چهارشنبه - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
صفحه اصلی >> گوناگون >> مناسبت ها >> پیامبر اعظم (ص) از دیدگاه دانشمندان جهان

پیامبر اعظم (ص) از دیدگاه دانشمندان جهان

شخصیت آسمانی و سیمای ملکوتی پیامبر گرامی اسلام به عنوان رهبر و رهنمای جهانیان، معرفی گردیده است. مورخین و سیره نویسان از صدر اسلام تاکنون جزئیات احوال رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) را در هزاران اثر و تألیف خود گرد آورده اند و منابع بسیار غنی و ارزنده ای در دسترس اهل تحقیق قرار داده اند که نمونه هایی از این نظرات در این نوشتار آمده است.

برنارد شاو، نویسنده و فیلسوف انگلیسی:

«چنین پیش بینی می کنم و از هم اکنون آثار آن پدیدار شده است که ایمان محمد مورد قبول اروپای فردا خواهد بود، و به عقیده ی من اگر مردی چون او صاحب اختیار دنیای جدید شود طوری در حل مسایل و مشکلات دنیا توفیق خواهد یافت که صلح و سعادت آرزوی بشر تأمین خواهد شد.» (۱)

مستر جون دی فینرات انگلیسی:

محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) بزرگ ترین خیرخواهان نوع بشر است و ظهور محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) نشانه ی یکی از عالی ترین عقول می باشد در تمام عالم، اگر آسیا بخواهد به فرزندان خود افتخار کند سزاوار است که به این رادمرد بزرگ و بی مانند بر جهان افتخار نماید، شک در بعثت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) را شک در قدرت خداوندی که شامل تمام جهان و جهانیان است باید دانست. (۲)

دکتر جوموناس، استاد دانشگاه «بوداپست»:

من رهبر بزرگ اسلام، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) را بزرگ ترین مصلح انقلابی جهانی می دانم که از طرف خداوند به وی الهام می شد. (۳)

جرجیس سال، دانشمند انگلیسی :

محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) بهترین و نیکوترین اخلاق را داشت و کاملا بر عکس آن است که دشمنانش او را معرفی می کنند، او منزه از هر بدی و پلیدی بود او کسی بود که برای اصلاح اخلاق بشر قیام نمود. (۴)

مستر هوبرت ویل، دانشمند اروپایی:

محمد ششصد سال پس از مسیح ظهور کرد و با نیروی خدایی که داشت توانست تمام اوهام را برطرف سازد و بت پرستی را براندازد و چون مردی درست کردار و راستگو و بی آلایش بود، مردم به او لقب امین داده بودند، لهجه صادق و عزم استواری داشت و با همین مزایا توانست گمراهان را به راه راست هدایت کند. (۵)

مسیو بارتلمی سن هیلیاد، دانشمند و مستشرق فرانسوی:

محمد (ص) در دوره ی خود باهوش ترین عرب و پرهیزگارترین و متدین ترین آن ها و پر حوصله و بردبارتر از همه و نسبت به دشمنان از همه مهربان تر و خوش رفتارتر بود و پایداری آن امپراطور عظیم و بی مانند اسلامی که برپا کرد فقط بر اثر تفوق این پیغمبر بر رجال آن عصر بود و اما دینی که آورد و مردم را به آن دعوت نمود، یک خیر و برکت بزرگی بود که عموم ملل به او گرویدند و از آن بهره مند شدند. (۶)

دکتر گوستاولوبون، مورخ و اسلام شناس فرانسوی:

اگر ارزش مردان را از روی اعمال آن ها بسنجیم باید اعتراف کنیم که محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) از بزرگ ترین مردانی است که تاریخ آن ها را شناخته است. (۷)

ام ساواری، خاورشناس و محقق فرانسوی:

محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) نابغه ای بود که میان بشر ظهور کرد، او مرد بی مانندی بود و زمانه نظیر او را به وجود نخواهد آورد. (۸)

مستر اورینج، تاریخ نویس اروپایی:

آخرین پیامبر حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)، مردی با خلوص نیت و خوش اخلاق و با فکر و بزرگ وار و صاحب آراء عالی بود و گفتارهای او کوتاه و زیبا و دارای معانی بزرگی است، بنابراین مرد مقدس و بزرگواری بود. (۹)

دیسون، دانشمند و نویسنده فرانسوی:

صحیح نیست و دور از انصاف است که به دین محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) مانند دینی که پر از خرافات و دروغ و غیره است نگریست زیرا این نظر کاملا مخالف با حقیقت است و خود محمد صریحا می گفت که اسلام مکمل مسیحیت است. (۱۰)

پی نوشت :

۱- محمد خاتم پیامبران، ص ۱۷.
۲- نظریه دانشمندان جهان درباره قرآن و محمد، ص ۷۱.
۳- محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) در نظر دیگران، ص ۸.
۴- نظریه دانشمندان جهان درباره قرآن و محمد، ص ۷۵.
۵- محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) در نظر دیگران، ص ۹.
۶- محمد و قرآن، ص ۸۲.
۷- نظریه دانشمندان جهانی درباره قرآن و محمد، ص ۹۰.
۸- همان، ص ۱۵۴.
۹- همان، ص ۱۵۸.
۱۰- محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) در نظر دیگران، ص ۷۲.

منبع: ماهنامه ی یادگاران ماندگار شماره ۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: