سه شنبه - ۱۳۹۸/۰۱/۰۷
صفحه اصلی >> گوناگون >> مناسبت ها >> قتل عام های اشغالگران تا سال ۱۹۴۸

قتل عام های اشغالگران تا سال ۱۹۴۸

ردیف

نام قتل عام

تاریخ

مکان

جزئیات

۱

حیفا

۶/۳/۱۹۳۷

بازار حیفا

در ششم مارس سال ۱۹۳۸، اعضای گروهک تروریستی “اتزل” و “لیحی” یک بمب را در داخل بازار حیفا پرتاب کردند که به شهادت ۱۸ شهروند عرب و زخمی شدن ۳۸ تن انجامید.

۲

قدس

۳۱/۱۲/۱۹۳۷

بازار سبزی فروشی قدس

در اواخر دسامبر سال ۱۹۳۷، یکی از صهیونیست های عضو سازمان تروریستی “اتزل” بمبی را در بازار سبزی شهر قدس پرتاب کرد که در نتیجه این اقدام تروریستی، ده ها شهروند فلسطینی به شهادت رسیدند و شمار زیادی نیز زخمی شدند.

۳

حیفا

۶/۷/۱۹۳۸

بازار حیفا

در ششم ژوئیه سال ۱۹۳۸، اعضای گروهک تروریستی “اتزل” دو خودروی بمب گذاری رشده را در بازار حیفا منفجر کردند که شهادت ۲۱ شهروند بی پناه فلسطینی و زخمی شدن ۵۲ تن دیگر را به دنبال داشت.

۴

قدس

۱۵/۷/۱۹۳۸

مسجدی در شهر قدس

یکی از صهیونیست های عضو گروهک تروریستی “اتزل”‌، در هنگام خروج نمازگزاران مسلمان از مسجدی در شهر قدس، یک بمب دستی را به سمت آنان پرتاب کرد که در نتیجه این اقدام ده شهروند فلسطینی به شهادت رسیده و سه تن دیگر زخمی شدند.

۵

حیفا

۲۵/۷/۱۹۳۸

بازار عربی شهر حیفا

بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در بازار عربی شهر حیفا، ۳۵ شهروند عرب به شهادت رسیده و ۷۰ تن دیگر مجروح شدند. این جنایت زشت به دست اعضای تروریست گروهک “اتزل” انجام شد.

۶

حیفا

۲۶/۷/۱۹۳۸

یکی از بازارهای حیفا

یکی از اعضای گروهک تروریستی “اتزل” یک بمب دستی را در یکی از بازارهای شهر حیفا منفجر کرد که نتیجه آن شهادت ۴۷ فلسطینی بود.

۷

قدس

۲۶/۸/۱۹۳۸

بازار عربی قدس

بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در بازار قدس ۳۴ فلسطینی کشته و ۳۵ تن دیگر زخمی شدند. مجری این طرح جنایتکارانه گروهک تروریستی “اتزل” بود

۸

حیفا

۲۷/۳/۱۹۳۹

حیفا

گروهک تروریستی گاتزل” دو بمب را در شهر حیفا منفجر کرد که در پی آن، ۲۷ شهروند عرب کشته و ۳۹ تن دیگر نیز زخمی شدند.

۹

بلدالشیخ

۱۲/۶/۱۹۳۹

بلد الشیخ ـ حیفا

روستای بلدالشیخ در جنوب شرقی شهر حیفا قرار دارد که دوازدهم ژوئن سال ۱۹۳۹ هدف حمله گروهک تروریستی “هاگانا” قرار گرفت و صهیونیست های عضو گروه مذکور ۵ تن از ساکنان این روستا را ربوده و به قتل رساندند.

۱۰

حیفا

۱۹/۶/۱۹۳۹

یکی از بازارهای شهر حیفا

یک یهودی، بمبی دستی را داخل بازاری در شهر حیفا پرتاب کرد که در نتیجه این اقدام جنایتکارانه ۹ نفر شهید و ۴ تن دیگر زخمی شدند.

۱۱

حیفا

۲۰/۶/۱۹۴۷

یکی از بازارهای حیفا

شماری از صهیونیست های عضو دو گروهک تروریستی “اتزل” و “لیحی” بمبی را که در یک جعبه سبزی در یکی از بازارهای حیفا تعبیه کردند که در پی انفجار آن ۷۸ نفر کشته و ۲۴ تن دیگر زخمی شدند.

۱۲

العباسیه

۱۳/۱۲/۱۹۴۷

یافا

گروهک تروریستی “آرگون” به روستای العباسیه واقع در شرق یافا هجوم آوردند و به سمت ساکنان آن تیراندازی کردند که این اقدام وحشیانه نه کشته و هفت زخمی برجای گذاشت.

۱۳

الخصاص

۱۸/۱۲/۱۹۴۷

الخصاص یکی از روستاهای استان اقلیم صفد در شمال فلسطین اشغالی است

یک گروه مهاجم موسوم به “بالماخ” به روستای الخصاص در بخش شمالی دشت “الحوله” هجوم آوردند و ده شهروند بی گناه را به خاک و خون کشیدند. ضمنا همه قربانیان این جنایت زشت را زنان و کودکان تشکیل می دادند.

۱۴

کشتار باب العامود

۲۹/۱۲/۱۹۴۷

باب العامود یکی از دروازه های شهر قدس است

شهادت ۱۴ و زخمی شدن ۲۷ تن. این حمله توسط گروهک تروریستی “آرگون” و توسط یک بشکه حاوی مواد منفجره انجام شد. ضمنا در فردای همین روز و در همین مکان،‌ گروهک تروریستی مذکور اقدام به قتل ۱۱ شهروند عرب و دو انگلیسی ورزید.

۱۵

القدس

۳۰/۱۲/۱۹۴۷

قدس

یک صهیونیست عضو گروهک تروریستی “آرگون” که سوار یک خودروی در حال حرکت بود، بمبی را به بیروت پرتاب کرد که در نتیجه انفجار یازده تن به شهادت رسیدند.

۱۶

الشیخ بریک

۳۰/۱۲/۱۹۴۷

حیفا

یک تیم از اعضای گروهک های تروریستی به روستای بریک حمله کردند و ۴۰ شهروند بی پناه را به خاک و خون کشیدند.

۱۷

بلدالشیخ

۳۱/۱۲/۱۹۴۷

بلدالشیخ روستایی در منطقه جبل الکرمل است.

یک تیم از اعضای گروهک تروریستی “بالماخ” در آستانه آغاز سال جدید میلادی به روستای بلدالشیخ هجوم آوردند و به گفته منابع صهیونیستی، این اقدام وحشیانه به شهادت ۶۰ شهروند فلسطینی انجامید.

۱۸

هتل سمیرامس

۵/۱/۱۹۴۸

هتل سمیرامس در محله القطمون قدس قرار دارد.

گروهک تروریستی “آرگون” با استفاده از مواد منفجره هتل سمیرامس واقع در محله القطمون را بر سر مسافران و کارکنان آن تخریب کردند. این اقدام جنایتکارانه به شهادت ۱۹ تن و زخمی شدن بیش از بیست تن انجامید.

۱۹

قدس

۷/۱/۱۹۴۸

دروازه یافا

شماری از اعضای گروهک تروریستی “آرگون” بمبی را در منطقه دروازه یافای شهر قدس منفجر کردند که به شهادت هجده فلسطینی و زخمی شدن ۴۱ تن انجامید.

۲۰

السرایا العربیه

۸/۱/۱۹۴۸

السرایا العربیه

سرای عرب ها یک ساختمان بسیار بلند در مقابل ساعت مشهور یافا است. این ساختمان به عنوان مقر کمیته ملی عربی در یافا بود که بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده که گروهک های تروریست صهیونیستی مجری آن بودند، این ساختمان تخریب و هفتاد غیر نظامی به شهادت رسیدند و ده ها تن نیز مجروح شدند.

۲۱

السرایا القدیمه

۱۴/۱/۱۹۴۸

یافا

شماری از اعضای گروهک تروریستی “آرگون” با استفاده از یک خودروی بمب گذاری شده ساختمان السرایا القدیمه در شهر یافا را ویران کردند در این جریان علاوه بر شهادت ۳۰ فلسطینی، بناهای اطراف ساختمان مذکور نیز تخریب شدند.

۲۲

حیفا

۱۶/۱/۱۹۴۸

حیفا

صهیونیست های تروریست که لباس سربازان انگلیسی را به تن داشتند، به بهانه تفتیش وارد انباری در مجاورت ساختمان “المغربی” واقع در خیابان صلاح الدین شهر حیفا شدند و بعد از آن یک بمب ساعتی را در آنجا کار گذاشتند که انفجار آن به ویرانی ساختمان “المغربی” و بناهای همجوار انجامید و در نتیجه آن ۳۱ زن، مرد و کودک به شهادت رسیدند و بیش از شصت تن نیز زخمی شدند.

۲۳

یازور

۲۲/۱/۱۹۴۸

یافا

چند تیم از اعضای سازمان تروریستی “هاگانا” به روستای یازور واقع در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر یافا هجوم آوردند و شمار زیادی از ساکنان این روستا را به خاک و خون کشیدند. در جریان اقدام جنایتکارانه ۱۵ فلسطینی به شهادت رسیدند. شایان ذکر است که صهیونیست ها اکثر شهدا را در حالی که در بستر آرمیده بودند، به شهادت رساندند.

۲۴

خیابان عباس

۲۸/۱/۱۹۴۸

حیفا

صهیونیست های تروریست یک بشکه حاوی مواد منفجره را از محله ای با شیب بالا که مشرف بر خیابان عباس شهر حیفا بود، قل دادند که بر اثر انفجار آن برخی خانه ها بر سر ساکنانش ویران شد. ضمنا در این جریان بیست شهروند عرب به شهادت رسیده و حدود ۵۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.

۲۵

طیره

۱۰/۲/۱۹۴۸

طولکرم

یک گروه از صهیونیست های تروریست، شماری از شهروندان عرب را در حالی که به روستای طیره شهر طولکرم باز می گشتند، متوقف و به سمت آنان تیراندازی کردند که در این جریان هفت شهروند بی پناه فلسطینی به شهادت رسیده و پنج تن دیگر زخمی شدند.

۲۶

سعسع

۱۴/۲/۱۹۴۸

روستای سعسع

گروهی از اعضای گردان سوم “بالماخ” وابسته به سازمان تروریستی “هاگانا”‌ به روستای سعسع حمله کردند و بیست خانه را بر سر صاحبانش ویران کردند. ضمنا با وجود آنکه اهالی روستا پرچم های سفید را بر فراز خانه های خود برافراشتند، ولی دشمن صهیونیستی بدون توجه به این مسئله، حدود شصت تن از اهالی روستا را به شهادت رساند که بیشتر آنان را زنان و کودکان تشکیل می دادند.

۲۷

ساختمان السلام

۲۰/۲/۱۹۴۸

قدس

گروهک تروریستی “شترن” خودروی نیروهای انگلیسی را دزدیدند، سپس آن را با مواد منفجره پر کردند و در مقابل ساختمان السلام شهر قدس قرار دادند که انفجار این خودرو به شهادت ۱۴ عرب و زخمی شدن ۲۶ تن دیگر انجامید.

۲۸

الحسینیه

۱۳/۳/۱۹۴۸

روستای الحسینیه

گروهک تروریستی “هاگانا” به روستای الحسینیه حمله کرد و برخی منازل را با استفاده از مواد منفجره ویران کرد. ضمنا این اقدام جنایتکارانه به شهادت بیش از سی تن انجامید.

۲۹

الرمله

۳۰/۳/۱۹۴۸

بازار شهر الرمله

صهیونیست های تروریست در مارس سال ۱۹۴۸ به بازار شهر الرمله حمله کردند و ۲۵ شهروند فلسطینی را به شهادت رساندند.

۳۰

قطار قاهره ـ‌حیفا

۳۱/۳/۱۹۴۸

قطار جنوب حیفا

گروهک تروریستی “شترن”‌ در داخل قطار سریع السیر قاهره ـ‌ حیفا بمب جاسازی کردند که انفجار ناشی از آن به شهادت ۴۰ و زخمی شدن ۶۰ تن انجامید.

۳۱

قطار حیفا ـ‌ یافا

۳۱/۳/۱۹۴۸

حیفا ـ‌ یافا

یک تیم از اعضای گروهک تروریستی “هاگانا”‌ قطار حیفا ـ‌ یافا را در هنگام عبور از نزدیکی منطقه نتانیا هدف قرار دادند که در جریان این اقدام جنایتکارانه ۴۰ تن به شهادت رسیدند.

۳۲

ابوکبیر

۳۱/۳/۱۹۴۸

یافا

گروهک تروریستی “هاگانا” در حمله مسلحانه به محله ابوکبیر شهر یافا، چندین خانه را ویران کردند و شماری از ساکنان منازل تخریب شده را که برای نجات جان خود از منازل شان خارج شده بودند، هدف قرار داده و به شهادت رساندند.

۳۳

دیریاسین

۹/۴/۱۹۴۸

دیریاسین یکی از روستاهای غرب قدس است

دیریاسین یکی از روستاهای فلسطینی است که در فاصله شش کیلومتری غرب شهر قدس قرار دارد. در بامداد روز جمعه ۹ آوریل ۱۹۴۸،‌صهیونیست های عضو دو گروه تروریستی “آرگون”‌ و “شترن” به این روستا حمله کردند و به کشتار دست جمعی ساکنان روستا از پیر و جوان، زن و مرد و کودک دست زدند.

۳۴

کشتار اللجون

۱۳/۴/۱۹۴۸

شهر جنین

گروهک تروریستی “هاگانا” به روستای اللجون حمله کردند و سیزده تن از اهالی روستا را به شهادت رساندند.

۳۵

ناصر الدین

۱۴/۴/۱۹۴۸

روستای ناصرالدین / استان طبریا

ناصرالدین یکی از روستاهای فلسطینی است که در فاصله هفت کیلومتری جنوب غرب شهر طبریا قرار دارد. دو گروهک تروریستی “آرگون”‌ و “شترن” نیروهای خود را که لباس عربی به این منطقه ارسال داشتند. صهیونیست های تروریست بعد از ورود به روستا، ساکنان آن را به هدف تیراندازی قرار دادند که در این جریان ۵۰ فلسطینی را به شهادت رساندند. شایان ذکر است که کل جمعیت روستای ناصرالدین در آن زمان ۹۰ نفر بوده است.

۳۶

طبریا

۱۹/۴/۱۹۴۸

طبریا

گروهک های تروریستی، یکی از ساختمان های شهر طبریا را تخریب کردند که این اقدام به شهادت چهارده تن از ساکنان آن انجامید.

۳۷

حیفا

۲۲/۴/۱۹۴۸

حیفا

مهاجمان غاصب صهیونیست نیمه شب به شهر حیفا هجوم آوردند و برخی منازل،‌ خیابان ها و تاسیسات عمومی را به اشغال خود درآوردند و ۵۰ شهروند عرب را به شهادت رسانده و ۲۰۰ تن دیگر را زخمی کردند.
ساکنان شهر حیفا که غافلگیر شده بودند، زنان و کودکان خود را به سمت بندرگاه هدایت کردند تا به شهر عکا بروند و در حالی که زنان و کودکان به سمت بندرگاه می گریختند، صهیونیست ها به سمت آنان حمله کردند و صد نفرشان را به شهادت رسانده و دویست نفر دیگر را زخمی کردند.

۳۸

عین الزیتون

۴/۵/۱۹۴۸

صفد

عین الزیتون یک روستای فلسطینی در استان صفد است.
به گفته نتیبا بن یهودا، زن یهودی نویسنده کتاب “در ورای چهره های مخدوش شده” در مورد کشتار عین الزیتون می گوید: در سه یا چهار ماه مه ۱۹۴۸ در حدود ۷۰ اسیر به زنجیر کشیده شده فلسطینی اعدام شدند.

۳۹

صفد

۱۳/۵/۱۹۴۸

صفد

گروهک تروریستی “هاگانا” در حدود هفتاد جوان ساکن شهر صفد را به شهادت رساندند.

۴۰

ابوشوشه

۱۴/۵/۱۹۴۸

روستای ابوشوشه ـ الرمله

ابوشوشه یکی از روستاهای فلسطینی است که در فاصله پنج مایلی جنوب شرق شهر الرمله قرار دارد. سربازان صهیونیست عضو تیپ “جفعاتی” با محاصره روستاها از جهت های مختلف، به سمت منازل روستا تیراندازی و از بمب های مورتر نیز استفاده کردند و پس از آن وارد روستا شدند و باز هم شروع به تیراندازی مستقیم کردند. در جریان این اقدام جنایتکارانه ۶۰ تن از اهالی روستا به شهادت رسیدند.

۴۱

کشتار بیت دراس

۲۱/۵/۱۹۴۸

شمال شرق غزه

یک یگان نظامی ارتش رژیم اشغالگر قدس با زره پوش های خود به روستای بیت دراس یورش بردند. اشغالگران در ابتدا روستا را به محاصره کامل خود درآوردند تا مانع از رسیدن هر گونه کمک به آن شوند و بعد از آن نیز روستای مذکور به زیر آتش سنگین توپخانه ها و خمپاره های خود گرفتند.
اهالی روستا پی به شرایط سختی که گرفتارش آمده بودند، شدند و از این رو، تصمیم گرفتند تا به هر بهایی از منازل خود دفاع کنند و به همین خاطر از زنان، کودکان و سالمندان خود خواستند تا روستا را ترک کنند و این اقدام با هدف کاستن از تلفات جانی صورت گرفت.
سپس زنان، کودکان و سالمندان به سمت جنوب روستا حرکت کردند،‌ غافل از اینکه روستا از جهت های مختلف محاصره شده است. وقتی که این افراد بی گناه به خروجی روستا رسیدند، صهیونیست ها به سمت آنان تیراندازی کردند، بدون هیچ توجه به اینکه افراد مذکور زن، کودک و سالمند هستند. نتیجه این جنایت زشت و وحشیانه شهادت ۲۶۰ شهروند فلسطینی بود.

۴۲

الطنطوره

۲۲/۵/۱۹۴۸

تئودور کاتس صهیونیست در رساله ای که به منظور دریافت گواهی کارشناسی ارشد از دانشگاه حیفا ارائه کرد، گفت آنچه که در طنطوره رخ داد، در واقع یک کشتار دسته جمعی بود.
کاتس می گوید: طنطوره توسط نیروهای گردان ۳۳ وابسته به تیپ های “الکسندرونی” اشغال شد که تاریخ آن نیز به روزهای ۲۲ و ۲۳ مه ۱۹۴۸ باز می گردد.
وقتی طنطوره به دست ارتش اسرائیل افتاد، سربازان تا چندین ساعت مشغول تعقیب افراد بودند و بعد از آن نیز به سمت ساکنان این منطقه تیراندازی کردند. ضمنا در محل گورستانی که قربانیان این کشتار به خاک سپرده شده اند و تعداد آنان نیز به ۲۰۰ نفر می رسد، بعدها یک پارکینگ خودرو ساخته شد.

۴۳

الرمله

۱/۶/۱۹۴۸

الرمله

افسران صهیونیست وارد شهر الرمله شدند و ساکنان این شهر را بین دو امر مخیر کردند یا اینکه از شهر کوچ کنند یا اینکه زندان دست جمعی را بپذیرند که این کار در واقع یک نیرنگ کثیف بود که صهیونیست ها با استفاده از آن توانستند شمار زیادی از اهالی شهر را به خاک و خون بکشند. ضمنا صهیونیست ها پیکر قربانیان کشتار الرمله را در اتوبان الرمله ـ اللد انداختند. دامنه کشتار صهیونیست ها در این شهر تا حدی بود که دیگر بعد از آن، تنها ۲۵ خانواده زنده باقی ماندند.

۴۴

جمزو

۹/۷/۱۹۴۸

الرمله

یکی از یگان های ویژه تیپ “یفتاح” وابسته به ارتش رژیم اشغالگر قدس به سمت منطقه جمزو یورش بردند. در ابتدا به دو قسمت تقسیم شدند که یک گروه به سمت جنوب رفت و روستای عنابه و بعد از آن روستای جمزو را به اشغال خود درآورد. سپس اهالی روستا را از خانه های شان بیرون و بعد به سمت آنان تیراندازی کردند که در این جریان ده شهروند فلسطینی به شهادت رسیدند.

۴۵

اللد

۱۱/۷/۱۹۴۸

اللد

یک یگان کوماندوهی صهیونیست به فرماندهی موشه دایان به شهر اللد هجوم آوردند و کشتار وحشیانه و شرم آوری را در آنجا به راه انداختند. در ابتدا نیروهای صهیونیست این منطقه را به زیر آتش سنگین توپخانه خود گرفتند و به سمت هر جنبده ای که در خیابان های شهر حرکت می کرد، تیراندازی می کردند.
شهروندان به مسجد دهمش پناه بردند. نظامیان صهیونیست بلافاصله بعد از رسیدن به مسجد، وارد آن شدند و ۱۷۶ غیرنظامی را که بدان پناه برده بودند، به شهادت رساندند. ضمنا شمار کشتار وحشیانه اللد به ۴۲۶ نفر رسید.

۴۶

المجدل

۱۷/۱۰/۱۹۴۸

المجدل

۴۷

الدوایمه

۲۹/۱۰/۱۹۴۸

استان الخلیل

یک گردان از نیروهای عضو سازمان تروریستی “لیحی”‌ به فرماندهی موشه دایان به روستای الدوایمه یورش بردند و شروع به بازرسی منازل کردند و در همین میان به سمت ساکنان نیز تیراندازی می کردند و برخی خانواده ها را نیز به طور کامل به شهادت رساندند. در جریان کشتار الدوایمه ۲۰۰ زن، مرد و کودک فلسطینی به شهادت رسیدند.

۴۸

عیلبون

۳۰/۱۰/۱۹۴۸

عیلبون

اشغالگران صهیونیست منطقه عیلبون را به اشغال خود درآورند و بعد از آن تمامی ساکنان را در یک جا جمع کردند و از میان آنان ۱۴ جوان را به شهادت رساندند.

۴۹

الحوله

۳۰/۱۰/۱۹۴۸

روستای الحوله

نظامیان صهیونیست عضو تیم عملیاتی “کرمیلی” وابسته به ارتش رژیم اشغالگر قدس این روستا را به اشغال خود در آوردند و بعد از آن ۷۰ فلسطینی که حاضر به ترک روستا نشده بودند، در یک جا جمع کرد و همه آنان را به گلوله بست.

۵۰

عرب المواسی

۲/۱۱/۱۹۴۸

عیلبون

عرب المواسی یکی از قبایل عرب فلسطینی است که اعضای آن در تمامی مناطق استان عکا، طبریا و صفد پراکنده است.
اشغالگران صهیونیست شانزده تن از جوانان عضو قبیله مذکور را به اتهام همکاری با ارتش نجات بخش بازداشت کردند و سپس آنها را به گلوله بستند.

۵۱

مجد الکروم

۵/۱۱/۱۹۴۸

عکا

نیروهای صهیونیست ـ‌ به بهانه یافتن اسلحه ـ وارد روستای مجد الکروم شدند. سپس تمامی اهالی را در یک میدان جمع و هشت تن از آنان را اعدام کردند.

۵۲

ام الشوف

۳۰/۱۲/۱۹۴۸

حیفا

یک یگان نظامی وابسته به سازمان تروریستی “اتزل”‌ کاروان پناهندگان فلسطینی مقیم روستای ام الشوف را بازرسی و یک کلت کمری و یک قبضه سلاح پیدا کردند. به دنبال این امر، صهیونیست ها هفت جوان فلسطینی را به صورت تصادفی انتخاب و اعدام کردند.

۵۳

الصفصاف

۳۰/۱۲/۱۹۴۸

صفد

صفصاف یکی از روستاهای فلسطینی است که در استان صفد قرار دارد.
گروهک های تروریستی صهیونیست وارد این روستا شدند و ۵۲ نفر از مردان را انتخاب کرده و به رگبار بستند که در این جریان ده تن آنان به شهادت رسیدند.
ضمنا زنان فلسطینی از گروهک های صهیونیستی خواستند که بر آنان رحم روا دارند ؛ ولی صهیونیست ها به این مسئله توجهی نکردند و به سه مورد تجاوز اقدام ورزیدند و چهار دختر جوان را نیز کشتند.

۵۴

جیز

۳۱/۱۲/۱۹۴۸

الرمله

صهیونیست های عضو گروهک های تروریستی وارد روستای “جیز”‌ شدند و سیزده تن از ساکنان را به شهادت رساندند که در میان شهدا نام یک زن و کودک شیرخواره نیز دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: