شنبه - ۱۳۹۸/۰۱/۰۴
صفحه اصلی >> آموزش >> استفتائات >> فتوای چند تن از مراجع عظام تقلید درباره جهاد نکاح

فتوای چند تن از مراجع عظام تقلید درباره جهاد نکاح

فتوای چند تن از مراجع عظام تقلید درباره جهاد نکاح

حضرات آیات عظام شبیری زنجانی،صافی گلپایگانی ،موسوی اردبیلی، روحانی ،مکارم شیرازی ،سبحانی به پرسش شفقنا درباره جهادنکاح  پاسخ گفته اند.

به گزارش شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)، متن پرسش مطرح شده و پاسخ مراجع  عظام تقلید شیعیان بدین شرح است:

دیدگاه فقه شیعه درباره آنچه به عنوان جهاد نکاح مشهور است چیست؟ (با توجه به آنکه ظاهرا در این ازدواج حتی عده شرعی نیز نگاه داشته نمی شود).
اخیرا یکی از مفتیان وهابی گفته است جهاد نکاح حتی در ارتباط با محارم مجاز است. آیا در تاریخ اسلام اساسا چیزی به نام جهاد نکاح وجود داشته است و آیا اساساً در هیچ شرایطی امکان ازدواج با محارم مجاز شمرده شده است؟

پاسخ حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی:

در شریعت مقدس اسلام نکاح خاصی تحت عنوان «جهاد نکاح» وجود ندارد و درر حال جهاد نیز، باید شرایط نکاح مانند انشاء صیغه، بی شوهر بودن زن، در عده نبودن، محرم نبودن و سایر شروط، رعایت شود.

پاسخ حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی :

ازدواج با محارم در هیچ حالی حلال و جایز نیست. آنچه شرعاً ثابت است ازدواج دائم و موقت است با شرائطی که در کتب  فقهی برای آن ذکر شده است  و الله العالم

پاسخ حضرت آیت الله العظمی سید صادق روحانی:

باسمه جلت اسمائه

جهاد نکاح در اسلام نداریم و ازدواج با محارم در هیچ شرایطی مجاز شمرده نشده است.

پاسخ حضرت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی :

بسمه تعالی
جهاد نکاح خصوصا با محارم به هیچ وجه جایز نیست، و در هیچ زمانی تجویز نشده است و احیاناً اگر بعض افراد منتسب به دین اسلام چنین حرف هایی بزنند اجتهاد در مقابل نص کرده اند و این حرف ها ناشی از هواهای نفسانی و عقده های درونی است و الا هرگز علمای ربانی، چنین مطالب ناروایی بر زبان جاری نمی کنند و چنین فتواهای بی مبنایی نمی دهند و شاید یکی از آثار جدایی از اهل بیت علیهم السلام، ابتلا به چنین انحرافات قولی و عملی باشد.

پاسخ حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی :

جهاد نکاح یک رسوایی بزرگ برای وهابیت تکفیری است و مخالف قطعی شریعت اسلامی می باشد وکسانی که به آن معتقد باشند منکر یک ضرورت از ضروریات اسلام شده اند.

پاسخ حضرت آیت الله العظمی سبحانی:

جهاد نکاح افسانه و نوعی فحشا است که متاسفانه برخی از به ظاهر مفتیان برای نابود کردن طرف مقابل تجویز کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: