چهارشنبه - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
صفحه اصلی >> گوناگون >> شعر و ادب >> چند توصیه ی به درد بخور برای نویسندگان نوجوان

چند توصیه ی به درد بخور برای نویسندگان نوجوان

اگرشما نویسنده ی نوجوانی هستید که دوست دارید آثارتان منتشر شود،این چند توصیه به شما کمک زیادی می کند:

۱- مستمربنویسید:

بعضی نویسنده ها هر روز صبح کار می کنند، بعضی ها یک ساعت در روز، بعضی ها هم یکبار در هفته یا آخر هفته کار می کنند، بعضی نویسنده ها اگر یک روز هم شده کار می کنند تا یک صفحه بنویسند. حالا به این شیوه توجه کنید: اگر هدف شما نوشتن دو پاراگراف در روز باشد در پایان یک سال شما صد صفحه خواهید داشت!

۲- به گروه نویسندگان بپیوندید:

نیاز به بحث کردن درباره ی آثارتان در میان گروه می تواند از طریق دادن انگیزه به شما برای انجام دادن « تکلیف نوشتنتان » و داشتن چیزی برای مطرح کردن در گروه به شما کمک کند. این کار همچنین می تواند از این طریق به شما کمک کند که بدانید در کار دشوار خلاقانه ی خود تنها نیستید. اگر نمی توانید یک گروه محلی پیدا کنید می توانید یادداشت های خود را در مدرسه یا کتابخانه یا دیگر اجتماعات نصب کنید.

۳- این یک توصیه ی تکراری است اما درباره ی چیزهایی که از آنها شناخت دارید و دغدغه ی آنها را دارید بنویسید.

این به این معنا نیست که شما نمی توانید درباره ی آتش سوزی بنویسید، اگر هرگز دچار آتش سوزی نشده اید یا درباره ی تبت باستان چیزی نمی دانید اما، دنیا پر از رمان های بزرگ تاریخی است و این به خاطر این نیست که نویسندگان آنها در زمان های گذشته بوده اند، بلکه نویسندگان خوب این قبیل رمان ها بابت آگاهی یافتن از موضوع رمان خود چنان وقت گذاشته اند که گویی در آن زمان ها بوده اند.

۴- با نویسندگانی که آثار خود را منتشر کرده اند حرف بزنید.

یکی از راه های بسیار خوب برای افزایش مهارتتان تقلید از نویسندگانی است که آثارشان را دوست می دارید. یک جک بی مزه هست که می گوید:« نویسندگان خوب ( مطالب خود را ) از دیگران می گیرند، نویسندگان بسیار خوب ( مطالب خود را) از دیگران می دزدند!» شاید هم این جور نباشد، اما وقتی شما شروع می کنید به سبک نویسنده ی دیگری بنویسید ممکن است این عمل را نقطه ی شروع فائق آمدنتان بر وحشت مواجهه شدن با صفحه ی سفید بیابید.

۵- وقتی شما برای سپردن اثرتان به دست ناشر آماده شدید، انتشاراتی ها را بررسی کنید.

هر انتشاراتی ای هر جور اثری را منتشر نمی کند. از آنجا که بیشتر انتشاراتی ها ماه ها طول می کشد که به جواب نویسنده پاسخ بدهند شما زمان زیادی را تلف می کنید اگر اثر خود را به انتشاراتی مناسب ارسال نکنید. مأخذ بسیار زیادی در دانشگاه ها و کتاب فروشی ها یا کتابخانه های عمومی وجود دارد که به شما کمک می کند.

۶- هر وقت جایی که اثر خود را می خواهید در آنجا منتشر سازید یافتید، برای قسمت تحویل آثار آن انتشارات اثر خود را ارسال کنید.

بعضی انتشاراتی ها فقط می خواهند نامه ای درباره ی اثری که قبلاً منتشر کرده اید دریافت کنند تا خود اثر. بعضی انتشاراتی ها می خواهند فقط قسمتی از دست نوشته ی شما را دریافت کنند و بعضی خلاصه ای از اثرتان و چند پاراگراف. بعضی دیگر فقط تمام دست نوشته های شما را می خواهند. بسیاری از انتشاراتی ها دوست ندارند اثری که تحویل می گیرند هم زمان به دست دیگر انتشاراتی ها هم نرسیده باشد. وقتی شما شرایط تحویل اثر را فرا گرفتید مطابق آن عمل کنید. در مجموع بیشتر انتشاراتی ها از شما می خواهند اثر خود را تایپ شده با فاصله و بر روی یک صفحه تحویل دهید.
منبع:شاهد نوجوان،شماره ۵۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: