شنبه - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
صفحه اصلی >> خانواده >> آیین همسرداری >> ویژگیهای همسر نمونه

ویژگیهای همسر نمونه

ویژگیهای همسر نمونه

این سؤ ال برای همه مطرح است که همسر نمونه کیست و زن یا شوهر ایده آل و مطلوب ، چه ویژگیهایى باید داشته باشد؟ این پرسشهای مهم از سؤ الات اساسى در گزینش همسر است .به این معنا که در گام نخست و آغاز کار-و حتی در مورد کسانى هم که ازدواج کرده اند و مدتى از پى نهادن این بنا و بر پا ساختن این خیمه گذشته و صاحب فرزند نیز شده اند-آشنایى با این شاخص ها و معیارها، مناسب و مفید است ، زیرا با عینیت بخشیدن به آنها در زندگى مشترک ، مى توانند به سلامت و استحکام بنیان خانواده خویش ، کمک کنند.

پیش از آنکه به خصوصیات مثبت و ارزشى همسر اشاره شود، بد نیست که با چهره منفى و نکوهیده همسر ناشایست هم آشنا شویم و خانواده هاى ناسالم را بشناسیم . در این زمینه روایات بسیار است و در این احادیث افراد ، از ازدواج با فاسق ، بد اخلاق ، شراب خوار، عقیم ، احمق و سفیه ، مجنون ، و دخترى که در خانواده بد رشد و نمو یافته است ، نهى شده است ، از جمله این حدیث مشهور است که رسول خدا (صلى الله علیه و آله ) فرمود: از ازدواج با خضراء دمن بپرهیزید. پرسیدند: یا رسول الله ، مقصود از خضراء دمن (سبز روییده در مزبله ) چیست ؟ فرمود: المراه الحسناء فى منبت السوء یعنى زن زیبا رویى که در خانواده اى پست و فرومایه ، به بار آمده باشد.

همچنین زنان آلوده ، لجباز، نافرمان ، حقیر و پست در نظر فامیل خود، سرکش در برابر شوهر، رام و تسلیم در مقابل دیگران ، ناموافق با شوهر، کینه توز، فخر فروش ، بى پروا در انجام کارهای زشت ، و … در روایات نکوهش شده اند و از این گونه زنان به عنوان شرار النساء یاد شده است .
در مقابل ، مردان به ازدواج با دوشیزگان ، زیبا رویان ، فرزند آوران ، عفیفان و نجیبان ، صاحبان اخلاق نیکو، دیندار و امین ، فرمانبرداران از شوهر و حافظان مال و آبروى همسر و … تشویق شده اند .

از پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله) روایت است : از جمله عواملى که موجب صلاح و اصلاح مرد مسلمان مى شود آن است که همسرى داشته باشد که هر گاه به او بنگرد، خوشحال و مسرور شود و اگر از زنش دور باشد، آن زن،حافظ و نگهبان آبرو و حرمت شوهر باشد و اگر به او دستورى داد، اطاعت کند.

و در روایت دیگر چنین است : هیچ مرد مسلمانى پس از اسلام ، بهره اى بیشتر از این نبرده است که همسرى مسلمان داشته باشد که اگر به او بنگرد، شادمان شود و اگر به او فرمان دهد اطاعت کند و هر گاه از همسرش دور باشد،در هنگام غیبت او، نسبت به خود و مال شوهرش ، نگهبان و امین باشد.

و رسول خدا (صلى الله علیه و آله ) فرمود: من سعاده المرء الزوجه الصالحه ؛
همسر صالح و شایسته ، از جمله عوامل خوشبختى مرد است .

رهنمود این احادیث ، عبارت از این است که از معیارهاى همسر خوب ، عفیف بودن ، مراعات حقوق همسر و صیانت از مال و آبرو است . همین عوامل و مراعات این نکات ، به قوام و استحکام بنیاد خانواده پس از شکل گیری و در دراز مدت کمک مى کند. روابط مناسب عاطفى زن و شوهر با یکدیگر، فرزندان ، بستگان ، حفظ حقوق آنان وانجام وظایف متقابل ، عامل دیگرى براى تضمین سلامت خانواده است .

الفبای زندگی/جواد محدثی
www.women.gov.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: