پنجشنبه - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
صفحه اصلی >> بیانات >> رهنمودهای امام >> نگرش حضرت امام خمینی قدس سره به حج در مطبوعات کشور

نگرش حضرت امام خمینی قدس سره به حج در مطبوعات کشور

فهرست ذیل مشتمل است بر: گزیده مقاله های مطبوعات که به مسائل «حجّ از دیدگاه امام خیمینی قدس سره » پرداخته اند.

از آنجا که مطالب بسیاری از مقاله ها مهمّ یا درخورد اعتنا نبود از فهرست حذف گردید. همچنین در بسیاری از شماره های فصلنامه میقات حجّ عربی و فارسی بخشهایی از سخنان امام چاپ شده است که نیازی به آوردن آنها نبود.

نویسنده\نشریه\شماره\تاریخ\صفحه

\فرمان\۱۵\۲۳/۰۱/۵۸\۱ـ۴

عنوان : دیدار از امام خمینی یک حج روحانی است

چکیده : پدر «ارنستو کاردنال» نماینده جنبش چریکی ساندنیستها طی سخنانی در مورد امام گفت ایشان نشان داد که دین واقعی افیون توده ها نیست. وی در ادامه توضیحات مختصری در این مورد داده است.

معادیخواه\جمهوری اسلامی\۶۸۵\۲۲/۰۷/۶۰\۱۱

عنوان: پرچم حج در اهتزاز است

چکیده: معادیخواه: معادیخواه طی مصاحبه ای در مورد پیام امام به ملک خالد درباره حج اظهار نظر کرده است او به نفوذ معنوی امام در بین مسلمانان اشاره کرده و این که ایشان ریشه مشکلات مسلمین را در اختلاف و نفاق می داند.

\پیام انقلاب\۹۱\۱۹/۰۵/۶۲\۲۷

عنوان: سمینار حج و وحدت اسلامی در سیرالئون

چکیده: گزارشی از سمینار حج و وحدت اسلامی در این صفحه به چاپ رسیده است. آقا شیخ شهان یکی از سخنرانان سمینار در مورد ایجاد حکومت اسلامی توسط امام اظهار داشته است: «وحدت رهبری در سراسر جهان اسلامی مخصوص علما و فقهاست و من در میان آنها به ویژه فقیه و امام و رهبری را نام می برم که اولین جمهوری اسلامی را در ایران بنیان گذارده و او امام خمینی است» دو تن از سخنرانان دیگر این سمینار در خصوص رهبری امام مطالبی ارائه نموده اند.

\نامه انقلاب اسلامی\۱۹۰۰/۰۰/۶۳\۵۳ ـ ۵۹

عنوان: حج از دیدگاه امام

چکیده: در این مقاله تحلیلی درباره دیدگاه های امام نسبت به حج ارائه شده که محورهای آن، وحدت، عدم تفکیک دین از سیاست، آگاهی از فلسفه حج و تاکید بر کتاب و سنت می باشد.

\جمهوری اسلامی\۱۴۹۹۱۳/۰۵/۶۳\۱۰

عنوان: زائران ایرانی بیت الله الحرام (پیام …)

چکیده: مقاله تأکید امام بر حسن ظن داشتن به مردم و اعتماد به آنان را طرح و بررسی کرده است.

\کیهان\۱۲۵۰۵\۰۳/۰۵/۶۴\۲

عنوان: سیاست های اسلام در حج و تحلیل های اشتباه

چکیده: تحلیل های غرب و برخی از مبارزین داخل کشور از قانون مندی اسلام و عملکرد رهبری امام و استفاده غرب از واژه «خمینیسم» از موارد مطروحه در این مقاله است.

\رسالت\۱۷۳\۲۳/۰۵/۶۵\۱۲

عنوان: پیام امام امت به حجاج بیت الله الحرام (شناخت…)

چکیده: نویسنده مقاله به توضیح و تبیین پیام امام درباره توبیخ و برخورد جدی با عالمان دنیاطلب و دین فروشان عافیت جو پرداخته است.

واعظ زاده خراسانی، محمد\مشکوه\۱۵\۰۰/۰۰/۶۶\۱۱ ـ ۲۹

عنوان: تحلیلی از حج خونین و پیام امام

چکیده: این مقاله پیام امام خطاب به حجاج بیت الله الحرام را تحت عناوین زیر مورد بحث و بررسی قرار داده است: هجرت الی الله و شهادت ـ عرفان، اخلاص، تقوا، شهادت ـ جهاد در راه خدا و خلق و مقاومت تا مرز شهادت ـ حمایت از محرومان و جهاد با مستکبران ـ طرح اقتصاد اسلامی در برابر نظام اقتصادی شرق و غرب ـ سیاست گرایش به محرومان ـ حمایت از مسلمانان و مستضعفان جهان و ستیز با ابر قدرت ها و استعمار گران (لبنان، فلسطین، افغانستان) ـ وحدت اسلامی در پناه قرآن و عترت ـ تجلی وحدت اسلامی در حج ـ رسالت و روح حج ـ رسالت مسجد جمعه) و جماعات ـ عظمت اسلام، انقلاب ایران و ملت ایران ـ جنگ تحمیلی و صلح تحمیلی ـ هشدار به آمریکا و کشورهای خلیج فارس ـ مقام روحانیت و وظایف آن. در خصوص هر یک از محورهای فوق توضیح داده است.

\اطلاعات\۱۸۲۳۶\۱۱/۰۵/۶۶\۶

عنوان: همراه با امام به سوی حج، پایگاه انقلابی جهانی اسلام

چکیده: دیدگاه سیاسی حج از نظر امام در این مقاله به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است. نویسنده یکی از مهم ترین آثار حج را ایجاد وحدت بین مسلمین دانسته، آن را از دیدگاه امام بررسی نموده است.

\ابرار\۱۸۲\۰۴/۰۴/۶۸\ ۱ ـ ۸

عنوان: تأکید بر پیروی حجاج از پیام های امام در مراسم حج

چکیده: گـزارشـی است از سمیـنار سراسـری حـج علـمای نیجریه که در آن مطالبی از شخصیت ها در تجلیل از شخصیت امام و پیروی از نظر ایشان در رابطه با حج آمده است.

میر دامادی، سید حسن\ابرار\۱۹۸\۲۴/۰۴/۶۸\۳

عنوان: آن سوی حج خونین

چکیده: سلسله مقالات درباره حج و رخدادهای «حج خونین». در این شماره به بیان مطالبی در مورد نظر امام درباره قدرت های بزرگ و نیز خط امام پرداخته است.

\رسالت\\۰۰/۰۳/۶۹\۳۳ـ۳۷

عنوان: خاطره ها

چکیده: ویژه نامه: نقل خاطراتی است از آقای قرهی از همراهان حضرت امام در نجف و رضا فراهانی راننده بیت ایشان و سید رحیم میریان از کارکنان منزل.

\پاسدار اسلام\۱۰۷\۰۰/۰۸/۶۹\۳۸، ۳۹

عنوان: ضرورت مقابله با حضور نیروهای آمریکایی در منطقه

چکیده: عنوان فوق را در طبقه بندی ذیل بررسی می کند: ۱ ـ براندازی نظام کفر و شرک بر جهان و مبارزه با استکبار از اصول جدا ناشدنی انقلاب اسلامی است ۲ ـ تداوم مبارزه نیازمند رهبری ولی الهی است تا مرز حق و باطل را مشخص کند ۳ ـ رها ساختن اماکن مقدسه از دست ظالمان از ضروریات است ۴ ـ حضور نیروهای خارجی در جوار بیت الله الحرام به هر بهانه ای، از توطئه های استکبار جهانی ست.

\ابرار\۷۲۸\۲۶/۰۲/۷۰\۲

عنوان: حج ابراهیمی کانون معرفت و استیلای بر شیطان، برائت از مشرکین حافظ عزت مسلمین

چکیده: با استناد به رهنمودهای حضرت امام قدس سره به اهمیت برائت از مشرکین در حج می پردازد.

\اطلاعات\۱۹۳۴۲\۱۳/۰۳/۷۰\۵

عنوان: فریضه عبادی ـ سیاسی حج از دیدگاه امام خمینی قدس سره

چکیده: بررسی دیدگاه های حضرت امام در برپایی کنگره عظیم و جهانی حج

\قدس\۱۰۰۲\۲۹/۰۳/۷۰\۱ ـ ۸

عنوان: مشکلات جهان اسلام از دیدگاه حضرت امام قدس سره پیام به حجاج بیت الله الحرام

چکیده: با استناد به پیام های حج حضرت امام قدس سره مشکلات جهان اسلام را بیان کرده و درک نکردن احکام الهی از جمله حج را بزرگ ترین درد جوامع بشری ذکر می کند.

مرتضوی\جمهوری اسلامی\۳۵۵۱۰\۲۰/۰۶/۷۰\۱۴

عنوان: پرتوی از سفر حج عکس امام در قلب ماست

چکیده: ارائه و بررسی نظرات و قضاوت ها و سؤالات حجاج دیگر کشورها در ایام حج در موارد ذیل است: ۱ ـ جایگاه حضرت امام قدس سره در قلوب و افکار و اعتقادات مسلمین جهان ۲ ـ حکم تاریخی امام در مورد سلمان رشدی ۳ ـ نامه امام به گورباچف

\جمهوری اسلامی\۳۴۸۲\۲۶/۰۳/۷۰\۱۲ ۱

عنوان: حج ابراهیمی از دیدگاه امام خمینی قدس سره

چکیده: نظرات حضرت امام قدس سره در مورد مسائل حج بیان می شود.

\جمهوری اسلامی\۳۴۸۳\۲۷/۰۳/۷۰\۱۲

عنوان: حج ابراهیمی از دیدگاه امام خمینی قدس سره ۲

چکیده: نظرات حضرت امام قدس سره در مورد مسائل حج بیان می شود.

\جمهوری اسلامی\۳۴۸۴\۲۸/۰۳/۷۰\۱۱

عنوان: حج ابراهیمی از دیدگاه امام خمینی قدس سره ۳

چکیده: نظرات حضرت امام قدس سره در مورد مسائل حج بیان می شود.

\جمهوری اسلامی\۳۴۸۵\۲۹/۰۳/۷۰\۱۲

عنوان: حج ابراهیمی از دیدگاه امام خمینی قدس سره ۴

چکیده: نظرات حضرت امام قدس سره در مورد مسائل حج بیان می شود.

ولایتی، علی اکبر\ سلام\۳۹\۲۵/۰۴/۷۰\۱۰

عنوان: اگر قرار است رابطه با عربستان سعودی کارایی داشته باشد ما ناچاریم که این رابطه را گسترش بدهیم

چکیده: حضرت امام قدس سره در زمان حیاتشان، چند ماه قبل از رحلت به شخص بنده فرمودند، در حقیقت بنده را مأمور کردند که من بروم و برای برقراری حج کار بکنیم

معصومی، علی\جمهوری اسلامی\۳۷۲۰\۲۴/۰۱/۷۱\۱۱

عنوان: بیداری اسلامی و ویژگی های آن

چکیده: این مقاله تحلیلی است بر ابعاد بیدارگری مسلمانان در زمان حاضر که بر محور اندیشه و حرکت امام خمینی قدس سره تحت محورهای ذیل بررسی شده است: ۱ ـ ویژگی بیداری اسلامی در زمان حاضر ۲ ـ مبارزه با امان و بی پایان ۳ ـ اندیشه نه شرقی نه غربی ۴ ـ پیوند دین و سیاست ۵ ـ برائت از مشرکان و ظالمان

\کیهان\۱۴۴۸۹\۱۲/۰۳/۷۱\۲

عنوان: خمینی، سید احمد برگزاری مراسم چهارمین روز از هفته بزرگداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی در جماران

چکیده: در این سخنرانی به ضرورت دفاع از اصولی که امام خمینی پایه گذاری کرده بود، اشاره کرده و برائت از مشرکین و توجه به مسائل اساسی جهان اسلام در حج و مبارزه با آمریکا را از اصول فوق بیان می کند.

خلیلی، اکبر\اطلاعات\۱۹۸۵۹\۱۶/۱۲/۷۱\۶

عنوان: رو به آفتاب (سفرنامه حج)

چکیده: خاطراتی از سفر حج همراه با مصاحبه با سید قیام الدین غازی روحانی تبعه تاجیکستان شوروی در مورد تبلیغات استکبار علیه حضرت امام اظهار می کند: وقتی کمونیست ها تبلیغ می کردند که حضرت آیت الله خمینی (ره) از ماست و تربیت شده مکتب کمونیسم است و اسلام خمینی یعنی کمونیسم. ما مردد می شدیم اما همین که چهره نورانی امام خمینی (ره) را در تلویزیون های خود مشاهده کردیم، دیدیم ابهت چهره نورانی ایشان همه را مجذوب می کند، ما از نورانیت چهره او فهمیدیم که او مرد خداست.

نجفی، محمد حسن\ فقه (کاوشی نو در فقه اسلامی)\۱۳\۰۰/۰۷/۷۱\۳ ـ ۱۷

عنوان: نکته هایی در فقه حج

چکیده: نویسنده ضمن بیان نکاتی درباره حج، مشکلات اجرای این مراسم در عربستان را تحت عناوین ذیل شرح داده و فتاوای امام را ذکر می نماید ۱ ـ محدود بودن موافق ۲ ـ فزونی جمعیت ۳ ـ دگرگونی و پیشرفت وسائل نقلیه ۴ ـ تقیه مداراتی ۵ ـ انعطاف پذیری

خامنه ای، سید علی\ کیهان\۱۴۷۵۵\۰۹/۰۲/۷۲\۱۸

عنوان: سخنان رهبر انقلاب پیرامون ابعاد بین الملل حج و محکومیت مذاکرات سازش اعراب و اسرائیل

چکیده: مقام معظم رهبری در فرازی به اخلاص و نیت الهی امام خمینی در همه امور از جمله شروع نهضت و تبدیل حج از یک عمل نیمه تجارتی، سیاحتی و تفننی به یک حرکت عظیم اسلامی اشاره می کند.

\سلام\۵۸۷\۱۳/۰۳/۷۲\۱۴

عنوان: حج ابراهیمی در منظر امام

چکیده: ضمن برشمردن دستاوردهای انقلاب، هنر امام را پاک نمودن پیرایه های تحمیل شده بر معارف دینی نامید، و سر فصل های ذکر شده تحت عناوین ذیل آمده است: ۱ ـ بعد معنوی حج ۲ ـ ابعاد سیاسی حج ۳ ـ فلسفه اعمال حج ۴ ـ حج و برائت از مشرکین ۵ ـ امام و حج خونین

محمدی ری شهری، محمد\کیهان\۱۵۰۳۹\۳۱/۰۱/۷۳\۶

عنوان: فلسفه برائت

چکیده: با اشاره به اهمیت برائت در مراسم حج از دیدگاه امام خمینی و اشاره به فرازهایی از فرمایشات ایشان به تعریف شرک، مشرک، موحد و نقش برائت از مشرکین در جهان اسلام می پردازد.

\نگهبان\ ۲\۹۰۰/۰۲/۷۳\۲۰ ـ ۲۱

عنوان: امام، احیاگر حج ابراهیمی ـ محمدی صلی الله علیه و آله

چکیده: اشاره ای است به پیام امام خمینی پیرامون برائت امام از مشرکین در مرداد ماه ۱۳۶۶

\پاسدار اسلام\۱۴۹\۰۰/۰۲/۷۳\۱۶،۱۷،۴۳

عنوان: حج جایگاه تبادل نظر و چاره جویی مسلمین

چکیده: به بیان اهمیت حج در اسلام، اهمیت بعد سیاسی، اجتماعی حج و فرازی از توصیه های حضرت امام خطاب به حجاج می پردازد.

\قدس\۱۸۶۲\۱۲/۰۳/۷۳\۹

عنوان: ۱۴ خرداد، در سوگ غروب خورشید

چکیده: خصوصیات شخصیت حضرت امام خمینی تحت عناوین ذیل آمده است:

۱ ـ شخصیت ممتاز و جاذبه های درونی ناشی از مقام قرب الهی ۲ ـ قیام الهام گرفته از مکتب اسلام ۳ ـ سفارش مردم به تزکیه و توکل ۴ ـ نقش ایشان در وحدت و برادری مسلمین و جهاد با دشمنان داخلی و خارجی اسلامی ۵ ـ تربیت فضلا و روحانیون ۶ ـ احیای نماز جمعه و حج ابراهیمی ۷ ـ تکیه بر استقلال ۸ ـ درک صحیح از اسلام و تقید به احکام آن به عنوان مبنای سیاست.

آل احمد، جلال\رسالت\۲۵۶۴\۲۴/۰۸/۷۳\۲

عنوان: نامه جلال آل احمد به امام از بیت الله الحرام

چکیده: این نامه که در سال ۱۳۴۳ پس از آزادی امام خمینی و در مکه نگارش یافته به نپذیرفتن حق اظهار نظر رأی و عمل سعودی ها در رویت هلال ماه از سوی آیت الله حکیم، اصلاحات کتاب غربزدگی در چاپ جدید و نوشته جدید خود در مورد نقش روشنفکران میان روحانیت و سلطنت اشاره کرده است

شرکیان، ناصر\معرفت\۱۲\۰۰/۰۰/۷۴\۳۵- ۴۳

عنوان: ابعاد حج در قرآن

چکیده: با اشاره به دیدگاه حضرت امام ابعاد حج را در سه محور ذیل بررسی می کند: ۱ ـ بعد معنوی و عرفانی به منظور تقویت بعد روحانی انسان ۲ ـ بعد فرهنگی یعنی مبادله فرهنگ و انتقال ارزشها در بین مسلمین و ریشه کن کردن فرهنگ استعماری و جاهلیت ۳ ـ بعد اقتصادی.

خامنه ای، سید علی\ جمهوری اسلامی\۴۵۸۴\۱۷/۰۱/۷۴\۳

عنوان: رهبر انقلاب خطاب به کارگزاران حج: اتحاد مسلمین و اعلام برائت ازمشرکین دو واجب قطعی و همیشگی حج است.

چکیده: مقام معظم رهبری: امام بزرگوار حقیقتا یک موحد بود و توحید در سراسر وجود او جریان داشت همه وجود او خدا را پذیرفته بود و عظمت و عزت الهی را باور داشت، لذا خودش هم عزیز بود. بارها این جمهوری با آن رهبری و با آن حمایت مردمی توانست دشمن را ذلیل بکند و خودش را عزیز باشد

خامنه ای، سید علی\ رسالت\۲۰۶۶\۱۷/۰۱/۷۴\۱

عنوان: رهبر انقلاب اسلامی در دیدار کارگزاران کنگره عظیم حج: اجتماع عظیم حج برای آن است که موجودیت توحید در مقابل شرک سینه سپر کند.

چکیده: امام بزرگوار حقیقتا یک موحد بود و توحید در سراسر وجود او جریان داشت. همه وجود او خدا را پذیرفته بود و عظمت و عزت الهی را باور داشت. لذا خودش هم عزیز بود. بارها این جمهوری با آن رهبری و با آن حمایت مردمی توانست دشمن را ذلیل بکند و خودش عزیز باشد.

حمیدی، رضا\رسالت\۲۶۶۷\۱۹/۰۱/۷۴\۴

عنوان: «حج» برائت از مشرکین، صدور پیام انقلاب اسلامی

چکیده: ابتدا با استناد به بیانات امام خمینی اهمیت ابلاغ پیام انقلاب اسلامی ایران به سایر مسلمین جهان در مراسم حج را مطرح نموده و در ادامه برداشت نادرست برخی از کشورهای مسلمان از مراسم برائت از مشرکین و سیاست های نادرست عربستان سعودی در برابر این مراسم را ذکر می کند

محدثی، جواد\ زائر\۱۴\۰۰/۰۲/۷۴\۹ ـ ۱۳

عنوان: پیوند حج و زیارت با رهبری

چکیده: دیدگاه امام خمینی در مورد اهداف و محتوای سیاسی حج و نیز بهره های سیاسی، تبلیغی و اجتماعی آن را آورده است

جوادی آملی، عبدالله\ کیهان\۱۵۳۲۹\۰۳/۰۲/۷۴\۶

عنوان: سیمای حج در آینه اسلام از حج سنتی تا حج ابراهیمی (آخرین قسمت)

چکیده: با تعریف حج جاهلی و حج ابراهیمی، امام راحل را احیا کننده حج ابراهیمی دانسته و به تشریح حج ابراهیمی با ابعاد ذیل می پردازد :۱ ـ ابعاد فقهی و عبادی ۲ ـ ابعاد سیاسی که همان شناخت استکبار و اعلام برائت از آن می باشد.

خامنه ای، سید علی\سلام\۱۱۴۷\۳۱/۰۲/۷۴\۱

عنوان: رهبر انقلاب در دیدار دست اندرکاران امور حج: تبیین عقاید شیعه به بهترین بیان و زیباترین شکل از مسایل مهمی است که باید نسبت به آن اهتمام شود.

چکیده: مقام معظم رهبری نزدیک کردن حج به اهداف اصلی خود را یکی از بزرگترین هنرهای حضرت امام دانست و فرمود: استمرار استقامت در مواضع صحیح و سخن حق، مشی ثابت حضرت امام بود.

\حوزه\۶۸\۰۰/۰۳/۷۴\۳۳۵- ۳۵۳

عنوان: فرهنگ معارف اسلامی

چکیده: در فرازی با استناد به تحریر الوسیله حضرت امام، فتوای ایشان را در مورد صدّ در باب حج و عاریه گرفتن نقل کرده است

\اطلاعات\۲۰۴۹۳\۱۳/۰۳/۷۴\۳

عنوان: ابعاد سیاست خارجی، در اندیشه امام

چکیده: ویژه نامه اطلاعات با اشاره به الهام گیری اندیشه امام خمینی از قیام عاشورا در بعد سیاست خارجی، وجوب مبارزه با ظلم همه جانبه را از اهم واجبات دانسته و استراتژی معظم له را در این خصوص تحت موارد زیر مطرح می کند: ۱ ـ مبارزه با استکبار ۲ ـ توجه به ابعاد سیاسی ـ عبادی ۳ ـ وحدت سران کشورهای اسلامی درباره اصول اسلامی ۴ ـ دفاع از حقوق مردم فلسطین ۵ ـ وحدت شیعه و سنی ۶ ـ ایجاد روابط حسنه همه ملت ها و قطع هرگونه وابستگی ۷ ـ اصل نه شرقی، نه غربی ۸ ـ خودکفایی کشورهای اسلامی

\جمهوری اسلامی\ ۴۸۴\۴۳۰/۱۱/۷\۴۱۲

عنوان: اصول و مبانی اعتقادی در کلام امام خمینی

چکیده: فرازی از متن رهنمودهای امام خمینی در خصوص بعد سیاسی اسلام، ضرورت تشکیل حکومت اسلامی و حج همراه با برائت از مشرکین آمده است.

\جمهوری اسلامی\۴۸۷۹\۲۵/۰۱/۷۵\۳

عنوان: استفتائات ویژه حج از محضر مراجع عظام تقلید

چکیده: اشاره ای است به فتوای امام در مورد این که خدمه کاروان ها و پزشکان و امدادگران و افراد دیگر که با مأموریت به میقات آمده اند آیا مستطیع هستند و باید حَجه الاسلام به جا آورند یا نه؟

\جمهوری اسلامی\۴۸۸۲\۲۸/۰۱/۷۵\۳

عنوان: استفتائات ویژه حج از محضر مراجع عظام تقلید

چکیده: استفتائاتی است ویژه حج که عنوان شده پولی که برای ثبت نام حج پرداخت شده و سال خمسی بر آن گذشته و هنوز قرعه به نام او اصابت نکرده از نظر خمس چه تکلیفی دارد؟

\جمهوری اسلامی\۴۸۸۴\۳۰/۰۱/۷۵\۳

عنوان: استفتائات ویژه حج از محضر مراجع عظام تقلید

چکیده: استفتائاتی است در مور این که آیا استطاعت برای انجام عمره مفرده سبب وجوب آن برای کسی که استطاعت انجام حج را ندارد، می باشد یا نه؟

\جمهوری اسلامی\۴۸۸۶\۰۲/۰۲/۷۵\۳

عنوان: استفتائات ویژه حج از محضر مراجع عظام تقلید

چکیده: یکی از استفتائات حضرت امام در مورد نائت گرفتن برای سفر حج است

\جمهوری اسلامی\۴۸۹۰\۰۶/۰۲/۷۵\۳

عنوان: استفتائات ویژه حج از محضر مراجع عظام تقلید

چکیده: استفتائاتی است از حضرت امام در مورد وقوف در مشعر.

\همشهری\۹۵۸\۰۹/۰۲/۷۵\۱، ۳

عنوان: حج، میعاد رهایی و تقوا

چکیده: مطلبی است در خصوص اعلام برائت از مشرکین در مراسم حج و بعد اجتماعی حج ـ که با ظهور انقلاب اسلامی ایران و رهبری امام خمینی تبیین گردید ـ و در انتها به قسمتی از پیام امام خمینی در مورد توصیه مسلمانان به اجرای حکم الهی برائت از مشرکین در مراسم حج اشاره می کند.

\اطلاعات\۲۰۷۶۳\۲۳/۰۲/۷۵\۵

عنوان: نپرداختن به جنبه های سیاسی حج یک نقیصه است

چکیده: ضمیمه اطلاعات: دکتر یوسف احسن، مسلمان تبعه هند، حج ابراهیمی هم به جنبه های عبادی و هم به ابعاد سیاسی آن توجه دارد و امام خمینی شخصیتی گرانقدر بود که این نوع حج را احیا کرد.

\رسالت \۳۰۰۷\۲۰/۰۳/۷۵\۱۳

عنوان: ره توشه ای از سفر حج، برائت از نگاه حجاج مسلمان

چکیده: احمد اسماعیل محمد استاد از دانشگاه موریتانی در مکه گفت: مطرح شدن برائت از مشرکین یکی از ارمغان های انقلاب شما توسط امام خمینی است که با توسل به آن می شود در این کنگره عظیم جنایات و سلطه خواهی آمریکا و عواملش را محکوم کرد.

احمدی فقیه، محمد حسن\ یاد یاران\\۰۰/۰۴/۷۵\۴۷ ـ ۵۳

عنوان: زیارت استمرار شهادت

چکیده: مطلبی است در خصوص زیارت عاشورا و دلایل سفارش ائمه به قرائت آن که در آن به موارد ذیل اشاره شده می کند ۱ ـ فتوای امام خمینی در خصوص شخص محرم در احرام تمتع ۲ ـ ارتباط قیام ۱۵ خرداد ۴۲ با عاشورا، سخنرانی و دستگیری حضرت امام در عاشورای ۴۲

صدیقی،کلیم\تقریب\۷\۰۰/۰۵/۷۵\۱۵۵ـ۱۶۰

عنوان: هفته وحدت، جشن وحدت امت اسلامی

چکیده: طی سخنانی در خصوص هفته وحدت اسلامی، انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی، به موارد ذیل اشاره می کند:

۱ ـ انقلاب اسلامی ایران و رهبری امام خمینی نمونه بارز برتری اراده الهی بر انحرافات انسان است ۲ ـ حکم اعدام سلمان رشدی و وضعیت مسلمانان انگلیس ۳ ـ لزوم کشف ابعاد عظیم روحانی و معنوی امام خمینی ۴ ـ پیگیری اصول اندیشه های امام خمینی تا علاّمه حلی ۵ ـ تأسیس کشور اسلامی توسط امام خمینی در سال ۱۹۷۹ ۶ ـ نظر امام در مورد التقاط الهیات با تاریخ و ایجاد توازن میان تاریخ و دین شناسی ۷ ـ شهامت حضرت امام در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و تقوای ایشان ۸ ـ نظر ایشان در مورد حج، جهاد و آزادی قدس ۹ ـ نظر ایشان در مورد اتحاد جریان های تاریخ با امت و در پایان متذکر می شود امام خمینی دریایی از بینش های نوین در اسلام و کلیتش بوده هر کوششی در محدود کردن شخص و اهمیت ایشان به ایران، پایه مکتب فکری در اسلام، بی عدالتی بزرگی نسبت به او، به اسلام و شاید به (خود) ایران است

محمدی ری شهری، محمد\ارزشها\۲\۰۰/۰۸/۷۵\۸ ـ ۹

عنوان: دبیر کل جمعیت دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی در جلسه پرسش و پاسخ دانشگاه تهران: هدف ما دفاع از ارزش ها از طریق همکاری با جناح های همسو با نظام اسلامی است

چکیده: در قسمت هایی به نکات ذیل اشاره می کند:

۱ ـ مخالفت امام خمینی با ایجاد درگیری با مأموران سعودی در مراسم حج ۲ ـ عدم مطلق نگری حضرت امام به افراد ۳ ـ تشکیل دادگاه ویژه روحانیت به فرمان امام.

خامنه ای، سیدعلی\جمهوری اسلامی\۵۱۴۶\۱۸/۱۲/۷۵\۳

عنوان: رهبر انقلاب: فریضه حج فرصت ذی قیمتی است که می تواند خنثی کننده نقشه های استکبار و صهیونیسم باشد

چکیده: رهبر انقلاب وحدت و یگانگی میان مسلمانان را به عنوان یکی از اولین پیام های انقلاب اسلامی و امام خمینی و یکی از موفقیت های انقلاب و نیز احیای حج ابراهیمی را یکی از افتخارات بی نهایت حضرت امام ذکر کردند.

\رسالت\۳۲۳۷\۲۵/۱۲/۷۵\۵، ۱۳

عنوان: در خطبه های نماز جمعه تهران عنوان شد: گزارش رییس جمهور از موفقیت های اقتصادی و بین المللی ایران در سال ۷۵

چکیده: حجت الاسلام محمدی ری شهری، سخنران قبل از خطبه های نماز جمعه تهران با اشاره به احیاگری امام خمینی در زمینه حج ابراهیمی به برخی از رهنمودهای ایشان در مورد حج ابراهیمی اشاره می کند.

محمدی ری شهری، محمد\ کار و کارگر\۱۸۴۵\۲۶/۱۲/۷۵\۲

عنوان: ری شهری در پیش از خطبه های نماز جمعه تهران: شعار «مرگ بر آمریکا» در طواف خانه خدا نشانه زنده شدن حج است

چکیده: به برخی از رهنمودهای امام خمینی در مورد حج ابراهیمی اشاره می کند و ایشان را احیا کننده حج ابراهیمی می شناساند.

خمینی سید احمد\جمهوری اسلامی\۵۱۵۳\۲۶/۱۲/۷۵\۱۸

عنوان: دیدگاه ها و اندیشه ها

چکیده: در این بیانات به نکات ذیل اشاره می کند ۱ ـ عزت و کرامت مسلمانان در پرتو آرای حضرت امام ۲ ـ امام خمینی درد دین داشت و قلبش برای استقلال، آزادی و ایستادگی مسلمانان در برابر قدرت های ظالم می تپید ۳ ـ صداقت امام با مردم و مسؤولین ۴ ـ ویژگی های بارز امام: تقوا، صداقت، خلوص و توجه به رضای الهی ۵ ـ اعتقاد امام به همراه کردن روح علمی با تحصیل علم در مراکز علمی ۶ ـ مظلوم بودن بعد سیاسی حج از نظر امام و طرح تمام مسائل سیاسی حج در اعلامیه های حج از سوی ایشان.

ناظم رعایا، جعفر\ سلام\۱۶۹۸\۲۸/۰۱/۷۶\۹

عنوان: آیات برائت از مشرکان و چگونگی اعتبار عملی آنها

چکیده: ضمن بیان آیات برائت از مشرکین و تشریع مناسک حج در اعلام برائت از مشرکین از طرف امام خمینی، آگاهی از سیاست دفاعی اسلام را که همه ساله از طرف امیر حجاج بیان می شود ذکر می کند

محدثی، جواد\ جمهوری اسلامی\۵۲۰۷\۱۲/۰۳/۷۶\۲۲ ـ ۲۴

عنوان: امام خمینی و احیاگری در مفاهیم دینی

چکیده: ویژه نامه سالگرد: دیدگاه های حضرت امام را به عنوان یکی از احیاگران دین و هویّت اسلامی و شخصیت مستقل امت اسلامی در محور مفاهیم دینی و سنت ها و شعائر تحت عناوین: ۱ ـ نماز جمعه ۲ ـ حج ۳ ـ محرّم ۴ ـ عاشورا ۵ ـ عزاداری ۶ ـ مسجد ۷ ـ انتظار ۸ ـ ایام اللّه ۹ ـ شهادت ۱۰ ـ غدیر خم ۱۱ ـ اسلام ناب و اسلام آمریکایی ۱۲ ـ شیطان، بررسی می کند.

رجایی، غلامعلی\ اطلاعات\۲۱۱۸۹\۰۷/۰۸/۷۶\۱۴

عنوان: سیمای آفتاب جماران خاطراتی از زندگی امام خمینی

چکیده: خاطره ای است از حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد حج مستحبی در نظرامام قدس سره بدین مضمون که: یک وقت که در خدمت امام بودم از ایشان در مورد حج مستحبی سؤال کردم، امام فرمودند: به مسؤولین بگویید به حج مستحبی نروند.

\جمهوری اسلامی\۵۴۵۱\۱۵/۰۱/۷۷\۱۲

عنوان: حج خونین، زمزم هدایت ملت ها

چکیده: مطلبی است در مورد کشتار حجاج ایرانی در مکه در سال ۶۶ و طی آن به فرازهایی از پیام امام خمینی به مناسبت شهادت حجاج اشاره می کند

محمودی، محمد جواد\ جمهوری اسلامی\۵۴۵۲\۱۶/۰۱/۷۷\۱۵

عنوان: حج نمایش قدرت عظیم اسلام

چکیده: ابعاد فرهنگی، اخلاقی، اقتصادی، عبادی و سیاسی حج را بیان می کند و طی آن شرایط حج مقبول از نظر امام خمینی برمی شمار که از آن جمله است: حجی که در آن مصالح مسلمانان در نظر گرفته می شود

مهری، سید محمد جواد\پاسدار اسلام\۲۰۸۰\۰/۱۲/۷۷\

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: