سه شنبه - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
صفحه اصلی >> استان ما >> شهرستان ها >> معرفی شهرستان شاهرود

معرفی شهرستان شاهرود

شهرستان شاهرود با وسعتی حدود۴۳ هزار کیلومتر مربع و ۲۳۰ هزارنفرجمعیت اولین شهرستان استان سمنان از نظر وسعت و جمعیت است. این شهرستان از شمال به استان گلستان،از جنوب به استان های اصفهان و یزد،ازشرق به استان خراسان رضوی و شهرستان میامی وازغرب به شهرستان دامغان محدوداست.

قدمت تاریخی سکونت درمنطقه شاهرودبراساس گمانه زنی های باستان شناسان و حفاری های بعمل آمده به هزارسال قبل ازمیلاد مسیح می رسد.آثار به دست آمده درحفاری تپه بلوارخود گواهی بر این مدعاست .نام شهرستان شاهرود دروندیداد اوستا درنام های شانزده گانه سرزمین آریایی آورده شده است.

عده ای معتقدند نام شاهرود را از رود مجاور آن اخذ کرده و برخی دیگربراین باورند که شاخره ،شخره به معنی استوارو پرتوان است وآریایی ها آن را بنا نهاده اند.

جاذبه های گردشگری شهرستان شاهرود عبارتند از موزه،‌خانه یغمائی ها،‌مسجد شیخ علی اکبر،مجموعه تاریخی بسطام،آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، آبشار تنگه داستان مجن، جنگل ابر و قطری،‌ منطقه طرود و دیگر روستاهای دیدنی وچشم اندازهای بکرو جذاب کویر خوارتوران. این شهرستان دارای ۹ منطقه نمونه گردشگری، یک شهرنمونه گردشگری بین المللی و۴ روستای هدف گردشگری می باشد.

مساجد:

مسجد جامع شاهرود

این بنا در مجاورت قدیمی «قلعه ولووا» ،«بید آباد» و «چهار سوق» شاهرود واقع گردیده و قدیمی‌ترین مسچد شاهرود است که قدمت آن حداقل به دوره ایلخانی می رسد.بنای کنونی مسجد شامل صحن، شبستان اصلی و بناهای دیگر است که در سه ضلعی صحن شکل گرفته اند. بخش قدیمی و اصلی مسجد یعنی شبستان ستون‌دار شمال سه بخش: میانی، که از امتداد ایوان تا شبستان و محراب غربی، شامل دو دهنه و بخش شرقی شامل یک دهنه می باشد. پوشش بنا بصورت طاق و گنبد و با قوسهای ایرانی و عمدتاً پنج و هفت بر روی جرزهای چند ضلعی اجرا شده است.
کاروانسراها:

این کاروانسرا  حدود ۸۰% تخریب شده است، ولی تا حدود سال ۱۳۴۰ هجری شمسی نسبتا سالم بوده . یعنی تا نزدیک به ۳۳۰ سال پس از احداث توانسته بود بخوبی در مقابل حوادث طبیعی مقاومت نماید. اما متاسفانه در ۴۰ ساله اخیر، رو به ویرانی نهاده و علت عمده تخریب این بنا، به عوامل انسانی باز می گردد. گویا اهالی روستای بدشت یا روستاهای مجاور برای ساخت مدرسه و یا خانه ها از آجرهای این بنا استفاده می کرده اند و بدون هیچ محدودیتی در نقاط مختلف کاروانسرا حفره ها و سوراخهایی بدین ترتیب ایجاد کرده اند. کندن آجرهای سقف ها و گنبد ها نیز به همین طریق صورت گرفته است. بدنبال این تخریب ها که اینک نیز بصورت محدودتری ادامه دارد، عوامل طبیعی نیز فرصت پیدا کرده است تا در زوال این مجموعه نقش بیشتری را بازی کند و بر سرعت تخریب آن بیافزاید.

اکنون از عمر این بنا بیش از ۳۷۰ سال می گذرد اما با وجود این شنیده هایی از کهنسالان روستا حکایت از آن دارد که این بنا تا حدود سال ۱۳۴۰هجری شمسی (۴۴ سال پیش) نسبتا سالم بوده است. اغلب تخریب های این بنا از سال ۱۳۴۰ به بعد و عمدتا توسط عوامل انسانی صورت گرفته است. نقل میشود که از آجرهای این کاروانسرا برای ساخت مدرسه یا منازل در این روستا و روستاهای مجاور استفاده شده است

آرامگاه ها:

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

این بنا روی تپه ای در شمال دهستان قلعه نو خرقان در ۲۴ کیلومتری شمال شاهرود واقع و مدفن یکی از بزرگترین عرفای قرن چهارم و اوایل پنجم هجری قمری شیخ ابوالحسن خرقانی است. بنای کنونی آرامگاه در دوره اخیر به همت انجمن آثار ملی ساخته شده و با آجر و تزئین کاشی مزین گردیده است. در آرامگاه محراب گچبری مربوط به دوره ایلخانی دیده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: