یکشنبه - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
صفحه اصلی >> خانواده >> کودک و نوجوان >> دندان درآوردن نوزاد

دندان درآوردن نوزاد

 ۶ تا ۱۲ ماهگی
یک دندان‌درد عادی را در نظر بگیرید. با تجسم این درد، چگونه می‌توانید نوزادتان را به خاطر گریه کردن سرزنش کنید؟ ناراحتی دندان درآوردن، از چند ماه قبل از بیرون آمدن اولین دندانها آغاز می‌شود و شما می‌توانید مطمئن باشید بدخلقی نوزاد به علت دندان درآوردن اوست، بخصوص در صورت جاری شدن آب دهانش و یا علاقه به گاز گرفتن اشیاء. کارهای زیر را برای آرام کردن درد لثه‌های کوچولویتان انجام دهید و خدا را شکر کنید که یادتان نمی‌آید دندان در آوردن چه دردی دارد!

لثه‌های سردشده با قاشق!

نوزاد، قاشق به دهان متولد نشده است؟ خب، حالا که در حال درآوردن دندانهای شیری است، قاشقی به دست او بدهید! قاشقی که اندکی در فریزر سرد شده است، می‌تواند در آرام کردن درد دندانهای پیشین به کودک کمک کند. قاشق، بخصوص اگر از جنس نقره باشد، بیش از سایر وسایل کمکی دندان در آوردن، خنک می‌ماند و خطر خفگی هم ندارد. ولی کودک را قاشق در دست تنها نگذارید، زیرا چرخیدن قاشق و قرار گرفتن دسته آن در دهان کودک، می‌تواند باعث استفراغ او شود.

شاد و تمیز

حوله‌های کوچکی را لوله کنید و در فریزر بگذارید. به دست گرفتن آنها برای کودک و جمع و جور کردنشان برای مادر ساده است (از آن حوله‌های کوچکی که همیشه در دسترس داریم). البته، بیش از یک حوله آماده داشته باشید، زیرا حوله‌ها برای مدت طولانی باقی نمی‌مانند. در اختیار داشتن حوله‌های کوچک بیشتر، به خشک کردن چندین سطل آب دهان که محصول جانبی و اجتناب‌ناپذیر دندان در آوردن است، کمک می‌کند.

جادوی آشپزخانه

مواد موجود در آشپزخانه نیز می‌تواند در تسکین درد رویش دندانها کمک خوبی باشند. مثلاً می‌توانید روی لثه‌ها آب لیمو بمالید. آب لیمو به صورت ماده سفت کننده عمل بافت تحریک شده لثه را آرام می‌کند و به نظر می‌آید نوزادان از مزه ترش آن بدشان نمی‌آید، بلکه از آن نیز لذت می‌برند. به همین دلیل، در آشپزخانه همیشه دنبال سیب ترش سبز می‌گردند. می‌توانید یک قاچ لیمو ترش به دست کودک بدهید تا به دندان بگیرد. البته ابتدا اطمینان حاصل کنید همه هسته‌هایش بیرون آورده شده باشند، چون می‌توانند موجب ایجاد خطر خفگی شوند. بدین منظور، لیموی موم‌اندود نشده پیدا کنید یا پوست لیمو را بکنید تا از شر هر ماده‌ای که به عنوان پوشش نگهدارنده آن به کار گرفته شده است، راحت شوید. مسلماً هنگام مکیدن کودک باید مواظبش باشید.

«مامان، نان فانتزی تنها برای ساندویج نیست!»

نانهای فانتزی را فریز کنید و اجازه دهید کودک خودش آنها را به دندان بگیرد. سرمایش حس خوبی دارد و با جویدن آنها، کودک چیزی غیر از دندان‌گیرهای پلاستیک را می‌جود. استفاده از نان فانتزی کوچک، راه حل خوبی برای کودکی است که تازه یک یا دو دندانش جوانه زده است، چون دیگر قطعه‌های آن موجب خفگی کودک نمی‌شود. (کودک در حال دندان در آوردن، ممکن است حلقه پلاستیکی دندان‌گیر را که از نوعی ژل پر شده سوراخ کند و محتویات نامطبوعش را ببلعد). به عنوان خوردنی دیگر برای کودکی که هنوز دندان ندارد، می‌توانید هویج یا موز را هم آزمایش کنید. هر غذایی که امتحان می‌کنید، خیلی مواظب باشید. مطمئن باشید کودک عمود نشسته باشد و هرگز چشم از او بر ندارید.

نقطه فشار

به علت شباهتهای فراوان طب فشاری و طب سوزنی، عقیده بر این است که طب فشاری پیشگام طب سوزنی است. طب فشاری سیستم ماساژی است که برای گردش انرژی حیاتی در بدن طراحی شده است تا توازن و سلامت به بدن برگردانده شود. در حقیقت، طب فشاری، طب سوزنی بدون سوزن است. بدین منظور، به آرامی انگشت شست و یا انگشت اشاره‌تان را به نقطه دردناک بدن کودک فشار دهید. گاهی نتایج باور نکردنی به دست خواهید آورد. نقاط مناسب طب فشاری برای دندان در آوردن (و دندان‌درد و میگرن)، پشت دست در بافت بین شست و انگشت اشاره است. این محل را با شست به آرامی مالش دهید و شست را آهسته بگردانید. برای تحریک انرژی و برطرف کردن نفخ معده و مشکلات گوارشی، ابتدا محلی در حدود ۱۰ سانتیمتری زیر زانو در خارج پا را پیدا کنید. این نقطه را با شست به مدت ۵ دقیقه فشار دهید. در صورت وجود درد، این درمانها را می‌توان هر سه یا چهار ساعت تکرار کرد. در صورت رضایت از این نوع درمان، به کتابهای دیگر در این مورد مراجعه کنید و اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

از طبیعت کمک بگیرید

اگر ژلهای موجود در داروخانه‌ها برای درد دندان در آوردن مؤثر نبوده‌اند، یا روش طبیعی‌تری می‌خواهید، به درمان با دارو‌های جایگزین بیندیشید. البته، قبل از استفاده از هر محصول گیاهی برای کودک، با یک مراقب بهداشت مجرب و آگاه که می‌تواند اطلاعات لازم را درباره دوز مناسب سن و اقدامهای احتیاطی و هشدارهای لازم در اختیار شما قرار دهد، مشورت کنید. حتی داروهای طبیعی را قبل از مصرف توسط کودک، آزمایش نمایید. یک درمان گیاهی رایج برای کاهش درد رویش دندانها مالش مختصری روغن میخک است. این روغن را می‌توانید با انگشت تمیزتان روی لثه‌های کودک بمالید؛ یک درمان هومیوپاتی سریع اثر برای کودکان در حال دندان در آوردن است. چکاندن چند قطره بابونه زیر زبان کودک نیز به طرز شگفت‌انگیزی در تسکین درد رویش دندان مؤثر است.

دندانها را تمیز نگه دارید

به محض بیرون زدن دندانهای مروارید گونه کوچولویتان، آنها را مسواک کنید تا این عادت از ابتدا در شما و نیز در فرزندتان ایجاد شود. تمیز کردن دندان همچنین می‌تواند درد را تسکین دهد؛ یعنی مسواک زدن فایده‌ای دو گانه دارد. دندانهای کودک را به آسانی می‌توانید با یک پارچه تمیز مثل حوله یا گاز، تمیز کنید.

کودک بی‌اشتهاست

آیا فرزندتان مثل سابق نمی‌خورد؟ شاید علتش دندان در آوردن باشد. اگر چه کودک به وضوح علاقه‌اش به در دهان داشتن چیزی را نشان می‌دهد، ولی به محض شروع به مکیدن یا خوردن غذا، اشتهایش را از دست می‌دهد. علت این است که عمل مکیدن با فشرده شدن لثه‌ها، می‌تواند درد دندان درآوردن کودک را تشدید کند. بنابراین، او گرسنه‌تر می‌شود و این گرسنگی گریه و ناراحتی‌اش را شدیدتر می‌کند. سعی کنید قبل از غذا خوردن یا تغذیه کودک از پستان مادر یا بطری پستانک، لثه‌های او را ماساژ دهید. این ماساژ مختصر گاهی درد را به اندازه‌ای که کودک بتواند غذا خوردن را شروع کند، آرام می‌نماید. البته، بی‌اشتها بودن برای یکی دو وعده غذایی و غذا نخوردن فاجعه‌بار نیست؛ ولی در صورت امتناع کودک از خوردن به مدت یک یا دو روز، باید با پزشک متخصص کودکان صحبت کنید.

گریپ واتر

گریپ واتر برای آرام کردن دل درد شناخته شده است، ولی برای تسکین درد دندان در آوردن نیز مفید است. این شربت از زنجبیل،رازیانه، بی‌کربنات سدیم، فروکتوز و آب تشکیل شده است. زنجبیل و رازیانه به برطرف کردن مشکلات گوارشی کمک می‌کنند – رنجبیل آرام کنده حالت تهوع و رازیانه برای برطرف کردن سکسکه و نفخ مناسب است. اگر چه گریپ واتر درد ناشی از رویش دندان را کاملاً از بین نمی‌برد، اما می‌تواند ناراحتی و نفخ معده را که اغلب با آن همراه است، کاهش دهد.

بازگشت به اصول اولیه

بسیاری از مادران از من خواسته‌اند این توصیه کوچک را نیز در کتاب بگنجانم. گاهی در تلاش برای درمان طبیعی ناراحتیهای فرزندانمان، دارو‌هایی مثل استامینوفن و ایبوپروفن را فراموش می‌کنیم. (مصرف آسپرین برای کودک ممنوع است چون خطر ایجاد نشانگان ریز (۱) – بیماری که به اندامهای نوزاد حمله‌ور می‌شود، وجود دارد). استفاده از یک دوز دارو قبل از خواب، خواب خوبی را هم برای کودک و هم برای پدر و مادر به ارمغان می‌آورد. بدون تجویز و تأیید پزشک، هیچ‌گونه دارویی به کودک زیر شش ماه ندهید. اطمینان حاصل کنید میزان مناسب و صحیح دارو را به کودک می‌دهید و از مصرف بیش از حد آن بپرهیزید.

پی‌نوشت:

۱. REUES

منبع مقاله:
کندی، میچل، (۱۳۹۰)، گریه کردن ۹۹ توصیه برای شما که به آخر خط رسیده‌اید، برگردان: زهرا جعفری، مشهد: به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)، چاپ اول.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: