چهارشنبه - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
صفحه اصلی >> آموزش >> استفتائات >> حکم بازاریابی شبکه ای

حکم بازاریابی شبکه ای

بعد از گذشتن مدتی از لغو مجوز شرکتهایی که به صورت هرمی فعالیت می کردند، هنوز بعضی شرکتها با داشتن مجوز و یا ظاهر سازی این عنوان در غالب شبکه هرمی مشغول فعالیت و خرید و فروش کالاهی خود از جمله(کتاب، زیور آلات و..) می باشند.

یکی از دوستان همین سوال رو از بنده داشت که می تونم به صورت هرمی برای شرکتی کالا بفروشم و ویزیتوری کنم؟ حال باید دید حکم این نوع فعالیتها از نظر شرعی چگونه است؟

حضرت آیت الله خامنه ای
س: یک شرکت داخلى فروش کتاب، براى عضویت مبلغى دریافت مى‌کند و در ازاى آن کتاب‌هاى درخواستى را با پست مجانى ارسال مى‌کند. همچنین اگر هر عضو، افراد دیگرى را به عضویت شرکت ترغیب کند، به ازاى هر دو نفر و با شرایط خاص، مبلغ دو هزار تومان به شخص معرفى کننده به عنوان حق بازار یابى پرداخت مى‌کند. عضویت افراد به صورت شبکه‌اى ثبت مى‌شود و هر  شخص، داراى دو نفر زیر مجموعه مى‌گردد. در صورت تشکیل یک زوج به عنوان زیر مجموعه یک شخص، دو هزار تومان به او و همه افرادى که بالاتر از او مى‌باشند پرداخت مى‌گردد فرایند فوق چه حکمى دارد؟
ج) اینگونه معامله وجه شرعى ندارد.[۱]

حضرت آیت الله سیستانی
س: آیا در آمد حاصل از مشارکت در شرکت های هرمی(Network Marketing) (گلد ماین، گلد کوئست، وست ویژن، الماس و پرایم بانک و دیاموند و غیره) حلال است و می توان از آن استفاده کرد؟
ج: حضرت ایت الله اجازه ورود در چنین معاملاتی را نمی دهند. [۲]

حضرت آیت الله مکارم شیرازی
س: نظر حضرتعالی در مورد فعالیت های اقتصادی به صورت بازار یابی شبکه ای که تحت عناوین جدید و با تغییراتی در روش اجرا، رایج گردیده و بعضا مدعی اخذ مجوزهای قانونی هستند، چیست؟
ج: تنها در صورتی که بازاریابی به صورت شبکه ای و زیر مجموعه ای نباشد و سود حاصله فقط به بازاریاب اول تعلق گیرد اشکالی ندارد و غیر آن اشکال دارد. البته ممکن است در طرح های جدید، بعضی از اشکالات این کار برطرف شده باشد ولی هنوز اشکال اصلی که استفاده بازاریاب های بالواسطه می باشد و نوعی «اکل مال به باطل» است وجود دارد.[۳] تذکر: منظور از «اکل مال به باطل» این است که فردی که در راس هرم قرار دارد بدون انجام کار و فعالیت و به خاطر فعالیت زیر مجموعه هایش پول دریافت کند.

—————————————
پی نوشت:

[۱] برگرفته از سایت آیت الله خامنه ای، استفتاات جدید

[۲] برگرفته از سایت آیت الله سیستانی

[۳] برگرفته از سایت آیت الله مکارم شیرازی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: