یکشنبه - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
صفحه اصلی >> سازمان >> معرفی واحدها >> معاونت پژوهشی و آموزشی

معاونت پژوهشی و آموزشی

در رویکرد جدید سازمان تبلیغات اسلامی توجه خاصی نسبت به امر پژوهش و آموزش لحاظ گردیده و در این راستا معاونت پژوهشی و آموزشی جهت هماهنگی بیشتر و سرعت‌گیری روند خدمات رسانی به مردم، به یک معاونت جدید تحت نام معاونت پژوهشی و آموزشی تبدیل گردید.

اولویت‌ها و اهداف این معاونت بشرح ذیل می‌باشد:

۱- دفتر تهیه و تألیف متون و نشریات، با سه زیرگروه تهیه و تالیف متون، تهیه و تالیف نشریات و خدمات پژوهشی.
۲- دفتر برنامه ریزی و توسعه آموزش عالی دینی. مهمترین وظیفه این دفتر نظارت و ارزیابی عملکرد آموزشی مراکز آموزش عالی وابسته به سازمان همچون موسسه آموزش عالی سوره با واحدهای کثیر آن در شهرهای مختلف کشور و مراکز علمی- کاربردی است.
۳- دفتر برنامه‌ریزی و توسعه آموزش‌های تخصصی- فرهنگی و آموزش‌های تخصصی تبلیغ. مهمترین وظیفه این دفتر توسعه و تقویت دوره‌های آموزشی- تخصصی کادر فرهنگی و تبلیغی مورد نیاز کشور بر اساس نیازسنجی و اولویت‌های تعیین شده است.
۴- دفتر برنامه‌ریزی پژوهش‌های کاربردی با سه زیرگروه: پژوهشهای فرهنگی و دینی- پژوهشهای اجتماعی و پژوهشهای بنیادین.
 

مهمترین وظیفه این دفتر برنامه‌ریزی و انجام مطالعات راهبردی و پژوهش‌های کاربردی در زمینه مسائل و نیازهای فرهنگی اقشار مختلف جامعه اسلامی بویژه جوانان به منظور گسترش و تعمیق معارف اسلامی و فرهنگ دینی است. یکی دیگر از رویکردهای جدید و موثر سازمان تبلیغات اسلامی، کاهش تصدی‌گری در زمینه پژوهش‌های مورد نیاز سازمان است. به این اعتبار سفارش انجام این گونه تحقیقات به موسسات پژوهشی معتبر و پژوهشگران حاذق داده می‌شود و سازمان به نظارت و ارزیابی آنها پرداخته و از حاصل آماده شده کار استفاده مینماید.
۵- گروه برنامه‌ریزی و توسعه مدارس علوم و معارف اسلامی. مهمترین وظیفه این گروه برنامه‌ریزی جهت ادامه تحصیل دانش‌آموزان علاقه‌مند به آموزش در زمینه علوم و معارف اسلامی است.
معاونت پژوهشی و آموزشی با استفاده از بازوهای فکری و اجرایی فوق علاوه بر فعالیتهای فوق به انجام وظایف ذیل مشغول است:

۱- برنامه‌ریزی و انجام مطالعات راهبردی و پژوهش‌های کاربردی در زمینه مسائل و نیازهای فرهنگی اقشار مختلف جامعه اسلامی بویژه جوانان به منظور گسترش فرهنگ دینی و معارف اسلامی.
۲- حمایت و پشتیبانی علمی و تحقیقاتی از فعالیت‌ها و برنامه‌های سازمان
۳- تهیه راهکارهای مناسب جهت پاسخگویی به نیازها و حل معضلات فرهنگی متناسب با ماموریت‌های سازمان.
۴- شناسایی و تحلیل ترفندهای فرهنگی و تبلیغی علیه اسلام و انقلاب اسلامی و ارائه راهکارهای مقابله با آن متناسب با مأموریت‌های سازمان.
۵- تهیه و تامین محتوی فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی سازمان.
۶- انجام همایش و مطالعات موردی در زمینه شناخت جوانان، دانشجویان، بانوان، فرهنگیان و ۰۰۰ به منظور کسب اطلاع از آخرین وضعیت فکری جامعه
۷- برقراری ارتباط و تعامل با اندیشمندان حوزه‌های علمیه، مراکز آموزشی و پژوهشی و اطلاع رسانی جهت بهره‌گیری از امکانات و توانمندی‌های موجود.
۸- جمع آوری اطلاعات، بررسی و ارزیابی تاثیر محصولات فرهنگی عرضه شده در جامعه.
۹- برگزاری مجموعه همایش‌های علمی- پژوهشی در جهت توسعه و تعمیق فرهنگ دینی.
۱۰- تالیف، ترجمه، تولید و انتشار کتب، متون و نشریات مناسب و مورد نیاز به منظور تعمیق و گسترش فرهنگ و معارف اسلامی متناسب با ماموریت‌ های سازمان.
۱۱- رصد شبهات، پرسش‌های اعتقادی و فرهنگی جامعه و پاسخگویی به آن.
۱۲- ایجاد کتابخانه تخصصی، آرشیو مجلات و تامین بانک اطلاعات پژوهشهای فرهنگی- دینی جهت بهره‌گیری پژوهشگران در حوزه‌های مرتبط با ماموریت‌های سازمان و تجهیز کتابخانه‌های موجود به کتب و سایر محصولات فرهنگی و دینی.
۱۳- انتشار خبرنامه یا گزارش نامه‌های فرهنگی- دینی برای اطلاع مدیران و مسئولان سازمان و سایر مراکز ذی ربط
۱۴- سازماندهی پژوهشهای فرهنگی- دینی و حمایت از پژوهشگران و مولفین این حوزه.
۱۵- انجام توان سنجی از سطح جامعه و مخاطبین سازمان در خصوص کیفیت و اثربخشی برنامه‌های اجرا شده سازمان.
۱۶- برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های آموزشی- تخصصی به منظور ارتقا توانمندی عناصر فرهنگی تاثیرگذار در توسعه فرهنگی- دینی جامعه.
۱۷- برنامه‌ریزی به منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های نظام آموزش رسمی کشور، در جهت تامین نیروی انسانی متخصص در زمینه مدیریت و کارشناسی حوزه فرهنگی- تبلیغی.
۱۸- برنامه‌ریزی به منظور ایجاد و توسعه موسسات آموزش عالی مورد نیاز سازمان.
۱۹- بررسی و پیشنهاد برنامه درسی رشته‌های موجود در موسسات آموزش عالی وابسته به سازمان و نظارت بر عملکرد آنها.
۲۰- برنامه ریزی، توسعه، هدایت و نظارت بر مدارس علوم و معارف اسلامی در سطح کشور.
به این ترتیب گروهی از متخصصان و فارغ‌التحصیلان ممتاز حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های کشور در ترکیب این معاونت گرد هم آمده‌اند تا امر خطیر و پر اهمیت پژوهش و آموزش را در کشور تا آنجا که به ماموریت‌ها و وظایف سازمان تبلیغات اسلامی مرتبط است فرماندهی و به بهترین نحو ممکن به انجام رسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: