جمعه - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
صفحه اصلی >> استان ما >> مشاهیر >> مریم عمید سمنانی

مریم عمید سمنانی

مریم عمید سمنانی ملقب به مزین‌السلطنه از زنان روشنفکر و روزنامه‌نگار دوران قاجاریه بود. وی دومین نشریه زنان ایران را با نام روزنامه شکوفه در سال ۱۲۹۲ خورشیدی منتشر کرد.
محتویات
زندگینامه
مریم عمید تنها دختر میر سید رضی سمنانی ملقب به «رییس الاطباء» پزشک قشون ناصرالدین شاه (از اشراف آن زمان) در سمنان زاده شد. او تحصیلات اولیه را نزد پدرش فرا گرفت و پس از آن ضمن ادامه تحصیل، زبان فرانسه و عکاسی را نیز آموخت. در ۱۶ سالگی به ازدواجی ناخواسته با عمادالسلطنه سالور از شاهزادگان قاجار تن داد، که پس از یک سال از او جدا شد. ۷ سال پس از آن با یکی از روشنفکران آن زمان به نام قوام‌الحکماء ازدواج کرد و صاحب دو فرزند شد. پس از چند سال قوام‌الحکماء از دنیا رفت.
فعالیت‌ها
مریم عمید سمنانی نشریه شکوفه را که مجلهٔ اختصاصی زنان بود منتشر کرد. وی با انتشار این نشریه، ضمن آموزش و آگاه‌سازی زنان و دختران، برای تساوی حقوق زن و مرد نیز تلاش کرد. وی یکی از اعضای اصلی «انجمن همت خواتین» متشکل از فعالان حقوق زنان بود که به ترویج استفاده از کالاهای داخلی و تشویق فراگیری هنرهای دستی توسط زنان می‌پرداخت.
عمید همچنین از نخستین زنانی بود که دو شعبه مدرسه نوین «دخترانه دارالعلم و صنایع مزینیه» را بنیان نهاد. وی چند کتاب از زبان فرانسه را نیز به فارسی ترجمه کرد.

روزنامه شکوفه(نشریه)
روزنامه شکوفه دومین نشریه ویژه زنان پس از نشریه دانش (۱۲۸۹-۱۲۹۰) بود که در سال ۱۲۹۲ خورشیدی (۱۹۱۳ میلادی) آغاز به انتشار کرد. این نشریه تا سال ۱۲۹۸ خورشیدی یعنی تا زمان مرگ عمید انتشار یافت. از ویژگی‌های این نشریه می‌توان به لحن طنزآمیز و انتقادی، پرداختن به مسائل زنان ایرانی، تحصیل و آموزش دختران و مسائل سیاسی اشاره کرد.
مرگ

مزین‌السلطنه در سنبله (شهریور) ۱۲۹۸ خورشیدی (۳ شوال ۱۳۳۷ قمری) در سفری که به زادگاه خود، سمنان داشت بر اثر سکته قلبی درگذشت.

مریم عمید؛ چراغی فرا راه سوادآموزی دختران

منابع

فرهنگ قومس؛ فصلنامه پژوهشی، فرهنگی، هنری استان سمنان، شماره ۳۷ و ۳۸ بهار و تابستان ۱۳۸۶
روزنامه سرمایه، شماره ۲۵۷ (۲ شهریور ۱۳۸۵)
زنان روزنامه نگار در سایه مشروطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: