جمعه - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱

بیارجمند

بیارجمند کجاست

کشور عزیزمان ایران همانند رنگین کمان است که با کنار هم قرار گرفتنن رنگهای متعدد زیبای غیر قابل وصفی به دست آورده است. گستردگی این سرزمین و تنوع اقلیمی آن موجب می شود که شناخت دقیقی از زوایای مختلف وطن خود مان نداشته باشیم. بیارجمند هم از جمله شهرهایی است با تاریخ درخشان که دیوار چین را روزگاری از خود گذر داده است و فرماندهان بزرگی در انجا برای خود قله های و برج ها ساخته اند که هنوز یادگاری از حسن صباح در انجا به چشم می خورد. شهر بیارجمند یکی از شهرستان شاهرود در استان سمنان است. این شهر مرکز بخش بیارجمند است. اگر بخواهیم جایگاه جغرافیایی این شهر را نشان دهیم با تکیه بر کتابهای جغرافی به راحتی در آدرس آنجا را خواهیم یافت. بیارجمند در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شاهرود قرار دارد و تا شهر سمنان، مرکز استان، ۳۱۰ کیلومتر فاصله دارد. بر اساس سر شماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این شهر ۵۰۴،۲ نفر بوده است. بخش بیارجمند از غرب به رشته کوه های سوخته کوه و کی کی و از شمال به جاده آسفالته تهران- مشهد و بخش میامی- شاهرود و ا ز جنوب به کویر مرکزی ایران و از شرق به شهرستان طبس و کاشمر و سبزوار محدود می باشد.

اما وقتی می پرسیم بیارجمند کجاست؟ می خواهیم شناخت دقیق از آنجا داشته باشیم . تنها دانستن اینکه از غرب به رشته کوه های سوخته کوه و کی کی وصل می شود کافی نیست . باید داستان هر کدام از کوه ها را بشنویم. باید منابع طبیعی این شهرستان را درک کنیم و در آن زندگی کنیم. از جنوب این شهر درون کویری می رود که حکایت های بی شماری در دل خود پنهان کرده است.

هنوز اسامی بعضی از مناطق این شهر تاریخی درخشان کشورمان را به رخمان می کشد. همانند پارک ملی توران. پارک ملی حفاظت شده توران که در فاصله ۴۸ تا ۱۴۹ کیلومتری شهر بیارجمند واقع شده از اماکن مهم دیدنی منطقه است. این پارک ملی بزرکترین ذخیره گاه زیستکره در ایران به شمار می آید. اما فراتر از آن خوانش نامی است که بر روی این پارک گذاشته شده است. این شهر با بقایی که از گذشته دارد نشان می دهد که سرنوشت پر شیب و فرازی داشته است . علی رغم نام هایی که بر روی پارکها و کوه هاو روستاهای این شهر گذاشته شده است، علایم دیگری هم بر قدمت آن صحه می گذارد.

برای نمونه به روستای قدیمی خانخودی که در بخش بیارجمند واقع شده است دقت کنید. فاصله آن تا شاهرود ۱۳۵ کیلومتر می باشد.دور تا دور این روستا را تا حدود ۳۰ سال قبل خندق- که از تاسیسات دفاعی ایرانیان می باشد- احاطه کرده بوده . به مرور زمان قسمتهای زیادی از آن از بین رفته است اما هنوز قسمتهایی از آن باقی است. همچنین برج و بارویی اطراف روستا را احاطه می نموده ات و فقط از دو دروازه( دروازه پایین که جهت تردد به باغات و مزارع بوده است.) دروازه بالا که جهت ارتباط با سایر روستاهای اطراف بوده است و به خارج از ده ارتباط داشته است. در هر دروازه نگهبانی بوده است و علاوه بر کنترل آمد و شد درب دروازه را باز و بسته می نموده است. تنها وجود همین باروها و خندق تاریخ این شهر را به خوبی نشان می دهد. قصه هایی که باید از نو خوانده شوند. این روستا دارای یک مسجد خیلی قدیمی و یک حمام تاریخی نیز می باشد که قدمت آنها بیش از ۶۰۰ سال می باشد. در بسیاری از نقاط این روستا کانالهای زیر زمینی وجود دارد که در قدیم احتمالا منازل را به  یکدیگر متصل می نموده و یک راهکار دفاعی بوده است. آب کشاورزی این روستا از یک چشمه قنات می باشد که آن هم قدمت زیادی دارد و اخیراً آب یک چاه نیز به آن افزوده شده است در این روستا علم و فرهنگ اهمیت زیادی داده می شود به کونه ای که از علمای دینی حتی در سطح مراجع تا اساتید دانشگاه و پزشک و مهندس در میان آنان می باشد.
بیارجمند بهترین زیستگاه گیاهی و جانوری

این در حالی است که بیارجمند د رکنار یکی از پر جاذبه ترین پارک های ملی کشور، یعنی خارتوران قرار گرفته است. یگانه پارکی که هنوز هیچ یک از زیستمندان گیاهی و جانوری پر ارزشش را از دست نداده و از تنوعی کم نظیر برخوردار است. اندوخته گاه توران که در فاصله ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر شاهرود و در ۲۸ کیلومتری جنوب شرقی مرکز بخش بیارجمند قرار گرفته، از معدود مناطق حفاظت شده در جهان است که به رغم همه تهدیدهای تحمیل شده بر آن، توانسته، تقریبا همه گونه های گیاهی و جانوری خود را چند دهه اخیر حفظ کند.سرزمینی که بر اساس بسیاری از بوم شناسان و جهانگردانی که از آن دیدن کرده اند یاد آوری از زیستگاه نا آرام  و وحشی آفریقا است، زیستگاهی که کماکان در آن گورخر منحصر به فرد آسیایی می خرامد و یوزپلنگ تیز پای مغرور جولان می دهد . در تشریح ارزش بی نظیر خارتوران، همان بس که بدانیم تا کنون متجاوز از ۴۸ خانواده و ۳۷۵گونه گیاهان آوندی نیز در این سرزمین شناسایی شده اند.

و این چشم اندازی است زیبا از خارتوران( بین قلعه بالا و دستجرد در ۱۰ کیلومتری غرب کال شور سبزوار) با پوشش گیاهی نسبتا مطلوبی از دم روباه، کاروانکش، افدرا، شور، سیف، گز، قیچ، اسپند، تاغ، جارو، گون، درمنه، کما، فرفیون، چوبک، اسکنبیل، خارشتر و نیز آتری پلکس و تاغزارهای دست کاشت. خارتوران از معدود زیستگاه هایی است که هنوز می توان در آن چند گورخر آسیایی را سراغ گرفت.

چنین است که در برخی منافع خارتوران را بعد از (سرنگتی) آفریقا واقع در کشور تانزانیا، دومین منطقه راهبردی جهان از منظر اندوخته گاه زیست سپهر به شمار می آورند.

بیارجمند قدیم:

بیارجمند تاریخ پر فراز و نشیبی داشت که نیاز به تحقیق بیشتری در این مورد است تا کتابهای تاریخی در مورد آنجا نوشته شود. محمد مقدسی جغرافیدان معروف د رکتاب احسن التقاسیم فی معرفه ی الاقالیم در قرن چهارم، بیارجمند را منطقه قابل توجهی در ایران و آن را سرزمین ثروتمندی شمرده که مرکز شتر و گوسفند و روغن دانسته است. مردمان آن را در ساختمان و رسم ماهر دانسته و مردانگی و دینداری و نیکخواهی ایشان را زبان زد عام و خاص شمرده است. نویسنده خود را از طرف مادر اهل بیارجمند می داندد و مدت چهار ماه در آنجا اقامت داشته و آداب و رسوم و همچنین مطالب ذیقیمتی از آن منطقه در کتاب خود آورده است. کتاب مذکور در علم جغرافیا و شناسایی نقاط ایران و حتی جهان از کتب مرجع بشمار میرفته است. هرچند جسته و گریخته در مورد این شهر کتابهایی نوشته شده است. اما هنوز جای آن  خالی است که محققی با عشق این سرزمین را بار دیگر بشناسد و بشناساند. مردم این منطقه صبوری را از قسمت جنوبی شهر خود که به کوویر پیوسته است گرفته اند و همین صبوری است که آنها را از دیگر مردمان می تواند مجزا کند. برای اینکه شهر به رفاه و آرامش لازم برسد نیاز است که بیش از گذشته درباره این شهر بدانیم و برای شناساندن آن اهتمام به خرج بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: