شنبه - ۱۳۹۸/۰۱/۰۴
صفحه اصلی >> گوناگون >> سینما در 30 نما >> مِه بانگ (بیگ بنگ) در سینما

مِه بانگ (بیگ بنگ) در سینما

شماری از فیلم های سینمایی و تلویزیونی به دنبال پاسخی برای مهم ترین سؤالات درباره ی چگونگی خلقت و برخی قوانین حاکم بر هستی اند. نگرشی که در مضمون این فیلم ها دیده می شود نشان از اندیشه ی سازندگان درحوزه ی مربوطه دارد که این نگرش به مخاطب نیز سرایت می کند. برخی موضوعاتی که در قالب این گونه فیلم ها مطرح می شود ارتباط تنگاتنگی با مسائل دینی و درحوزه ی اعتقادات دارند.
در زمینه ی چگونگی به وجود آمدن جهان، دانشمندان علوم طبیعی چندین فرضیه مطرح کرده اند. یکی از آن ها نظریه ی « مِه بانگ » یا « انفجار بزرگ »(۱) است. این نظریه در برخی فیلم ها هم مطرح شده و درون مایه ی اصی آن ها را تشکیل می دهد.
در فیلم « مِه بانگ »(۲) گروهی از دانشمندان به دنبال ایجاد لحظه ی مشابه « مِه بانگ » هستند. سرمایه گذار این پروژه در پی این است که از اسرار خلقت با خبر شود و به گفته ی خودش پشت پرده ی آن را ببیند. او با نتیجه گرفتن از این پروژه، به دنبال کسب قدرتی معادل خدا است که در پی ایجاد ذرات موسوم به « ذرات خدایی » به دست می آورد. مغز متفکر این پروژه، جوان دانشمندی است که مشکلات شخصیتی و روانی دارد؛ از این رو در لحظه ی نهایی و آزمایش پروژه که زمان مشخصی دارد، پروژه با شکست رو به رو می شود و انفجاری بزرگ، تمام آزمایشگاه و محیط پیرامون را می بلعد. این جریان هم زمان با داستانی پلیسی جنایی روایت می شود.
پسر نوجوانی در فیلم « زن دیگر » (۳) که علاقه و توانایی زیادی در زمینه ی مسائل علمی دارد، بارها در داستان فیلم در باره قضایایی صحبت می کند که با مطالعه آن ها را کشف کرده است، تا دیگران را قانع کند. او براساس کشف خود مسئله « مِه بانگ » را مخالف عقیده ی ادیان می داند و با حالت تمسخر، معتقد به آن را جهنمی می داند. هم چنین برای اثبات صحت این نظریه و علمی نبودن اعتقاد مسیحی، مقدم بودن این واقعه بر وجود انجیل و دین را به میان می آورد.
مسئله ی « مِه بانگ » به عنوان تبیین چگونگی پیدایش جهان، یکی از چند فرضیه در این باره است.(۴) طبق این فرضیه، جهان فعلی ما از ذره ی بسیار کوچک تر از کوچک ترین ذرات بنیادی به وجود آمده است. در آن لحظه، انفجاری به وجود آمده است که این ذره و دیگر ذره های بنیادی به وجود آمدند و شروع کردند از مرکز آن دور شدن، که در نتیجه ی آن میلیاردها کهکشان و از جمله، کهکشان راه شیری به وجود آمد.(۵)
در باره آن که این فرضیه، مخالف عقیده ی دینی و اعتقادات اسلامی است، نظریات گوناگونی تاکنون عنوان شده است. برخی این فرضیه را منطبق بر آیه ای از قرآن (۶) می دانند و به این وسیله در صدد اثبات اعجاز قرآن هستند.(۷) برخی دیگر با نگاهی ضد دین، این فرضیه را خلاف آیات قرآن می دانند و با استناد به دلایلی ناقص، سعی در اثبات علمی نبودن قرآن یا انکار خدا دارند.(۸) البته این نظریه در جای خود به نقد کشیده شده و بطلانش اثبات شده است.(۹)
این تذکر لازم است که چنین فرضیه ای هنوز به صورت قطعی ثابت نشده است و وجود نظریات دیگر و مخالفت ها، شاهدی بر آن است که پیش تر هم اشاره شد. آن چه مسلم است فرضیه ی تجربیِ مه بانگ و فرضیات مشابه، بر فرض ثبوت می تواند چگونگی خلقت را توجیه کند نه علت وجود را. چگونه می شود با فرضیه ای تجربی در حوزه ی محسوسات، برهان های عقلی بر وجود خدا و علت العلل را نقض کرد؟
هر موجود دارای ماهیت و محدودی همچون ماده و هستی، ممکن الوجود است؛ یعنی وجودی وابسته به علت دارد. این علت است که باید آن را از نسبت مساوی به وجود و عدم خارج کند و به او هستی دهد. این علت همان گونه که براهین متعددی برایش ذکر شده واجب الوجود بالذات یا همان خدای متعال است.

پی‌نوشت‌ها:

۱. Big Bang.
۲. The Big Bang
۳. The Other Woman
۴. ر. ک: نقد دو مقاله ی « بیگ بنگ در قرآن » و « قرآن و پیدایش جهان، قضیه پدید آمدن کائنات از دود »، پایگاه اینترنتی پژوهشکده ی باقرالعلوم(ع).
۵. ر. ک: پایگاه اینترنتی دانش نامه ی آزاد ویکی پدیا، مدخل « مه یانگ ».
۶. انبیاء، آیه ۳۰.
۷. ر. ک: باضریس، ابتسام، قرآن کریم نظریه ی بیگ بنگ را تایید می کند، پایگاه اینترنتی تحلیلی خبری عصر ایران، خبر شماره ی ۵۲۸۳۳.
۸. ر. ک: « بیگ بنگ در قرآن » و « قرآن و پیدایش جهان قضیه ی پدید آمدن کائنات از دود »، پایگاه اینترنتی زندیق.
۹. ر. ک: نقد دو مقاله ی « بیگ بنگ در قرآن » و « قرآن و پیدایش جهان، قضیه پدید آمدن کائنات از دود »، پایگاه اینترنتی پژوهشکده ی باقرالعلوم (ع).

منبع مقاله :
امین خندقی، جواد، (۱۳۹۱)،دین در سینما گزاره های اعتقادی،قم: ولاء منتظر(عج)، چاپ اول

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: