جمعه - ۱۳۹۸/۰۱/۰۳
صفحه اصلی >> گوناگون >> مناسبت ها >> کودکان و تلویزیون

کودکان و تلویزیون

امروزه تلویزیون نقش بسیار مهمى در زندگى ما انسان ها ایفا مى کند که در این میان تاثیر آن بر کودکان بسیار زیاد است. بر اساس آمارى که توسط دولت کانادا در سال ۲۰۰۱ منتشر شده است، کودکان نزدیک به ۱۵ ساعت در هفته را به تماشاى تلویزیون مى گذرانند.طى دو دهه اخیر، صدها تحقیق راجع به تاثیر محتواى خشونت آمیز برنامه ها و فیلم و سریال هاى تلویزیونى بر روى کودکان و جوانان انجام گرفته است. هرچند که به سختى مى توان به رابطه مستقیم تلویزیون و خشونت پى برد، با این حال نتیجه تحقیقات نشان مى دهد که کودکان تحت تاثیر صحنه هاى خشونت آمیز فیلم ها و سریال هاى تلویزیونى قرار مى گیرند. محققان سه واکنش ممکن را در کودکانى که در معرض دیدن صحنه خشونت آمیز قرار مى گیرند، تشخیص داده اند:

•افزایش ترس و اضطراب

کودکان به خصوص دختربچه ها پس از دیدن صحنه هاى خشونت آمیز همواره در این هراس به سر مى برند که مبادا قربانى اذیت و آزار بزرگسالان قرار بگیرند و این مسئله مى تواند آنان را نسبت به جهان پیرامونشان بدبین سازد.

•عادى شدن مفهوم خشونت به طور کل

برخى از کارتون هاى تلویزیونى بیشترین صحنه هاى خشونت آمیز تلویزیون را در خود دارند و شخصیت هاى این برنامه ها در نتیجه خشونت ها به هیچ عنوان دچار آسیب چندانى نمى شوند، بنابراین، این توهم براى کودکان به وجود مى آید که خشونت چندان خطرى ندارد و امرى عادى است.

•افزایش رفتارهاى خشونت آمیز

اخبار و حوادث از این مسئله حکایت مى کنند که کودکان پس از تماشاى برنامه هاى خشن دست به اعمال و رفتار خشونت آمیز زده اند و حتى در این میان افرادى مجروح و کشته شده اند. شاید شما بارها شنیده باشید که کودکى با تفنگ دوست یا برادر و خواهرش را کشته است. در اکثر مواقع این حادثه پس از تماشاى فیلمى جنایى یا پلیسى روى داده است.والدین مى بایست بر برنامه هایى که فرزندان شان تماشا مى کنند نظارت داشته باشند. تحقیقات نشان داده اند که والدین بیشتر از صحنه هاى خشونت آمیزى که در اخبار نشان داده مى شود، وحشت دارند تا تصاویر خشونت آمیز فیلم ها چرا که کودکان به واقعى بودن این گونه تصاویر آگاهى دارند و بنابراین بیشتر دچار ترس و وحشت مى شوند.

• تاثیر تلویزیون بر روى رشد کودک

تلویزیون مى تواند سرعت یادگیرى کودکان را افزایش دهد و موجب پیشرفت تحصیلى آنان شود. اما اگر زمان تماشاى تلویزیون از حد و اندازه عادى خود فراتر رود، باعث افت تحصیلى آنان مى شود. وقت آزاد کودکان به خصوص در سنین پایین مى بایست بیشتر به بازى، مطالعه، کشف طبیعت و ورزش اختصاص داده شود. همچنین به گزارش دانشمندان کانادایى، تماشاى برنامه هاى تلویزیونى باعث چاقى بیش از اندازه کودکان مى شود. بنا بر این گزارش کودکان هفت تا دوازده ساله کانادایى از مشکلات چاقى رنج مى برند.مقاله اى که اخیراً در یک مجله علمى آمریکایى تحت عنوان «اعتیاد به تلویزیون» به چاپ رسیده است، بر روى این مسئله بحث کرده است که چرا کودکان و بزرگسالان به سختى از تلویزیون دل مى کنند. بنا بر نظر محققان تماشاگران تلویزیونى با روشن کردن تلویزیون یک نوع آرامش لحظه اى را احساس مى کنند، اما به محض خاموش کردن این صفحه جادویى این آرامش از بین مى رود. اگرچه بعد از انجام حرکات ورزشى یک نوع انرژى و شادابى در انسان احساس مى شود، اما بعد از تماشاى یک برنامه تلویزیونى یک نوع احساس تهى شدن از انرژى به انسان دست مى دهد.به علاوه تبلیغات تلویزیونى نقش بسیار مهمى در چاقى کودکان دارد چرا که با پخش آگهى تلویزیونى در تبلیغ انواع خوراکى ها و تنقلات باعث مى شود که کودکان تمایل بیشترى به مصرف آنان پیدا کنند. براساس تحقیقى که بر روى برنامه تبلیغاتى تلویزیون کانادا صورت گرفته است، بیش از نیمى از تبلیغات به مواد خوراکى و انواع شکلات ها و شیرینى و نوشابه ها اختصاص دارد و جالب اینکه پیام هاى بهداشتى تنها چهار درصد از حجم تبلیغات را تشکیل مى دهند.

• تلویزیون و مسائل جنسى

امروزه کودکان غربى در معرض بمباران پیام ها و تصاویر جنسى که در اغلب رسانه ها اعم از تلویزیون، مجلات، تبلیغات، موسیقى، فیلم ها و اینترنت وجود دارد قرار دارند. والدین همیشه این سئوال را مطرح مى سازند که آیا این پیام ها براى فرزندان شان واقعاً خوب است یا خیر. برخى از آنها بر این باورند که تلویزیون ابزار مفیدى براى آموزش صحیح مسائل جنسى به کودکان است، اطلاعاتى که معمولاً در خانواده ها از کودکان پنهان داشته مى شود.

براساس تحقیقى که در سال ۲۰۰۱ توسط سازمان بنیان خانواده کیسر در کشور آمریکا انجام گرفت، نشان داد که سه برنامه تلویزیونى که نسبت به دیگر برنامه ها از بینندگان بسیارى برخوردار بود، برنامه هایى بوده اند که در آنها بیشتر به مسائل جنسى اشاره شده بودهمچنین برنامه هاى کمدى که طرفداران زیادى دارد، ۸۴ درصد آنان به مسائل جنسى مى پردازد و نیز ۱۷ درصد از برنامه هاى مخصوص کودکان و نوجوانان به مسایل جنسى اختصاص دارد که البته تاثیر این نوع برنامه بر روى کودکان و نوجوانان آمار بسیار وحشتناکى را به دنبال دارد که از آن میان مى توان به انواع بیمارى هاى جنسى و روحى، افسردگى، اضطراب، حاملگى زودرس و سقط جنین اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: