دوشنبه - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
صفحه اصلی >> استان ما >> شهرستان ها >> معرفی شهرستان مهدیشهر

معرفی شهرستان مهدیشهر

شهرستان مهدیشهر

این شهرستان از جنوب به شهرستان سمنان از شمال به شهرستان ساری از غرب به شهرستان فیروزکوه و از شرق به شهرستان دامغان محدود گشته  است.

موزه ها :

موزه عشایری ایل سنگسر

معرفی بخش های مختلف موزه:

موزه از دو بخش سالن و فضای باز تشکیل شده است. سالن موزه دارای ۴ بخش با موضوعات مجزا بوده و هر بخش دارای چیدمان ویژه‌ای است.بخش نخست به ابزار و ادوات پشم‌چینی و مراحل تولید انواع نخ و پارچه‌های پشمی و ابریشمی اختصاص دارد.

بخش دوم شامل انواع دست‌افزار‌های زندگی روزمره و دوگانه ایل نیمه کوچه رو سنگسر بوده و انواع ظروف، ابزار، جنگ افزار و… را شامل می‌شود. بخش سوم به نمایش  صنایع‌دستی و هنر  سوزن‌دوزی،  پوشاک و نمایه‌ای اززندگی شهرنشینی مردم ایل سنگسردردهه‌های گذشته  پرداخته است.علاوه بر  موارد فوق در محوطه ساختمان  به  نمایش  برخی از  سازه‌های عشایری  پرداخته  شده است  ازجمله این سازه‌ها  می‌توان  به تنور،  سازه  اختصاصی  تولید کره، ا نواع  اجاق‌های اختصاصی  تولید انواع  لبنیات، سیاه‌  چادر سنگسری  به عنوان بزرگترین  نوع سیاه چادر در بین  ایلات کشور با اشکوب‌های  متعدد و سازه‌های داخل آن،   بزارو ادوات مشاغل مرتبط  با زندگی عشایری ( از جمله ادوات کشاورزی و ….) اشاره کرد.

گردآوری آثار :

تاکنون بیش از ۱۰۵۰ قلم از اشیاء فرهنگی و تاریخی و دست‌افزارهای مورد استفاده در زندگی روزمره ایل سنگسر از طرف مردم  فرهنگ دوست به موزه اهدا شده و یا از آنها خریداری گردیده است.

اعضای موزه:

تعداد اعضای افتخاری و حامیان موزه عشایری ایل سنگسر  تاکنون ۲۱۰ نفر می‌باشد.

وب سایت:

سایت اطلاع رسانی www.sangsarmuseum.com   دربرگیرنده و معرف تمامی فعالیت‌های موزه بوده که درآن معرفی بخش‌های مختلف موزه،  معرفی اعضای  افتخاری،   معرفی  حامیان موزه و  موضوعاتی از قبیل زبان و  ادبیات مردم ایل،  تقویم و گاه‌ شماری و نیز اخبار مربوط به موزه قابل دسترسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: