سه شنبه - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
صفحه اصلی >> آموزش >> هنر خانه داری >> خانه داری در سرما

خانه داری در سرما

در روزهای سرد زمستان باید روش ها و راهکارهای هوشمندانه و مؤثری را در خانه به کار بگیرید تا با امنیت، سلامت و آرامش بیشتری این روزها را سپری کنید و با جلوگیری از هدر رفتن گرمای خانه بتوانید در مصرف انرژی هم صرفه جویی کنید. برای استقبال از زمستان در خانه خود، این روش ها را امتحان کنید:

ورودی خانه را زمستانی کنید

وقتی فصل بارندگی آغاز می شود یک پادری صخیم و نامسطح از جنس چوب، لاستیک یا الیاف نارگیل جلوی در بیرون از منزل قرار دهید تا گل ولای و برف را به خود جذب کند و یک پادری جاذب نیز پشت در ورودی یعنی داخل خانه بگذارید تا رطوبت را به خود جذب کند.

جایی به شکل کفش کن در ورودی منزل درست کنید

اگر در ورودی منزل شما مستقیماً به داخل فضای نشیمن باز می شود باید یک فضای کفش کن کوچک برای ورودی خانه درست کنید. این فضا می تواند شیشه ای باشد تا از ورود نور به داخل جلوگیری نشود و فضای اتاق را کوچک نشان ندهد. ساختن کفش کن روش خوبی برای دور نگه داشتن سرما از اتاق نشیمن هنگام باز و بسته کردن در ورودی است.

سبد مخصوص دمپایی های روفرشی تهیه کنید

در فصل زمستان، تعدادی دمپایی روفرشی حوله ای و تمیز تهیه کنید و آنها را داخل سبدی کنار در ورودی برای مهمان ها قرار دهید. با این کار می توانید از مهمانان خود در فصل سرما استقبال گرمی داشته باشید. همچنین آنها را ترغیب می کنید که به محض ورود کفش و چکمه های خیس خود را از پا درآورند و این روفرشی های تمیز و گرم را بپوشند.

جلوی ورودی ها، پرده های شکیل و مخصوص بیاویزید

برای این منظور پرده هایی که تا زمین می رسند و بین اتاق ها آویزان می شوند، کارآیی دارند. این پرده ها جلوی وزش باد و نفوذ سرما به داخل اتاق نشیمن و اتاق های دیگر را مسدود می کنند.

ایوان جلوی در ورودی را محصور کنید

این روش نیز مانند روش « کفش کن » باعث می شود که ایوان ورودی ساختمان، محصور و از وزش باد و ورود سرما به داخل جلوگیری شود. ایوان محصور شده یک مزیت دیگر نیز دارد و آن اینکه مهمانان تا زمانی که در راه به رویشان باز کنید در پناه آن یخ نمی زنند.

پرده های ضخیم آویزان کنید

پارچه های ضخیم و زیبا همچون مخمل به خصوص مخمل راه راه، بسیار گرم هستند و به خوبی جلوی ورود باد و سرما را از پنجره به داخل می گیرند. اگر گرمای بیشتری می خواهید نیز می توانید پشت پنجره ها، کرکره یا سایبان نصب و از داخل نیز پرده های سنگین و ضخیم آویزان کنید.

کرکره های مناسب نصب کنید

کرکره هایی که پشت پنجره نصب می شوند و می توان آنها را باز و بسته کرد در تابستان مانند سایبان عمل می کنند و در زمستان نیز جلوی وزش بادهای شدید و طوفان را می گیرند و حفاظ خوبی در برابر باران و برف هستند.

پنجره های حفاظ دار یا قابدار انتخاب کنید

در مورد انتخاب پنجره های عایق، اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد اما این پنجره ها واقعاً مفید هستند. در واقع سبک پنجره های شما بر میزان بادگیری آنها تأثیر دارد. بعضی از رایج ترین انواع پنجره از جمله تک لنگه و دو لنگه و پنجره های کشویی، کمی اجازه ورود هوا را به داخل می دهند اما پنجره های حفاظ دار، قاب دار و ثابت، بهترین و محکم ترین درزگیری را دارند.

خانه را در آستانه فصل سرما نظافت کنید

با کوتاه شدن روزها و سردتر شدن هوا نباید از نظافت منزل غافل شد. برای اینکه از فصل زمستان در داخل منزل نیز لذت ببریم لازم است خانه تمیز وعاری از هر نوع وسایل اضافه و کثیف باشد. معمولاً دود بخاری یا شومینه روی شیشه پنجره ها می نشیند و مانع از ورود نور خورشید به داخل ساختمان می شود. برای رفع این مشکل توصیه می شود که شیشه های پنجره را با مخلوطی از آب و سرکه تمیز کنید. بخاری یا هر دستگاه گرمازا را باید ماهی یک بار تمیز کنید تا انرژی هدر نرود و هوای داخل منزل تمیز بماند. کثیفی اطراف دستگاه گرما زا مانند بخاری و شومینه را نیز تمیز کنید. همچنین به علت گرم و خشک بودن داخل منزل، سطح لامپ ها گرد و خاک می گیرد پس برای روشن تر شدن داخل منزل، گردگیری لامپ ها را فراموش نکنید. براق کردن وسایل منزل مانند لب تخت و مبل نه فقط باعث تمیزی می شود بلکه باعث انعکاس نور و روشنایی بیشتر در اتاق ها خواهد شد. همچنین تمیز کردن دیوارها و سقف منزل باعث انعکاس نور در داخل منزل خواهد شد.

بگذارید نور آفتاب در طول روز به داخل اتاق ها بتابد

حتماً پرده های پنجره های جنوبی را در طول روز جمع کنید تا نور آفتاب، اتاق هایتان را گرم کند. اگر پنجره های جنوبی خانه شما به خاطر وجود درخت یا بوته بر سر راه اشعه آفتاب، نور زیادی نمی گیرد می توانید آنها را هرس کنید.

مبلمان چوبی را روغن بزنید

روغن زدن و برق انداختن مبلمان چوبی نه تنها موجب می شود که نو و سالم تر به نظر برسند بلکه با ایجاد یک لایه محافظ روی آنها این وسایل را در برابر گرد وغبار و رطوبت مقاوم تر می کند.

تغییر دکوراسیون اتاق ها را فراموش نکنید

به طور کلی یک اصل مهم برای دکوراسیون خانه در فصل زمستان، افزودن حس گرما و صمیمیت به فضای اتاق هاست. برای این منظور می توانید روی مبل ها هماهنگ با رنگ آنها پارچه های ضخیم با رنگ های گرم و دلپذیر پهن کنید. پارچه های پشمی انتخاب مناسبی برای روتختی ها و پرده های خانه هستند. از بالش ها و کوسن های اضافی برای راحتی و گرمای بیشتر اتاق ها استفاده کنید. سعی کنید در تمام قسمت های خانه از فرش و قالیچه استفاده کنید. یکی از تجربه های ناخوشایند در زمستان، راه رفتن روی زمین سرد به خصوص صبح ها بعد از بلند شدن از رختخواب است. قالیچه خانه را گرم تر می کند.

یک فضای دلچسب و گرمابخش برای کنار شومینه طراحی کنید

برای کنار شومینه که باقی سال بدون استفاده است یک چیدمان ساده و صمیمی در نظر بگیرید. یک میز و چند صندلی و یک قالیچه نمای خوبی است.

یک ضد یخ طبیعی برای شیشه اتومبیل خود تهیه کنید

داخل یک بطری اسپری را پر از محلول سرکه و آب کنید که نسبت سرکه به آب در این مایع ضد یخ، سه واحد به یک واحد باشد سپس آن را هنگام شب روی شیشه اتومبیل اسپری کنید. چون سرکه حاوی اسید استیک است دمای انجماد آب را کاهش می دهد و در نتیجه از یخ زدن آن جلوگیری می کند. اگر هم صبح از خواب بیدار شدید و دیدید که شیشه اتومبیل تان در سرمای ناگهانی شب یخ زده از همین محلول ضد یخ استفاده کنید تا فرایند ذوب شدن آغاز شود.

برای پرنده هایی که به شما پناه می آورند، غذا تهیه کنید

زمستان فصل غذا دادن به پرنده هایی است که به امید پیدا کردن چیزی برای خوردن، اطراف خانه و پشت پنجره ها یا روی بالکن ها سَرَک می کشند. اگر نمی خواهید این دوستان بی آزار و ارزشمند طبیعت را ناامید کنید از قبل برای آنها مقدار زیادی دانه های خوردنی تهیه کنید و به آنها غذا بدهید.

به فکر گیاهان هم باشید

اولین اقدام هرس کردن و پاکسازی گیاهان است زیرا بیشتر آفت ها و بیماری ها از باقی ماندن قسمت های خراب و زائد گیاه در زمستان به وجود می آید. یعنی آفت ها درون گیاه و خاک رخنه می کنند و باعث بیماری آنها می شوند. بنابراین ضروری ترین کار، هرس کردن گیاهان و حذف قسمت های مرده و بیمار آن است. نکته مهم دیگر، حذف کامل گیاهان و سبزیجات یک ساله است که سال بعد دیگر سبز و زنده نخواهند شد. از سوی دیگر کندن برگ های مریض و از ریشه درآوردن علف های هرز و سرانجام تغذیه کردن باغچه با مواد و کودهای مغذی هم یکی دیگر از کارهای زمستان است. برای جلوگیری از یخ زدگی گیاهان و ترک خوردن گلدان ها نیز روی آنها را با چند لایه نایلون بپوشانید.
منبع مقاله :
نشریه بهداشت زنان، شماره ۴۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: