چهارشنبه - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
صفحه اصلی >> گوناگون >> مناسبت ها >> کارتون های دوران کودکی – میتی کومان

کارتون های دوران کودکی – میتی کومان

حالا هر سال اول تابستان که می‌شود، شهر کوچک میتو پر می‌شود از آدم‌هایی که از سرتاسر ‍ژاپن به آن‌جا می‌آیند تا چهره خودشان را شبیه به میتوکومان یا دستیارهای او، تسوکه شمشیرزن و «کایکو»ی‌ پهلوان بکنند. اسم شهر میتو، با حاکم معروفش در تاریخ ژاپن ماندگار شده.
توکوگاوا میتسوکونی، معروف به میتوکومان، در نیمه دوم قرن هفدهم (۱۶۶۱ تا ۱۶۹۱) در میتو حکومت می‌کرد. او یکی از مشهورترین چهره‌های تاریخ ژاپن در عصر اِدو یا دوره شوگون‌ها است. دورانی که هر شهر یا بخش ژاپن توسط یک حکومت تقریبا خودمختار اداره می‌شد و حاکم یا شوگون بزرگ، برای کنترل کشور، بازرسانی را به سرتاسر مملکت می‌فرستاد.
میتوکومان، در عین حال که خودش یکی از این حاکمان محلی بود، اما به خاطر اعتماد شوگون بزرگ به او، گاهی کار بازرسی و سرکشی را هم انجام می‌داد. میتوکومان (که ما به اشتباه به آن «میتی‌کومان» می‌گوییم) در ژاپن نمونه‌ای از یک حاکم یا سیاستمدار محبوب به حساب می‌آید.
آن‌طور که در تاریخ آمده، میتوکومان مردی خوش‌مشرب و اهل شوخی بوده. عاشق حل معما بود. پزشکی هم می‌کرد و در غذاشناسی رقیب نداشت. نوشته‌اند می‌توانست با چشم بسته، ۸۰۰ نوع شربت را از هم تشخیص بدهد. در عوض از فنون رزمی و امور جنگ بی‌اطلاع بود و برای همین مسائل را با هوش فراوانش حل می‌کرد. او فقط دو دستیار داشت و ساده‌ترین کار برای مردم، دیدن حاکم‌شان بود.
می‌بینید که کاراکتر این آدم، حسابی جان می‌دهد برای قصه تعریف کردن و افسانه ساختن و البته فیلم و سریال ساختن. تا حالا از زندگی این حاکم عجیب، یک سریال تلویزیونی بلند ساخته شده و یک کارتون.
کاری که کمپانی کناک (که «پسر شجاع» و «مسافر کوچولو» را هم ساخته) برای هرچه بامزه‌تر شدن ماجراها و قصه‌های آقای کومان کرده بود، اضافه کردن کاراکتر سیکارو و سگ‌اش زمبه به ماجرا بود که به نظر من این یکی اصلا جواب نداده بود. آخر خود قضیه به اندازه کافی جذاب هست که دیگر نیازی به این بامزه‌بازی‌ها نداشته باشد.
نویسنده: احسان رضایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: