پنجشنبه - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
صفحه اصلی >> آموزش >> احکام >> الکل طبی پاک است یا نجس؟تزریقاتی ها!

الکل طبی پاک است یا نجس؟تزریقاتی ها!

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنیم،ممکن است که برای ما آمپول ویا گاهی سرمی تجویز کند.قبل از این که شخصی که مسئول تزریقات درمانگاه یا بیمارستان است بخواهد آمپول یا سرم را بزند،از پنبه ای که در محلول الکل طبی بوده،استفاده می کند وبه محل سوزن برای ضدعفونی کردن می کشد. گاهی رطوبت این پنبه آغشته به الکل به بدن وسایر لباس های ما برخورد می کند،این الکل(طبی) پاک است یا نجس؟ حضرت ایت الله مکارم شیرازی:

شما می فرمایید الکل خوراکی نجس است ولی الکل طبی پاک، در حالی که اگر همین الکل طبی را با آب رقیق کنند تبدیل به الکل خوراکی می شود. این چگونه است که آب پاک کننده، موجب نجاست الکل طبی می شود؟

گاهی دو چیز پاک، وقتی با هم مخلوط می شود یک چیز نجس را پدید می آورد. مثلا مخمر که ماده ای پاک است با آب جوی عادی و پاک مخلوط می شوند و بعد از مدتی تبدیل به آب جوی نجس و مست کننده می شود. گاهی گفته می شود در مورد مخمر و اب جو تغییر شیمیایی صورت می گیرد ولی در مورد الکل همان ماده اول است و فقط رقیق شده است اما جواب آن این است که ما تابع صدق عرفی هستیم، به ما گفته اند «المسکر المایع نجس» در حالیکه عرف الکل غلیظ را مسکر نمی گوید بلکه «سم» است، پس نجس هم نیست.(۱)
حضرت ایت الله سیستانی:

آیا الکل طبى (نه الکل صنعتى) که براى تزریقات استفاده مى شود پاک است؟

پاک است.(۲)

حضرت ایت الله خامنه ای:

س: دارویى بنا به دستور بزشک به صورتم میزنم که داراى الکل است ولى با دارویى دیگر محلول شده که قابل خوردن نیست آیا این دارو نجس است؟
ج) اگر مى‌‌دانید الکلى که در آن دارو به کار رفته از نوع خوراکى بوده و در اصل مایع و مسکر بوده، بنابر احتیاط آن دارو نجس است و اگر نمى‌‌دانید، پاک است.(۳)

حضرت ایت الله بهجت(ره):

آیا الکل سفید و زرد نجس است؟

ج. الکل مطلقا مورد احتیاط در نجاست است، مگر به گونه اى به دست بیاید که از ابتدا مسموم کننده باشد نه مست کننده.(۴)

 

پی نوشت:

۱:برگرفته از سایت حضرت ایت الله مکارم شیرازی

۲:برگرفته از سایت حضرت ایت الله سیستانی

۳:برگرفته از سایت حضرت ایت الله خامنه ای

۴:برگرفته از سایت حضرت ایت الله بهجت(ره)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: