دوشنبه - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
صفحه اصلی >> ویژه >> ۲۰ بازی‌ با کودکان ۲۰ ماهه

۲۰ بازی‌ با کودکان ۲۰ ماهه

نویسنده: دکتر بهرام دلاور*
۱. تمرین بازی با دست به طرف بالا را با انداختن توپ‌ها و دانه‌ها داخل جعبه‌ها یا سطل‌ها انجام دهید.
۲. اسباب‌بازی‌های مورد علاقه کودک را در یک سبد لباس‌ یا در یک ظرف شفاف با یک لبه محکم بریزید. منتظر باشید یک شیء را تقاضا کند و از او بخواهید نامش را ببرد تا شیء را به او بدهید.
۳. همانطور که عکس‌هایی را با استفاده از مدادرنگی‌ و مدادشمعی روی کاغذهای بزرگ می‌کشید، بگذارید او روی آنها خط بکشد.
۴. بازی اون چیه را انجام دهید: این بازی با اشاره کردن به لباس‌ها، اسباب‌بازی‌ها، اجزای بدن، اشیاء یا عکس‌ها و پرسیدن نام آنها از کودک انجام می‌شود. اگر نتوانست پاسخ دهد، نامش را خودتان بگویید و تشویقش کنید آن را تکرار کند.
۵. یک بطری پلاستیکی را از دانه‌های نخود، جو یا برنج پر کنید تا با استفاده از قاشق، الک، فنجان‌های مدرج، قیف یا ظروف پلاستیکی محتویات آن را به ظروف دیگر بریزد. کودک نوپا می‌تواند پر کند، ضربه بزند، بریزد و مخلوط کردن و استفاده از اشیاء را یاد بگیرد.
۶. کارتن‌های خالی یا جعبه‌های کفش را نگه‌دارید. او می‌تواند آنها را به شکل برج درآورد. شما همچنین می‌توانید ساک دستی‌تان را از روزنامه پر کنید و با لوله کردن روزنامه‌ها اشکال مختلفی درست کنید.
۷. لباس‌های کودک را قبل از پوشاندن روی تخت قرار دهید. از او بخواهید به شما یک پیراهن، شلوار و یک جفت جوراب بدهد. این روش ساده‌ای برای آموختن نام لباس‌هاست.
۸. کودک را تشویق کنید با یک عروسک یا یک اسباب‌بازی سبک برخی کارها را تمرین کند و توضیح دهد چه کاری انجام می‌دهد، راه می‌رود، به رختخواب می‌رود یا می‌خورد. عروسک‌بازی را در فعالیت و بازی‌های روزانه‌اش بگنجانید.
۹. در انجام برخی کارها او را شریک کنید، با یکدیگر شامی یا کتلت درست کنید. اجازه بدهید در درست کردن کیک کمکتان کند. شیر را بریزد و به هم بزند. این کار برای تحریک اشتهای کودک خوب است.
۱۰. هنگام انجام هر کاری یا نظافت با یکدیگر آواز بخوانید: ما داریم دست‌هایمان را می‌شوریم تا ناهار بخوریم و… با ریتم حرکت کنید منتظر کودک نوپایتان باشید تا کارها را پیش‌بینی کند و ادای شما را درآورد.
۱۱. کمک‌ کنید انواع اشیاء را به صورت توده (کپه) درآورد. او می‌تواند به شما در شستشوی لباس کمک کند (مثلا جوراب‌ها در یک‌جا و پیراهن‌ها را در جای دیگر قرار دهد). بازی تمیز کردن را انجام دهید. اسباب‌بازی‌های او را به کمک خودش داخل قفسه یا جعبه‌های مخصوص قرار دهید.
۱۲. یک آلبوم عکس با همکاری یکدیگر درست کنید. عکس‌های ساده را از مجله‌ها ببرید و داخل آلبوم عکس بگذارید. او از دیدن مکرر آلبوم عکس‌های خودش و اعضای خانواده و عکس حیوانات خانگی لذت می‌برد.
۱۳. نوپایتان از مشاهده و تولید حباب‌ها هیجان‌زده می‌شود. اجازه بدهید تلاش کند حباب‌ها را بترکاند یا آنها را فوت کند تا به زمین نیفتند. ترکاندن حباب‌ها هم خوشایند است.
۱۴. کاسه‌ با اندازه‌های مختلف بردارید و زمانی که تماشا می‌کند یک اسباب‌بازی را زیر یکی از آنها مخفی کنید و از او بپرسید کجا رفت؟ حالا کاسه‌ها را روی میز جابجا کنید و ببینید آیا می‌تواند محل اسباب‌بازی را درست تشخیص بدهد؟
۱۵. نوپایان عاشق حرکت و فعالیت هستند. او را به پارک ببرید و سوار تاب، سرسره و الاکلنگ کنید. ممکن است برای اولین‌بار، لازم باشد او را برای بازی‌ با این وسایل در آغوش خود بگیرید.
۱۶. کودک نوپا عاشق بازی با آب است. اشیاء قابل فشردن مثل اسفنج را در وان قرار دهید. اجازه بدهید از فشردن آن و خالی کردن آب داخلش درون وان یا یک ظرف خالی دیگر لذت ببرد.
۱۷. او به بازی با توپ‌ها علاقه‌مند است. توپ‌های کوچک پلاستیکی را پرتاب کنید و گل بزنید. شما می‌توانید بازی نگه‌داشتن بادکنک‌ها را در هوا انجام دهید.
۱۸. قایم‌باشک بازی کنید. کودک شما می‌تواند با فرد دیگری یا خودش به‌تنهایی مخفی شود تا شما او را پیدا کنید. حالا نوبت شماست که مخفی شوید تا پیدایتان کند.
۱۹. کمک کنید با کشیدن یک واگن کوچک یا یک کیسه قدیمی، اسباب ‌بازی‌ها و چیزهای مورد علاقه‌اش را جمع‌ کند. کودک می‌تواند گذاشتن اشیاء داخل و خارج (واگن یا کیسه) را تمرین کند.
۲۰. نوپایتان به کنار هم گذاشتن اشیای مربوط به هم علاقه دارد. جدول‌های ساده (پازل‌ها)، قرار دادن کلیدها داخل قفل و انداختن نامه‌ها داخل سوراخ صندوق‌های پستی برایش جالب هستند.

پی‌نوشت‌ها:

* متخصص کودکان
منبع : هفته نامه سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: