شنبه - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
صفحه اصلی >> آموزش >> هنر خانه داری >> سرکه، عصای دست شماست

سرکه، عصای دست شماست

۹کاربرد سرکه در خانه داری

خانه داری از آن دست فعالیت هایی است که در نگاه اول خیلی ساده به نظرمی رسد ولی وقت مواجهه با مشکلات است که سختی هایش را نشان می دهد و تشویش و نگرانی را برای خانم خانه دار به همراه می آورد. یکی از این نگرانی ها موقع لک شدن لباس، سر و کله اش پیدا می شود و یکی از آن چیزهایی که در این مواقع به درد می خورد، سرکه است.
سرکه از آن دست مواد خوراکی است که به علت اسیدی بودنش می تواند کمک شایانی به یک خانم خانه دار در از بین برد انواع لکه ها و بوها بکند. برای اینکه بهتر بتوانید با کاربردهای سرکه در خانه داری آشنا شوید، این نکات را خوب به خاطر بسپارید:
۱-یکی از موارد مصرف سرکه در از بین بردن لکه ناشی از جوهر خودکار روی لباس یا حتی مبلمان منزل است. برای این کار کافی است محل لک شده را ابتدا با سرکه سفید بشویید، سپس دو قاشق سرکه را به سه قاشق آرد ذرت ترکیب نمایید و خمیر حاصل را روی لک قرار دهید. دو ساعت پس از خشک شدن خمیر می توانید لباستان را با آب ولرم بشویید و شاهد محو شدن لک خودکار روی آن باشید.
۲-اگر بخواهید لک حاصل از نوشابه، رنگ مو و سس گوجه فرنگی را به طور کامل از روی لباستان پاک کنید، باید حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از لک شدن لباس آن را با سرکه سفید خالص بشویید.
۳-اگر فرصت نکردید این کار را تا ۲۴ ساعت انجام دهید، نگران نباشید. کافی است دو فنجان سرکه سفید را در دولیتر آب حل کنید و لباستان را ۲۴ساعت در این محلول قرار دهید. مطمئن باشید که دیگر اثری از لکه نخواهید دید.
۴-لکه های روغنی باقی مانده روی لباس های کار را هم می توانید به وسیله سرکه سفید از بین ببرید. به این طریق که ابتدا لباستان را در سرکه به مدت ۱۲ ساعت خیس کنید، سپس روی نقاط لک شده کمی نمک بمالید و بگذارید ۶ساعت دیگر هم بماند. حالا لباستان را آب کشی نمایید و سعی تان بر این باشد که در آفتاب خشک شود.
۵-درمان لکه های مداد رنگی روی لباس فرزندتان هم خیساندن لباس در محلول مرکب از خمیر دندان بدون رنگ، سرکه سفید و آب است.
۶-هیچ کس نمی تواند این امر بدیهی را انکار کند که لوازم الکتریکی مانند کامپیوتر، فکس و تلفن اگر تمیزتر باشند و تمام وجودشان را گرد و غبار فرا نگرفته باشد، بهتر کار می کنند. برای تمیز کردن و ضد عفونی نمودن این لوازم می توانید محلولی از سرکه سفید و آب ولرم درست کنید و یک دستمال نخی را کمی به این محلول آغشته نمایید ولوازم الکترونیکی تان را با آن دستمال تمیز کنید. فقط رعایت دو نکته در این کار ضروری است: اول اینکه لوازم الکترونیکی تان خاموش باشد و دوم اینکه محلول را به هیچ عنوان روی این قبیل لوازم اسپری نکنید.
۷-اگر غذایتان سوخته و منتظر مهمان و نگران بر باد رفتن آبرویتان هستید، اشتباه می کنید! چون به راحتی می توانید با جوشاندن ۳۰ تا ۴۰ دقیقه سرکه سفید یا سرکه سیب بوی حاصل از سوختگی یا سرخ کردنی ها را در خانه از بین ببرید.
۸-در ضمن، برای از بین بردن بوی سیگار هم فقط کافی است یک دستمال نخی را به سرکه سفید آغشته و در خانه تکان دهید تا بوی سیگار جذب این دستمال سرکه ای شود. به همین سادگی.
۹-روشن کردن شمع در تولد، جشن ها، شادی ها و حتی غم ها را در بین خیلی از مردم رایج است. این کار به خودی خود دردسرساز نیست. دردسر وقتی شروع می شود که قطره های شمع آب شده روی میزتان بچکد. اگر این اتفاق برایتان افتاد، اصلاً دست پاچه نشوید. ابتدا تا جایی که ممکن است با یک وسیله نرم به آهستگی قطرات شمع را از روی چوب میزتان بکنید، سپس باقی مانده آن را بایک دستمال نرم نخی آغشته به آب و سرکه پاک نمایید.
منبع:روزنامه سلامت شماره ۲۲۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: