یکشنبه - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
صفحه اصلی >> خانواده >> اخلاق در خانواده >> چگونه خجالتی بودن را کنار بگذاریم؟

چگونه خجالتی بودن را کنار بگذاریم؟

آیا فکر می‌کنید که به خاطر خجالتی بودن نمی‌توانید از چیزهای خوب لذت ببرید. پس حالا وقت آن است که خجالت خود را کنار بگذارید و راحت باشید. در این مقاله ما برای شما پیشنهادهایی برای اینکه چگونه خجالت خود را کنار بگذارید داریم.
همه‌ی ما شایستگی و لیاقت این را داریم که بدون اذیت شدن از زندگی لذت ببریم. با این وجود افراد خجالتی خود را از همه چیز دور نگه می‌دارند. اگر واقعاً می‌خواهید که خجالتی بودن را کنار بگذارید بسیار مهم است که از پیله‌ی خود بیرون بیایید و شخصیت خود را بهبود دهید. با نشستن در خانه یا یک مکان مشخص نباید توقع داشته باشید که افراد به سمت شما بیایند و با شما دوست شوند. تمام تلاش خود را بکنید که با افراد جدید ملاقات کنید. شما باید آدابی برای رفتن به بیرون داشته باشید و با دیگران با ذهن مثبت روبه‌رو شده و برخورد کنید.
برای یک شخص درون‌گرا، خجالتی بودن یک ویژگی شخصیتی ذاتی است اما با کمک راهکارهایی ساده می‌توان آن را تا حدودی کاهش داد که در ذیل ارائه شده:

چگونه خجالتی بودن را کنار بگذاریم؟

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید :

ابتدا سعی کنید علل و ریشه‌ی خجالت خود را بیابید. عمدتاً دو عامل اصلی وجود دارد که افراد را خجالتی می‌کند. اول اینکه این افراد بسیار کمرو هستند و به این که رفتارشان درست است یا نه توجه زیادی می‌کنند. ثانیاً آنها نگرش منفی نسبت به زندگی دارند و احساس می‌کنند که چیز جالبی در مورد آنها وجود ندارد و ارزش توجه هیچ کس را ندارد. این عوامل آنها را عصبی می‌کند و باعث می‌شود که به درون پیله‌ی خود فرو روند. همه‌ی ما نقاط قوت و ضعف خودمان را داریم؛ باید نقاط قوت خودمان را بشناسیم و بر آنها تمرکز کنیم. قبول کنید که شما متفاوت هستید و خود را به همان حالتی که هستید بپذیرید و از خود قدردانی کنید. برای بهبود ظاهر فیزیکی خود وقت زیادی را صرف کنید جون با افزایش سطح اعتماد به نفس تغییرات زیادی در شما ایجاد می‌شود. وقتی به آینه نگاه کنید و احساس خوبی در مورد خود داشته باشید می‌توانید فردی شوید که چه شناخته شده باشد چه ناشناس، بسیار با اعتماد به نفس است.

مکالمه تمرین کنید :

برای افراد خجالتی برقراری ارتباط با دیگران بسیار سخت است اما با کمی تمرین می‌توانند مهارتهای مکالمه‌ای خود را افزایش دهند. یک گفته قدیمی وجود دارد که می‌گوید تمرین مرد را کامل می‌کند. برای شروع در جلوی آینه بایستید و یک موضوع انتخاب کنید و با خود حرف بزنید. این کار اگرچه ممکن است بسیار احمقانه به نظر برسد اما کارساز است. سپس از یک دوست خوب که می‌تواند به شما در این مورد کمک کند، کمک بگیرید. هر کدام از شما می‌توانید یک نقش برعهده بگیرید تا در هنگام مکالمه راحت باشید. سپس به بیرون بروید و با افراد غریبه ملاقات کرده و صحبت کنید. برای شروع به مکانهای آرام مثل کتابفروشی یا کافی شاپ بروید چون افراد در این مکانها نسبت به افراد مهمانی پر سر و صدا و شلوغ نزدیک ‌شدنی‌تر هستند. دفعه بعد به یک مهمانی بروید و افرادی را بیابید که به راحتی با دیگران دوست می‌شوند. این به شما کمک می‌کند که با افراد در مکانهای شلوغ مکالمه کنید. در جمع با کسی صحبت کنید که از همه دورتر ایستاده است. مکالمه نفر به نفر راحت تر از صحبت برای جمع است. وقتی که صحبت را شروع کنید، می‌بینید که عصبانیت و استرس شما از بین رفته است. هر چه افراد بیشتری را ملاقات کنید می‌توانید نوع افرادی را که با آنها راحت‌ترید شناسایی کنید.

یاد بگیرید که آرام و راحت باشید :

وقتی که افراد خجالتی می‌خواهند اجتماعی شوند و با دیگران شروع به برقراری ارتباط و مکالمه کنند احساس اضطراب و ناراحتی می‌کنند و نمی‌توانند تصمیم بگیرند که چه چیزی بگویند. آنها یک ترس پنهانی دارند از اینکه ممکن است چیز احمقانه‌ای بگویند و احساس حقارت کنند. یک راه ساده برای غلبه بر احساس عدم پذیرش و طرد شدن، آماده کردن ذهن برای بدترین نتایج ممکن است. اگر کسی به شما بی‌توجهی کرد آن را به حساب نیاورید. بگردید و افراد جالب‌تری را کنارتان بیابید. اگر در یک جمع بزرگ احساس کردید که خجالت، کنترل احساسا‌تتان را به دست گرفته، توجه‌تان را به چیزهای دیگر جلب کنید. این کار از بیشتر کمرو شدن‌تان جلوگیری می‌کند.
ترس و اضطراب احساساتی هستند که به سختی سرکوب می‌شوند. روشهای تمدد اعصاب را برای رهایی از حس معذب بودن و راحت نبودن یاد بگیرید. اگر افکار ناراحت کننده به ذهن‌تان آمد چشمان خود را ببندید و توجه خود را بر تنفس‌تان متمرکز کنید. ریتم تنفس خود را آرام کنید و بعد از مدتی خواهید دید که درگیری ذهن‌تان از بین می‌رود. تمرین یوگا و مدیتیشن به شما کمک می‌کند که افکار منفی خود را بهتر کنترل کنید. ورزشهای دیگر مثل پیاده‌روی و جاگینگ به شما کمک می‌کند که استرس خود را کم کرده و ذهن‌تان را تازه کنید.
در هنگام ملاقات افراد و شروع صحبت با آنها باید خجالتی بودن را کنار بگذارید و ضروری است که به اهداف خود در زندگی و شکوفایی برسید. هم چنین این کار به شما کمک می‌کند که استعدادهای درونی خود را که در درونتان نهفته است بارور کرده و به ثمر برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: