پنجشنبه - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
صفحه اصلی >> آموزش >> احکام >> حکم سجده زیارت عاشورا در حال حیض

حکم سجده زیارت عاشورا در حال حیض

اما شاید برای خانمها این سوال پیش بیاید که آیا می شود در ایام عادت ماهیانه هم سجده آخر زیارت عاشورا را انجام داد و این سجده نیاز به طهارت ندارد؟

یکی از زیاراتی که در روایات توصیه های فراوانی برای خواندن و برکات آن شده است زیارت عاشورا می باشد. از جمله از عجایب وکرامات این دعا این داستان است.

ازعلامه نورى نقل شده: مردى صالح بود که همیشه در اندیشه آخرت شبها در مقبره بیرون شهر معروف به «مزار» که جمعى از صلحا در آن دفن شده بودند، به سر می برد. او همسایه اى داشت که دوران خردسالى را با هم گذرانده بودند و در بزرگى گمرکچى شده بود، پس از مرگ، او را در آن گورستان که نزدیک منزل آن مرد صالح بود به خاک سپردند. بیش از یک ماه از مرگ گمرکچى نگذشته بود که مرد صالح او را در خواب می بیند که او حال خوشى دارد و از نعمتهاى الهى بر خوردار است! به او می گوید: من از آغاز و انجام و درون و بیرون تو باخبرم، تو کسى نبودى که درونت خوب باشد و کار زشتت حمل بر صحت شود،…کارت عذاب آور بود و بس، پس از کجا به این مقام رسیدى؟ گفت: آرى! چنان است که گفتى، من از لحظه مرگ تا دیروز در سختترین عذاب بودم، اما دیروز، همسر استاد اشرف آهنگر از دنیا رفته و در اینجا (اشاره به جایى کرده که پنجاه قدم از گورش دورتر بوده) به خاکش سپردند، دیشب سه مرتبه امام حسین علیه السلام به دیدنش آمدند. بار سوم فرمودند: عذاب را از این گورستان بردارند، لذا من آسایش قرار گرفتم.مرد صالح از خواب بیدار شده و در بازار آهنگران به جستجوى استاد اشرف می رود، او را یافته و از حال همسرش می پرسد، استاد اشرف می گوید: دیروز از دنیا رفته و در فلان مکان به خاکش سپردیم. مرد صالح می پرسد: به زیارت امام حسین علیه السلام رفته بود؟ می گوید: نه. می پرسد: ذکر مصیبت او می کرد؟ جواب می دهد: نه. سؤال می کند روضه خوانى داشت؟ می گوید: نه، از این سؤالات چه مقصودى دارى؟ مرد صالح خوابش را نقل می کند و می گوید: می خواهم بدانم میان او و امام حسین علیه السلام چه رابطه اى بوده؟ استاد اشرف پاسخ می دهد: زیارت عاشورا می خواند.[۱] یا سفارش امام زمان (علیه السلام) به سید هاشم موسوی رشتی در شبی که در مسی حج از قفله جا مانده بود[۲] زیارت عاشورا از حیث سندیت هم اعتبار محکمی دارد و به خاطر همین این زیارت علاوه ذکر منابع روایی [۳] سندی بر قدسی بودن [۴] این حدیث هم داریم[۵]با این توضیح، اهمیت این زیارت مشخص شده است و معمولا کسانی که با این زیارت مانوس باشند روزانه بر خواندن این دعا مداومت دارند.

اما شاید برای خانمها این سوال پیش بیاید که آیا می شود در ایام عادت ماهیانه هم سجده آخر زیارت عاشورا را انجام داد و این سجده نیاز به طهارت ندارد؟

آیت الله خامنه ای

س: آیا سجده زیارت عاشورا براى خانم‌هایى که عذر شرعى دارند، جایز است؟
ج) اشکال ندارد.[۶]

آیت الله بهجت

آیا زنان در عادت ماهیانه می توانند زیارت عاشورا بخوانند؟

ج. بله مى توانند.[۷]

—————————————————-

پی نوشت:

[۱] داستانهاى مفاتیح الجنان، اسماعیل محمدى، ص ۴۰.

[۲] نجم الثاقب ، حاج میرزا حسین طبرسی ص ۶۶۴،در تشرف مرحوم سید احمد بن سید هاشم بن سید حسن موسوی رشتی (ره) که از مسافرت حج از قافله جدا می شود و راه را گم می کند، به او می فرمایند: «نافله (نماز شب) را بخوان تا راه را پیدا کنی.» او نماز شب را می خواند بعد به او می فرمایند: «زیارت جامعه را بخوان.» ایشان زیارت جامعه را از حفظ می خوانند. بعد می فرمایند: «زیارت عاشورا را بخوان.» او زیارت عاشورا را نیز از حفظ می خواند با تمام لعن و سلام و دعای علقمه، آنگاه او را سوار بر مرکب می کند و می فرماید: «چرا شما نافله نمی خوانید؟ نافله. نافله. نافله» و باز می فرماید: «چرا شما عاشورا نمی خوانید؟ عاشورا. عاشورا. عاشورا.» بعد می فرماید: «چرا شما زیارت جامعه نمی خوانید؟ جامعه. جامعه. جامعه.» سپس می فرماید: «اینها دوستان شما هستند که در کنار نهر آبی فرود آمده اند تا برای نماز صبح وضو بگیرند.»

[۳] مصباح المتهجد ، الشیخ الطوسی ، ص ۷۷۳ – ۷۷۴ . کامل الزیارات ، جعفر بن محمد بن قولویه ، ص ۳۲۵ – ۳۲۸ .

[۴] حدیث قدسی، حدیثی است که پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) از قول خداوند حکایت می‏‌کند، بدین صورت که معنا و مضمون آن به وسیله الهام، یا در خواب و غیره به پیامبر القا شود، و پیامبر با لفظ خود آن را ادا نماید. دایرْ المعارف تشیع، ج ۶، ص ۱۸۷

[۵] شیخ طوسی؛ مصباح المتهجد، بیروت، مؤسسه فقه الشیعه، ۱۴۱۱، صص ۷۷۷-۷۸۲. ، محمد بن خالد طیالسی از سیف بن عمیره نقل کرده که پس از آن که امام صادق (علیه‌السلام) از حیره به مدینه تشریف بردند با صفوان بن مهران و جمعی دیگر از اصحاب برای زیارت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) به سوی نجف حرکت کردیم. بعد از زیارت آن امام (علیه‌السلام)، صفوان رو به سوی کربلا و قبر امام حسین (علیه‌السلام) نمود و به ما گفت: از این مکان آن حضرت (علیه‌السلام) را زیارت کنید …. در این طریق علاوه بر زیارت عاشورا به دعای بعد از زیارت نیز با تمام خصوصیت آن اشاره شده است. در ادامه این روایت از قول امام جعفر صادق (علیه‌السلام) آمده: «ای صفوان من این زیارت را به این ضمان از پدرم و او از پدرش و او…. از خداوند متعال با همین ضمان دریافت نمودند.» محدث نوری علیه رحمه به خاطر این روایت معتقد به این هستند که زیارت عاشورا حدیث قدسی است.

 

[۶] برگرفته از سایت مقام معظم رهبری، استفتائات جدید

[۷] برگرفته از سایت حضرت آیت الله بهجت (ره)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: