شنبه - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
صفحه اصلی >> گوناگون >> نگاهی به تاریخ >> فتح سوریه از سوی ایران

فتح سوریه از سوی ایران

از قرن‌ها قبل به این سو، شمال میان رودان (بین‌النهرین)، شامات (سوریه کنونی) و فلسطین در اختیار ارتش رُم بود و در حقیقت در کشمکش دایم بین ارتش‌های ایرانی و رُمی ایرانیان تدریجاً این بخش‌ها جزو امپراتوری رُم (و بعدها رُم شرقی) پذیرفته بودند. اما در ۶۰۳ میلادی اوضاع متفاوت بود. رُم شرقی از طرفی تحت فشار فزاینده آوارها، گت‌ها، فرانک‌ها و لمباردها (اقوام به اصطلاح بربر) قرار داشت و از طرف دیگر در ایران پادشاه قدرتمندی به نام خسروپرویز بر سر کار بود.
خسروپرویز در ۵۹۱ میلادی با کمک سپاه رُم توانسته بود تاج خود را از سرداری یاغی پس بگیرد و اکنون پس از ۱۲ سال به خونخواهی قتل موریس، امپراتور مقتول رُم، آماده نبرد با فاکس، امپراتور جدید رُم، شد.
در ۶۰۵ میلادی سپاهیان ایرانی کلیه استحکامات رُمی در شمال میان رودان و سپس غرب میان رودان را فتح کرده و شهرهای مهم حران و ادسا را تسخیر نمود و سپس هیراپولیس و حلب امروزی را فتح کرد.
از آن طرف نیروهای ایرانی در ارمنستان شروع به پیشروی کرده و کاپادوکیه و فریزی را گرفتند. در ۶۱۱ ایران فتوحات غربی خود را تکمیل کرده و به دروازه‌های قسطنطنیه پایتخت رُم شرقی رسید و در ۶۱۴ بیت‌المقدس (یا اورشلیم) را فتح کرد.
ارتش‌های ایران ظرف ۹ سال کلیه نیروهای رُمی را جارو کرده و به مدیترانه ریختند و در ۶۱۶ برای اولین‌بار پس از ۹۰۰ سال با عبور از صحرای سینا اسکندریه را در مصر تصرف کردند. شاهین براز، سردار ایرانی، نیز در سال بعد (کنستانتین) را فتح کرده و ایران را به اوج قدرت خود پس از دوران هخامنشیان رساندند.

نتایج این جنگ‌ها

نتیجه نبردهای ۱۵ ساله سبب شد که طی سال‌های ۶۰۲ تا ۶۱۷ امپراتوری ایران به قدرت اول جهان تبدیل شود این در حالی بود که از ۸۰۰ سال قبل به این سو قدرت غالب جهان رُم بود و اکنون برای اولین بار رُمی‌ها از نظر وسعت و جمعیت از ایران عقب افتاده و کاملاً منفعل شدند.
نبردهای خسروپرویز که توسط دو سردار بزرگش، شهر براز و شاهین براز، رهبری می‌شد سبب منگنه شدن رُمی‌ها شد چرا که رسماً در همان زمان توسط آوارها تحت فشار بودند و وندال‌ها نیز شمال آفریقا را از چنگ رُم درآورده بودند. اگر هرقل، امپراتور لایق رُم، ظهور نکرده بود در ۶۲۰ میلادی کار امپراتوری رُم تمام بود.
منبع مقاله :
غفوری، علی؛ (۱۳۸۶)، ۱۰۰ جنگ بزرگ تاریخ، تهران: هیرمند، چاپ دوم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: