پنجشنبه - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
صفحه اصلی >> آموزش >> هنر خانه داری >> چگونه از فرش خود نگهداری کنیم؟

چگونه از فرش خود نگهداری کنیم؟

 

رعایت نکات ذیل به شما کمک می کند که سالیان سال از تابلوی خوش نقش و نگارخانه ی خود به نام فرش لذت ببرید. قبل از هر چیز بهتر است عواملی که سلامت و زیبایی فرش شما را تهدید می کند، بشناسید.
فرش هایی که در مکان های مرطوب نگهداری می شودند، زودتر از بین می روند؛ از این رو گذاشتن گلدان روی فرش خودداری کنید. آب گلدان پس از گذشت چند هفته فرش شما را می پوساند.
ریختن مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین یکی از عوامل رایج خراب شدن فرش در منازل است.اگر شربت، چای یا هر چیز دیگری روی فرش ریخت، بلافاصله آن قسمت را برگردانید و با آب معمولی آن را بشویید تا مواد شیرین از الیاف فرش خارج شود. پس از آن نیز ظرفی زیر آن بگذارید و اجازه دهید خشک شود. اگر رنگ موادی مانند چای روی فرش ماند، بلافاصله پس از شستن، مقدار زیادی نمک روی آن بریزید.رنگ چای تا حد زیادی برطرف خواهد شد.
یکی دیگر از عوامل مخرب قالی نور است، نور نه تنها موجب تغییر رنگ اشیاء می شود، بلکه مقاومت مواد تشکیل دهنده آن ها را سست می کند. برای منحرف و سد کردن برخی نورهای مستقیم از پرده استفاده می شود. بهتر است برای جلوگیری از تغییر رنگ، سالی یک بار جهت قالی برگردانده شود.
از جمله عوامل زنده ای که به فرش شما آسیب می رساند حشراتی مانند: بید و سوسک هستند.بیدهای پارچه پشم قالی را نمی خورند، اما بیدهای ماده هرکدام هزاران تخم می گذارد، که هنگام بیرون آمدن حشره ها از تخم پشم و الیاف فرش را مصرف می کنند. بیدها و کرم های حشره در تاریکی و جایی که رفت و آمد کمتر است یا به وسیله جاروبرقی نظافت نمی شود، خوب رشد می کنند، اما مواظب باشید زیاد از جاروبرقی برای تمیز کردن فرش استفاده نکنید.
بهترین راه برای از بین بردن بیدها زدودن گرد و غبار از میان پرزهای فرش است.

شست و شوی فرش

هر بار شست و شو به قالی، زیان هایی را وارد می کند. نور خورشید بهترین وسیله حرارتی برای خشک کردن قالی شسته شده می باشد. نور خورشید با تابیدن روی قالی به تمام نقاط آن رخنه کرده و باعث از بین رفتن بید و کپک نیز می گردد. بهتر است شست و شوی قالی در فصل بهار، یا اواخر تابستان انجام گیرد؛ زیرا در این زمان آفتاب نه چنان مستقیم و سوزنده است که بر اثر گرمای زیاد آن قالی لطمه ببیند و نه آن چنان بی حرارت است که نتوان از آن بهره لازم را به دست آورد. اگر فضای کافی در اختیار داشته و تصمیم دارید خودتان فرش را بشویید رعایت نکات ذیل می تواند به شما کمک کند:
– قبل از شست و شو گرد و غبار فرش را به دقت بگیرید. اگر ذرات گرد و غبار از میان فرش خارج نشود، هنگام شست و شو با آب ترکیب شده و تشکیل لایه ای شبیه گل در انتهای پرز فرش می دهد که پس از مدتی پوسیدگی زودرس فرش را سبب می گردد.
– شست و شوی فرش باید روی سطح کاملاً صاف و سخت مانند: سطح سیمانی، موزاییک یا سنگ انجام شود.
– بهتر است برای خیس کردن و شست و شوی فرش از دوش هایی که آب را با فشار و به صورت افشان پخش می کند، استفاده کرد.
– مواد شوینده ی شست و شوی فرش باید کاملاً خنثی باشد تا از هرگونه آسیب در الیاف پشم جلوگیری شود. بسیاری از افراد هنگام شست و شوی فرش در منازل از پودرهای شوینده رایج استفاده می کنند. این پودرها به جهت آن که برای برطرف کردن چربی های قوی موجود روی ظروف و لباس ها تهیه شده اند، دارای ترکیبات شیمیایی اسیدی قوی هستند و کاربرد آن ها برای شست و شوی پرز فرش باعث می شود که علاوه بر شسته شدن سطوح چرک و کثیف فرش، تمامی چربی الیاف فرش گرفته شده و خشک و شکننده شود. در این صورت پس از مدتی استفاده و قرار گرفتن در معرض رفت و آمد، الیاف شکسته شده و فرش به سرعت کچل می شود.
– در برخی موارد فرش رنگ می دهد که چاره ای برای آن نیست. (۱)

پی نوشت :

۱. روزنامه جام جم، ضمیمه، ۱۳۸۶/۶/۱۹.

منبع:مجله نامه ی جامعه شماره ۳۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: