قرار است پدر شوید، با رعایت چند نکته ساده زیر می توانید نقش حمایتی پررنگ تری را ایفا کنید.
۱- یک مراقبت تمام عیار داشته باشید: مطمئن شوید که همسرتان رژیم غذایی مناسبی دارد و موادی را که در این دوره برایش لازم است به بدنش می رساند. مطمئن شوید که به مقدار کافی استراحت می کند و آرامش دارد. گاهی به او یک بالش تعارف کنید، گاهی پاهایش را ماساژ دهید، در کارهای خانه بیشتر مشارکت کنید، ظرف بشوید، لباس ها را در ماشین بیندازید یا خانه را تمیز کنید. با این کارهای ساده است که می توانید به او نشان دهید متوجه شرایط خاصش هستید و او و بچه ای که در شکم دارد برایتان اهمیت دارند.
۲- یک گروه حمایتی ایجاد کنید: از دیگران کمک بخواهید و برخی وظایف را بر عهده اقوام و حتی همسایه ها یا دوستان بگذارید. گاهی اوقات ممکن است کسی از شما بپرسد که آیا به کمک احتیاج دارید؟ در این مواقع بگویید: «بله». از این فرصت برای ایجاد یک تیم حمایتی برای خودتان و همسرتان استفاده کنید. از این به بعد است که اطرافیانیان موقعیتتان را در ک می کنند و می فهمند که باید چه کنند.
۳- همه جا همراه او باشید: وقتی که همسرتان را نزد دکتر می برید، خودتان هم وارد گفت و گو بشوید. از پزشک در مورد وضعیت سلامت همسرتان، احتیاجاتش و زمان تولد فرزندتان بپرسید. پزشک و پرستار زایمانش را ملاقات کنید و زمینه ارتباطی صمیمی را فراهم کنید. بیمارستانی را که قرار است زایمان در آن انجام شود ببینید و با فضایش آشنا شوید. همه اینها می تواند این پیغام را به زنتان برساند که شما از او و کودکتان مراقبت می کنید.
۴- با دیگر پدرها آشنا شوید: برخی بیمارستان ها و نهادها ممکن است کلاس هایی برای آمادگی والدین برگزار کنند. این مکان ها بهترین جایی هستند که می توانید در آن با دیگر پدرها آشنا شوید. اما اگر در شهر شما این کلاس ها برگزار نمی شود نگران نباشید؛ پارک های کودکان یا حتی مطل پزشکی که همسرتان را ویزیت می کند، از جمله مکان های دیگری هستند که در آن پدرها به انتظار نشسته اند. از آنها در مورد احساسات و وظایفشان بپرسید و از دنیای پدری شان سؤال کنید. کم کم متوجه می شوید که این یکی از بهترین منابعی است که می تواند شما را به یک پدر نمونه تبدیل کند.
۵- روز مادر را فراموش نکنید: درست است که هنوز ماه ها تا به دنیا ماندن فرزندتان مانده اما وقتی روز مادر در میانه بارداری همسرتان فرا می رسد آن را جدی بگیرید. یک شاخه گل و تبریک و حتی هدیه ای کوچک می تواند به همسرتان حس بهتری بدهد و تحمل این دوره انتظار را برایش راحت تر کند. یادتان باشد که درست از همان روزی که متوجه بارداری همسرتان می شوید شما پدر شده اید و همسرتان مادر.
۶- با کودکتان آشنا شوید: درست است که هنوز فرزندتان به دنیا نیامده اما باید قبل از تولدش هم او را بشناسید، با تغییراتش آشنا شوید و نیازهایش را بدانید کتاب های زیادی در این مورد برایتان وجود دارد؛ کتاب هایی که به زبانی ساده، هم ویژگی های پزشکی این دوره را برایتان توضیح می دهند و هم احتیاجات عاطفی مادر و فرزند را برایتان تشریح می کنند. گذشته از این، اگر پدر شدن ناگهانی تان شما را کمی آشفته کرده، می توانید از یک مشاور یا روان شناس کمک بگیرید تا با این اتفاق کنار بیایید و مسؤولیت هایتان را به انجام برسانید.
منبع: دو هفته نامه ی همشهری مثبت، شماره ی ۱۷۴.

مترجم: لی لی اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: