شنبه - ۱۳۹۷/۰۷/۲۸
صفحه اصلی >> استان ما >> جغرافیای طبیعی >> دشت آفتابگردان کالپوش میامی

دشت آفتابگردان کالپوش میامی

با فرا رسیدن شهریور ماه با شکفته شدن میلیون‌ها گل آفتابگردان در دشت های مخملین کالپوش  میامی، مناظر بدیع و بی نظیری دراین منطقه هویدا می شود که چشم هر بیننده ای را محسور زیبایی خود می نماید .

یکی از جاذبه های طبیعی و فصلی شهر میامی وجود دشت آفتابگردان ها در منطقه کالپوش است که در شهریور ماه رخ می نماید . جلوه‌ای طلایی از طبیعت زرفام مملو از گل هایی که آفتاب پرستش می کنند .

دشت آفتابگردان ها کالپوش در  ۱۵۰ کیلومتری شمال میامی واقع شده و مسیر آن به گونه ای است که پس از طی ۶۰ کیلومتر از مسیر شاهرود – مشهد با رسیدن به شهر میامی به سمت شمال تغییر مسیر داده و در نهایت به این منطقه منتهی می گردد .

این منطقه سرسبز و جنگلى با‪ ۱۴ هزار هکتار جنگل ، ۳۰ هزار هکتار مرتع  و ‪ ۳۴ هزار هکتار مزارع زیر کشت آفتابگردان ، و گندم دیم و با بارندگى کافى و اراضى بسیار مستعد براى کشاورزى و جنگلکارى ، در مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق و پارک ملى گلستان از موقعیت ممتاز گردشگری بسیار جالبى برخوردار است .در شهریور ماه زمین های زراعی و دامنه دشت های زیبای کالپوش به وسعت ۵ هزار هکتار پوشیده از گل های آفتاب پرستی است که تلألوی آن از دور دستها قابل مشاهده است  .

کاشت آفتابگردان در این منطقه در اوایل بهار به صورت دیم و آبی است که انواع مختلف آن را شامل می شود که از گونه های ژنتیکی جدید آن ، انواع پاکوتاه و درشت دانه را می توان نام برد .

هنگامی که از گیاه آفتاب گردان (sunflower ) سخن به میان می آید معمولاً تخم آفتاب گردان در ذهن تداعی می شود زیرا که همه ما با تخم آن آشنایی داریم چه که بمصرف تغذیه پرندگان می رسد و یا خود از آن استفاده می کنیم ولی تمام قسمت های این گیاه آفتاب پرست از ریشه و ساقه و شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن درای خواص بسیاری است  .

آفتاب گردان گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می کند . و نام علمی آن     Helianthus annus است . گل آن درشت و زیبا و به قطر ٣۵ سانتیمتر می باشد . در وسط گل قرمز رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود دارد که تخم های آفتاب گردان دورادور آنرا گرفته اند . این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد . از تخم آفتاب گردان روغن گرفته می شود که اشباع نشده است و برا ی پخت و پز مناسب است   .
آنچه این دشت را از نمونه های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی های بارز آن محسوب می شود سطوح زیر کشت آن است که بر خلاف دیگر مزارع آفتابگردان که در زمین های هموار دیده می شود در اینجا در دشت های ناهموار و تپه های آبشارگونه است که تمایز رنگی بی نظیری را خلق می کند .

وجود آبشارها ، چشمه ها و گونه های درختان جنگلی در این محدوده ، دشت شقایق ها در اردیبهشت ماه و نیز مناطق زیبای قشقلته و سردار بَگ ، آبشار زو (نام نیک) ، آبشار حسین آباد در پیرامون آن و نیز با  احداث سد کالپوش در آینده شهرت این منطقه را دوچندان خواهد نمود  و با توجه به تصویب دشت آفتابگردان ها به عنوان منطقه نمونه گردشگری در کنار هوای دل انگیز ، مناظر زیبای آبشار ، چشمه‌سارها و تپه‌های تاریخی مجموعه‌ای از جاذبه‌های کالپوش است که می‌تواند این منطقه را به قطبی گردشگری در کشور مبدل نماید .

جاذبه های طبیعی این منطقه دشت های آفتابگردان در فصل تابستان جلوه ای دیگر از زیبایی را به دشت های ناهموار منطقه کالپوش عطا می کند . گردش گل آفتابگردان در طول روز همراه با حرکت خورشید نشانی از نظم آفرینش است همچون بوم نقاشی که استاد تغییری را در بطن آن رقم می زند . دانه های آفتابگردان گونه ای از رزق و معیشت مردمان سخت کوشی است که با تلاش بسیار نانی به کف آورده و به غفلت نمی خورند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: