یکشنبه - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸

طرح و برنامه

با حدوث انقلاب و پایه‌گذاری حکومت دینی جمهوری اسلامی شکل گرفت و آنگاه ضرورت ایجاد ارگان‌ها و نهادهای انقلابی که بتوانند به نوعی مروج آرمان‌های فرهنگی و دینی بوده و در نشر و تعمیق احکام الهی کوشا باشند و رابطه‌ای ژرف میان مقیدات دینی و باورهای فکری رهروان امام و پیروان امام برقرار نمایند بی‌ وقفه محسوس و مورد نظر بود. دیری نپایید که با فرمان امام راحل نهادهای انقلابی هر یک از پی دیگری شکل گرفت و به نوعی فعالیت خود را خالصانه آغاز نمودند که از آن جمله سازمان تبلیغات اسلامی با هدف اعتلای فرهنگ متعالی اسلام و تبلور حیات معنوی و تبلیغ و ترویج شاخص‌‌های اعتقادی خصوصاً گسترش اندیشه‌های ناب امام راحل(ره) متبلور شده و بنیاد نهاده شد.

چندی بعد نیروهای انقلابی با گرایش فرهنگی جذب این نهاد گردیده و عاشقانه و عارفانه پای در راه نهادند. و به اشاعه معارف اسلامی و احیا ارزشهای فرهنگ دینی پرداختند. همگام با آفت شناسی تبلیغی و زمینه‌سازی جهت مقابله با آسیب‌های فرهنگی، حقیقت گونه راهی جبهه‌های دفاع مقدس شدند و از هیچ گونه فعالیت تبلیغی، فرهنگی، هنری و حتی اقتصادی و سیاسی دریغ نورزیدند و در این رهگذر شهدای صدیق و عاشق را تقدیم انقلاب نمودند.

پس از این دوران پرجنجال و آغاز سازماندهی نوین و ماموریت‌های تازه‌ای که با نیازهای جامعه همگام بود و در روند توسعه کشور گامی دیگر برداشته می‌شد. لذا با گسترش فعالیت‌های قرآنی و اهتمام به برپایی و توسعه برگزاری کنفرانس‌ها و اجلاس‌ها و جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی به مشارکت در امور فرهنگی کشور وسعت بخشیده و آنگاخ با بسط و گسترش عرصه فرهنگ تبلیغی به مناطق محروم یافته سعی در رفع نارسائی‌ها و تقویت آرمان‌های جمعی نمودند چندی بعد با تغییر مدیریت سازمان، بخش بین‌المللی از سازمان تفکیک گردید و طیف فعالیت‌های سازمان متمرکز به امور فرهنگی و هنری در بخش داخلی گسترش یافت اما شاید تمامی فعالیت‌های آن دوران که بعضاً ریشه در گذشته داشت و نوعاً با تعالی مجموعه طرح و برنامه، ممارست به بسترسازی و اشاعه برنامه‌هایی متفاوت‌تر و متنوع‌تر همچون طرح اوقات فراغت، روحانیون مستقر و توجه بیشتر به مراسم مذهبی همچون: اعتکاف، غبارروبی مساجد و غیره در گستره مساجد سراسر کشور در حد توان و حتی توسعه و عمران مساجد و فعالیت‌هایی از این گونه رهوار تازه‌ای را در حیطه حرکت معنوی سازمان قرار داد و گرچه محدودیتهای اعتباری و عدم توان بسط اجرایی مددکار مجموعه نبود. اما تمامی داشته‌های کهنه و ابتکارات نو جملگی رو به پویایی داشتند. اما آنچه می‌بایست در راستای رسالتی کلان و ساختاری تبلیغی رخ بنماید میسر نبود و بر این منوال طرح و برنامه سعی وافری داشت اما حظ قابلی نصیب نمی‌گردید و همه منوال بر یک ایستای چند ساله درگذر بود تا با تغییر مدیریت جدید و تصمیم جدی بر دگرگونی آنچه روال شده بود و مانع هرگونه نوآوری، حرکت بدیع و همسان‌سازی با شرایط روز می‌شد، اثرمندی ایجاد شود با تحول مدیریتی اخیر رویکردی جدید در بهره‌گیری از تکنولوژی‌های اطلاع‌رسانی نوین روز مبدا حرکت واقع گردید و شاید همانگونه که علت اصلی تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی پس از انگیزه نیاز موقعیت انقلاب بیش از هرچیز ایجاد دگرگونی در سیستم تبلیغ سنتی و ساماندهی مبلغین و ابزار تبلیغ در چارچوبی مدون و مبرهن بود یا بر وجهی دیگر، ایجاد یک مجموعه سیستماتیک که بتواند سوای پژوهش و تحقیق، آرمانها را به نحوی ملموس جهت اداره و مبلغین را با آگاهی و اطلاعات کافی بر حسب اداره‌ها و ستادهای روز تجهیز نماید و بدین گونه ابلاغ پیام دینی را سمت و سوئی نوین بخشد.

به هر حال آنچه در روند کاری مدیریت جدید سازمان قرار گرفت سوای نوآوری و تمسک به تکنیک برتر سعی نمود تا در برنامه‌ریزی و اجرا ضمن حفظ کیفیت در زمینه‌‌های مورد وقوف کمیت را توسعه بخشیده و گسترش دهد. به این ترتیب در راستای اصلاح تشکیلات سازمانی و ساختار نیروی انسانی باگرایش به سمت کارشناسی‌های تخصصی گام بلندی برداشته شد که در نهایت به تعدیل و ریزش نیروها انجامید. به جهت اطلاع‌رسانی شفاف در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و هنری تدبیری اندیشیده شد که منجر به اهتمام در امر آموزش و پژوهش و توسعه میادین تحقیق محققین زبده و خبره انجامید و بدینسان معاونتی منسجم با شاکله‌ای مشخص تشکیل و کلیه آموزش‌های لازم را پوشش داده و با استفاده از تکنیک آموزشی آکادمیک، مدارس معارف اسلامی را در سراسر کشور به جهت تربیت و تعلیم نیروهای انسانی متعهد تاسیس نمود تا در تکامل سیستم آموزش فرهنگی و هنری در پوشش تقیدات دینی گامی اثرمند برداشته باشد.

با تاسیس موسسه فرهنگی- هنری تبیان و خبرگزاری مهر در کنار تهران‌تایمز ترتیبی اتخاذ گردید تا به جهت انعکاس اخبار و معرفی مبادی مختلف دینی، طیف وسیعی از ایران و حتی فراتر از مرزهای کشور اسلامیمان را پوشش داده، به معرفی آثار برجسته و یا اخبار دینی- مذهبی پرداخته پوششی تازه را در دنیای رایانه و ماهواره و ارتباطات بوجود بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: