شنبه - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
صفحه اصلی >> گوناگون >> مناسبت ها >> پنج نکته کلیدی برای تندخواندن مطالب طولانی آنلاین

پنج نکته کلیدی برای تندخواندن مطالب طولانی آنلاین

بلند خواندن یا زمزمه کردن یک متن، سرعت مطالعه شما را کاهش می دهدشاید برای شما هم پیش آمده از خواندن مطالب بلندی که به آنها علاقه دارید منصرف شوید. آمار لایک خور نشان می دهد که بیشتر کاربران ترجیح می دهند مطالب خیلی کوتاه را بخوانند و مطالب بلند شانس خودشان را برای خوانده شدن نزد بخش زیادی از کاربران از دست می دهند.
این را می شود کاملااز به اشتراک گذاری آیتم های کاربران فارسی در گوگل ریدر درک کرد. شبکه های اجتماعی مثل توییتر و فیس بوک هم در تغییر ذائقه کاربران سهیم هستند و کاربران هر روز گزیده پسندتر می شوند، اما می شود در این بین کسانی را پیدا کرد که با سرعت بالا، پست های وبلاگ و محتوایی را که به آن علاقه مند هستند، می خوانند. شاید تصور شما از تندخوانی، عجله داشتن و بی معنی بودن یا سطحی خواندن باشد اما اگر این فن را یاد بگیرید و آن را سرلوحه خودتان قرار بدهید در دنیای آنلاین خود بسیار موفق تر خواهید بود.
اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا می شود جان کلام متن های بلند را با کمترین میزان از بین رفتن مفاهیم فهمید؟ به نظر من جواب این سوال بله است. در این مورد تحقیقاتی کردم که در اینجا ۵ نکته کلیدی راجع به تندخوانی را با هم بررسی می کنیم و امیدوارم این نکات به شما کمک کند.

متن را با صدای بلند برای خودتان نخوانید

خیلی ها عادت دارند با صدای بلند (یا حتی به صورت زمزمه کردن) یک متن آنلاین را برای خودشان بخوانند. می توانید نیاز شنیدن هر کلمه را حذف کنید. اصلاانگار صدایی در مغزتان نمی شنوید. می توانید با دیدن یا نگاه کردن، یک متن را خیلی سریع تر از آن که صدای هر کلمه را بشنوید بخوانید. این روش عجیب را یک بار امتحان کنید. قول می دهم که مجذوبش بشوید. مثل یک میان بر از قسمت بزرگی از مغز می ماند.

تندخوانی راحت تر است

کسانی که این کار را شروع کرده اند، اتفاقی جالب برایشان افتاده است. در واقع آنها هر کلمه را توی ذهنشان نمی بینید، ولی مغزشان می داند که چه چیزی را می خواند مثل این می ماند که چشم ها تحمل نگاه کردن به کلمات را ندارند، ولی مغز اطلاعات را تجزیه و تحلیل می کند.
مغز شما می تواند گروهی از کلمات و جملات را با هم تجزیه و تحلیل کند. به محض این که از این روش استفاده کنید این حس به شما دست می دهد که با آرامش فقط چشم هایتان را در متن روی کلمات خیلی تند سُر بدهید. فقط مثل هر چیز دیگری نیاز به کمی تمرین دارید.

برنگردید

شاید به این قضیه توجهی نکنید، ولی خیلی از ما اول یک جمله را می خوانیم بعد برمی گردیم دوباره آن را می خوانیم. بیشتر نگران این هستیم که شاید یک نکته کوچک را از قلم انداخته باشیم، پس برمی گردیم و دوباره از اول می خوانیم و این زمان خواندن یک متن طولانی آنلاین را ۲ برابر و گاهی چند برابر می کند. ارزش امتحان کردن را دارد پس تلاش کنید.
اگر فکر می کنید که چیزی از قلم افتاد، فقط ادامه بدهید. هیچ قانونی وجود ندارد که بتواند قانعتان کند یک پست طولانی ارزش دوباره خواندن را داشته باشد.

پدال گاز را کنترل کنید

در خواندن بعضی از مطالب باید دقت بیشتری به خرج داد مثل خواندن یک آگهی استخدام، یک مطلب تخصصی محاسباتی یا یک شعر کلاسیک، اما بعضی مطالب را می شود با سرعت خیلی زیاد خواند مثل یک خبر ورزشی، داستان، مطالب مجله ها و… پس سعی کنید متناسب با نوع مطلبی که می خوانید سرعت خواندن خودتان را انعطاف بدهید.

با اشتباهات تندخوانی آشنا شوید

اشتباه اول: اگر هر کلمه را در آن واحد واقعا آرام بخوانید، آن کلمه را بهتر درک می کنید. خب این حقیقت ندارد. چند بار برای تان پیش آمده که یک جمله ای را آرام خواندید و به یک مساله دیگر فکر می کردید، پس واقعا نمی فهمیدید که چه داشتید می خواندید؟ خب این مورد برای خودم بیشتر از یک میلیون بار اتفاق افتاده. فهمیدن، رابطه مستقیمی به تمرکز دارد، نه سرعت. اگر جدا به آن چیزی که می خوانید تمرکز کنید، فهم شما بخوبی عمل می کند، حالامی خواهید تند بخوانید یا نه. حتی مقدار کمی حواس پرتی در این مورد هم می تواند به شما کمک کند.
اشتباه دوم: و این هم اشتباهی بیش نیست که شما یک دفعه یاد می گیرید که تندخوان بشوید، ولی الان شما قادرید که یک پست طولانی را واقعا تند بخوانید. تندخواندن یک مطلب طولانی رابطه مستقیمی با آشنا بودن تان به موضوعی که می خوانید دارد. اگر من یک پست در مورد شبکه های اجتماعی بخوانم مطمئنا مثل برق تمامش می کنم. اگر یک پست در مورد جراحی مغز بخوانم، وقتی معنی کلمه ها را نفهمم واقعا برایم مهم نیست که چقدر تند می خوانم چون همه اش برایم وقت تلف کردن هست.
اشتباه سوم: اشتباه سومی که دوست دارم آن اشاره کنم این که سطحی خواندن با تندخواندن خیلی فرق دارد، گرچه خیلی وقت ها بعضی ها جای کلمات را با هم عوض می کنند. سطحی خواندن یعنی جای یک چیز را با یک چیز دیگر عوض کنید. جای کلمه ای را با کلمه دیگر عوض کنید. تندخواندن کلایک تکنیک دیگری به شمار می آید. با تندخوانی کردن، شما یک متن را کاملاجذب مغز خودتان می کنید. اگر چه با سطحی خواندن می توانید یک مطلب طولانی را سریع تمام کنید. اما اطلاعاتی که به صورت تندخواندن وارد مغز شما می شود با سطحی خواندن قابل مقایسه نیست چون همه متن را نمی خوانید.
منبع:سایت ویزویز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: