جمعه - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
صفحه اصلی >> استان ما >> آداب و رسوم >> سنگ‌زنی و علم‌گردانی از آئین‌های سنتی سمنان

سنگ‌زنی و علم‌گردانی از آئین‌های سنتی سمنان

حرکت شتران با کجاوه که برگرفته از کاروان‌های مردم قدیم در کربلاست، از سنت‌های مردم استان سمنان در ماه محرم محسوب می‌شود. در این رسم دیرینه، کودکانی با قبای سفید و دستار سبز بر روی شترها می‌نشینند و مسافت معینی را طی می‌کنند. این رسم با نوحه‌خوانی و سینه‌زنی همراه است. * برپایی خیمه‌ها مردم استان سمنان همچنین در این ماه خیمه‌هایی را در نقاط مختلف شهر برپا می‌کنند که بیانگر خیمه‌های امام حسین (ع) و یارانش در کربلاست. مردم با زیارت این خیمه‌ها و گریستن در عزای حسینی، یاد شهدای قیام کربلا را در اذهان زنده می‌کنند. * اطعام فقرا و عزاداران و نذری دادن اطعام فقرا و عزاداران و نذری دادن نیز از دیگر سنت‌های مردم استان سمنان در ماه محرم است که در روزهای تاسوعا و عاشورا به اوج خود می‌رسد.

در این روزهای سنگین و غم‌آلود، بسیاری از مردم در خانه‌های خود یا مساجد و تکایا به نذری دادن مشغول می‌شوند و در عزای حسینی می‌‌گریند. * آیین طوق‌بندان و شام غریبان آیین طوق‌بندان و شام غریبان نیز هرساله در روستای علای سمنان اجرا می‌شود و در آن کاروان‌های عزادار به کوچه‌ها و خیابان‌های قدیمی شهر می‌روند و عزاداری می‌کنند.

* آیین سنگ‌زنی آیین سنگ‌زنی نیز از سنت‌های ویژه مردم دامغان است که در شب یازدهم محرم برگزار می‌شود. در این مراسم عزاداران با در دست داشتن دو تکه چوب صیقل داده شده در عزای سرور و سالار شهیدان به سنگ‌زنی و عزاداری می‌پردازند.

*‌ علم‌گردانی و نخل‌گردانی در سمنان طرفداران زیادی دارد علم‌گردانی و نخل‌گردانی از جمله آداب مردم استان سمنان در ماه محرم بوده و در زمره عزاداری‌های خاص این ماه است. در استان سمنان با تشکیل گروه‌هایی از مردم و عزادارن حسینی در هیئت‌های محلی، سنت دیرینه علم‌گردانی اجرا می‌شود. در این آیین گروه‌های متفاوتی از مردم با حمل علم و کتل در سطح شهرها و روستا، نماد قیام عاشورا را با خود حمل می‌کنند و پیام ماتم خود را به گوش تماشاگران و عزاداران حسینی می‌رسانند.

در این سنت حسنه که بیشتر در روستاهای قدیمی استان سمنان نظیر اعلا، کلا و حسین‌آباد کالپوش مرسوم است، علم توسط جوانان ابتدا حمل و در نقاطی به دور گردانده می‌شود.

* سینه‌‌زنی و زنجیرزنی سینه‌‌زنی و زنجیرزنی نیز از دیگر رسوم مردم استان سمنان در ماه محرم است. در این سنت پسندیده گروه‌هایی از مردم در قالب هیئت‌های عزاداری ساماندهی شده در نقاط معینی از سطح شهرها و روستاها حرکت کرده و با نوحه‌خوانی رهبر گروه به زنجیرزنی یا سینه‌زنی می‌پردازند. در این سنت جالب توجه که هرساله با استقبال بی‌نظیر مردم استان سمنان روبه‌رو می‌شود، مردم سایر شهرها که مقیم این استان هستند نیز گروه‌هایی را تشکیل می‌دهند و در سطح شهرها روان می‌شوند.

* نخل‌گردانی نخل‌گردانی یکی دیگر از سنت‌های ماه محرم در استان سمنان و به ویژه شهرهای سمنان و شاهرود است. نخل که نمادی از پیکر مقدس امام حسین (ع) بوده و با پارچه‌های سبز متبرک شده به بارگاه آن حضرت پوشانده می‌شود، عمدتا از چوب و در برخی موارد آهن است که وزن آن به بیش از یک تن می‌رسد. مردم استان سمنان نخل را بر روی دستان پر مهر خود بلند و با طی مسافتی قابل توجه در سطح شهر حمل می‌کنند و در نقاطی آن را می‌گردانند. در این سنت حسنه مردم حاجتمند و نیازمند درگاه حسینی، سیب‌های سرخ و سفید خود را در محفظه‌ای که در نخل وجود دارد قرار می‌دهند و در پایان مراسم تعدادی از آن را برای تبرک و شفای بیماران پس می‌گیرند و تعدادی را نیز جهت کمک به حسینیه‌ها و عزاداری‌ها به مسئول هیئت می‌دهند تا با فروش آن به دوستداران حسینی، کمکی به حسینیه کرده باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: