شنبه - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
صفحه اصلی >> استان ما >> جغرافیای طبیعی >> منطقه حفاظت شده خوش ییلاق

منطقه حفاظت شده خوش ییلاق

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق در اطراف استانهای سمنان بین ۳۷/۳۶ الی ۲/۳۷ عرض شمالی و ۱۴/۵۵ الی ۴۷/۵۵ طول شرقی واقع شده است. مساحت آن در حدود, ۱۳۸۱۱۸ هکتار می باشد.

پوشش گیاهی:انواع گرامینه , درمنه ,گون,‌ قیچ ‌,‌ تاغ ,‌ بلوط , ‌بلندمازو, ممرز, زبان گنجشک ,‌ پیرو, ارس و مایمرز.

پستانداران : کل و بز , قوچ و میش ,‌ ‌پلنگ ,‌ یوزپلنگ ,‌ آهو,‌ شوکا,‌ گرگ ,‌ مرال .

این منطقه از جمله نخستین مناطق مورد حفاظت در ایران است که از سال ۱۳۴۶ حفاظت شده اعلام گردید و از سال ۱۳۵۱ عنوان آن به پناهگاه حیات وحش تغییر یافته است ……..

حدود جغرافیایی و مساحت :

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق در شمال شرقی شهرستان شاهرود واقع گردیده که در مختصات جغرافیایی بین طول های شرقی َ۱۳ و ْ۵۵ تا َ۵۴ و ۵۵ْ و عرضهای شمالی َ۳۸ و ۳۶ْ تا َ۰۳ و ْ۳۷ با وسعت ۱۵۰۰۵۷ هکتار قرار دارد .

سیمای طبیعی :

به طور کلی منطقه خوش ییلاق را میتوان به دو بخش دشتی و کوهستانی تقسیم بندی نمود . منطقه به سبب وجود چشم اندازهای طبیعی و تنوع اکوسیستمی زیاد از جنگل کوهستانی مرطوب خزری تا دشت خشک و بیابانی که تنوع زیستی ویژه و ارزشمندی در گستره ای نسبتاًمحدود و اندک پدید آورده است میتواند در زمره بی نظیرترین پناهگاه حیات وحش ایران به حساب آید .

دشت زردابه در مرکز پناهگاه زیباترین دشت منطقه با گل ها و گیاهان جالب یکی از مهمترین زیستگاه وحوش به شمار می آیند . از عمده ترین چشم اندازهای دیگر میتوان از دره گل سرخ واقع در شرق دشت زردابه به لحاظ پوشش گیاهی مرتعی و جنگلهای اولنگ و ملیچ آرام با برخورداری از پوشش گیاهی کاملاً متفاوت با سایر زیستگاههای خوش ییلاق که دارای منظره ای بدیع از درختان بلوط و گیاهان جنگلی هیرکانی است نام برد.

پوشش گیاهی :

منطقه خوشییلاق به لحاظ قرارگیری میان دو اقلیم متفاوت ایرانی – تورانی و منطقه هیرکانی (مشرف به دریای خزر ) از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است . بخش شمال غربی و غرب منطقه درختان جنگلهای پهن برگ خزری نظیر افرا، بلوط ، راش ولیک را شامل و در بخش اعظمی از منطقه که از پوشش گیاهی نیمه استپی برخوردار است گونه هایی نظیر درمنه کوهی- اسپرس – کلاه میرحسن ، گون همراه با درختچه های اورس و بوته های زرشک و برخی از خانواده چتریان را میتوان مشاهده نمود . مناطق استپی که نواحی شرقی منطقه را تشکیل میدهند گونه هایی مانند قیچ – درمنه دشتی – ریش بز و گیاهان شور وجود دارند . به طور کلی گیاهان علاوه بر تامین غذا برای سایر جانوران در امر حفاظت خاک و حفظ قدرت باروری آن ، تنظیم سطح زیاد آبهای زیرزمینی و کنترل سیلابها و مسیر حرکت آن ، تعدیل اقلیم ، کاهش آلاینده های محیطی و … نیز سهم بسزایی دارند .

حیات وحش :

مشاهده گونه های شاخص همچون مرال ، شوکا ، خرس قهوه ای در جنگلهای انبوه و کوهستانی مرطوب خزری و سپس با طی مسافتی اندک بازدید از زیستگاه آهو و هوبره در مناطق پست بیابانی جنوب منطقه از جاذبه های توریستی بالای منطقه محسوب میگردد .
پناهگاه حیات وحش خوشییلاق در کل بر مبنا مشاهدات دارای ۲۹ گونه پستاندار ، ۹۳ گونه پرنده ، ۲۵ گونه خزنده و ۵ گونه دوزیست می باشد .

پستانداران :

عمده ترین پستانداران منطقه شامل مرال ، شوکا ، کل و بز ، قوچ و میش ، آهو ، گراز ، خرس قهوه ای ، گربه پالاس ، پلنگ و انواع گربه های وحشی ، گرگ ، شغال ، روباه معمولی ، کفتار ، رودک، خرگوش ، تشی و انواع جوندگان و … می باشد .

پرندگان :

از مهمترین آنها میتوان از پرندگان شکاری نظیر عقابها ، بالابان ، بحری ، شاهین ، هوبره ، چاق لق ، بلدرچین، کبک ، تیهو ، هد هد ، شاه بوف ، جغد ، چکاوک ، سینه سرخ و … را نام برد .

خزندگان :

از کفچه مار ، مار افعی، مارجعفری ، مارشاخدار ایرانی ، تیرمار ، مار آتشی ، مار پلنگی ، گرزه مار و انواع آگاماها ، بزمچه بیابانی خزری و لاک پشت خشکی زی نظیر لاک پشت مهمیزدار شرقی و … را می توان به عنوان نمونه هایی از خزندگان منطقه نام برد .

دوزیستان :

از دوزیستان منطقه میتوان به وزغ سبز تورانی ، وزغ معمولی ، وزغ سبز خراسانی ، قورباغه درختی و … اشاره نمود .

عمده ترین ارزش ها و قابلیت های طبیعی :

این پناهگاه به لحاظ شرایط جغرافیایی و زیستی و برخورداری از پوشش گیاهی و جانوری متنوع قابلیت بالایی در امر پژوهش ، آموزش ، تفرج و … را دارد . همچنین به لحاظ چشم انداز دارای زیباترین مناظر دشتی ( دشت زردابه ) و جنگلی ( جنگلهای ارتفاعات اولنگ ) می باشد که وجود مناظر بسیار زیبای طبیعی و چشم اندازهای جالب و متنوع گونه های فلور گیاهی و فون جانوری زمینه های مناسبی جهت جذب بازدید کنندگان ، پژوهشگران و محققان را دارا می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: